MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

Orphax - Sand in Boxes (2005)

mijn stem
2,92 (6)
6 stemmen

Nederland
Electronic / Avant-Garde
Label: Suggestion

  1. Sand in Boxes (14:34)
  2. Moist (13:34)
  3. Secrets (7:38)
  4. Involved (19:38)
totale tijdsduur: 55:24
zoeken in:
avatar van Yak
3,5
Yak
Ik vind dit best een kicken plaatje, Sietse. Héél kaal en minimalistisch, maar toch venijnig en spannend en (denk ik) live in elkaar ge-adhoct. Het twintig minuten durende 'Involved' is de beste track, IMHO. 4*

avatar
Sietse
dank je.

Het is niet allemaal live, sommige dingen wel. Maar bijvoorbeeld Involved heeft een ontstaans geschiedenis van 5 maanden ofzo...waaronder het gebruik van field recordings (de piano is een field recording vanaf mijn balkon, ik had dat binnen op staan (ook zelf gemaakt) en was wat heen en weer aan het lopen en deed soms de deur open en dan kwam de piano door) en opnamens van conctact mic met plastic, papier, metaal en glas (vaak in combi) om eens wat te noemen.

avatar van Yak
3,5
Yak
Dit soort info moet je echt in het boekje zetten, het is altijd geweldig leesvoer hoe nummers tot stand zijn gekomen. Zie Pole!
Uit eigen interesse: wat voor apparaten gebruik je nou helemaal?

avatar
Sietse
ik heb een laptop en een pc. Soms gebruik ik de ene, dan weer de andere. Op beide draai ik het (gratis) programma Audiomulch samen met een hele hoop veelal gratis vst plugins (sommige daarvan zijn de beste die je kunt krijgen)
De piano is een combi van Cubase SX en reason 2.5 (denk ik) Veldopnamens maak ik met mijn niet echt goede mic, die ik ooit heb gehad en mijn minidisc walkman. Een hele enkele keer gebruik ik nog wel iets anders, bijv. soundforge om dingen op te nemen, samples te verknippen (heb ooit uit nogal wat jazz nummers piano dingen gejat en helemaal bewerkt tot iets nieuws)
Soms gebruik ik een geleende accoestische gitaar die niet meer te stemmen is als input (door een contact mic erop te plakken) Dit bewerk ik dan realtime in audiomulch (ook een deel van Involved is zo ontstaan)
Daarnaas heb ik nog een Roland JP8000 die stof staat te vangen.

Heb trouwens ook goede geluidskaarten, voor de gewone pc een Creamware Elektra II/Luna II en voor de laptop een externe Tascam US122.
Hopelijk als ik afgestudeerd ben een beter, met meer inputs en vooral ook meer outputs (8 in en 4 out zou mooi zijn)
Maar dat laat dus nog tot zich wachten na mijn studie...momenteel staat het muziek maken daarom zelfs helemaal stil...ik moet dit jaar afstuderen.

avatar
Sietse
Dit album is trouwens wat noisier dan het meeste van mijn andere werk. Mijn self-released album "In a long night" is meer echt ambient drones in plaats van noise drones. Ook heel donker, maar vooral ook dieper, veel dieper.
Op mijn website meer van dat soort spul (Oniscus Asellus en wat live sets) gratis te downloaden.

avatar van John Doe
3,0
Eens een nachtelijk ritje maken met Orphax. Lichten uit, glaasje water erbij en een koptelefoon op...

Goede start Orphax Mooi geruis in track 1 en ook nog eens mooi afgewogen deinend. Lekker luisterbare subtiele duisternis wordt gecreëerd door de geluiden daarachter. Ik zit niet in spanning, maar ik kan genieten van het totaalbeeld, de sfeer.

Track 2 komt precies goed op zo na de titeltrack. Het geruis is hier wat ijliger en schiet ook in het rood, wat iets minder mooi is op het eerste gehoor. Wel prachtig bij dit nummer is dat zich in mijn hoofd een nachtelijke sneeuwstorm afspeelt. Ik begon te denken aan die eindscenes van ''The Thing'' en 'even later met de toevoeging van de hogere noise en de daaropvolgende bassdruk aan de eindschene in de sneeuwige nacht van ''The Shining'', twee van de beste horrorfilms. Mijn fantasie en jou nummer maken hier een synchrome reis en een erg vette ervaring.

Nummer 3 ''Secrets'' had wel wat subtieler kunnen worden uitgewerkt naar mijn gedachte. De volume- en pan-veranderingen hebben weinig effect hier en de geluiden komen (voor jou doen) wat lomper invallen. Verder wel een lekker bedrukkende basisnoot.

De afsluiter is een coole dronetrack. Goed werkende verweving van vele noises. In het begin is er mooie dynamiek door een sporadisch inkomend kort geluid. Na het midden gebeuren er ook leuke dingen, vooral met de hypnotiserende, nu hardere zware drone (de wasmachine-drone voor mij ). Mooie pan- en pitch-change daarmee bijvoorbeeld.

Je kunt wel horen dat je verliefd bent op drones als ik hier zo naar luister Ik had er niet zo heel veel van verwacht, maar de muziek maakt toch echt zodanig indruk dat 4 sterren van mijn kant goed gerechtvaardigd worden

avatar
Sietse


dank je voor de lieve woorden

avatar van bas
1,0
bas
ik verwacht dat je wel erg ver weg moet zijn om hier iets leuks in te ondekken. Ik voel maar een paar woorden opkomen: Saai, toonloos, weinig gevoel voor muziek en al helemaal niet interessant. Het gevoel dat je te hardnekkig probeert er iets van te maken, maar ook de manier hoe je jezelf profileert doet me geen goed. Kon ik er in het begin 2,5* aan kwijt, wat meer luisterbeuren laat het helaas afdwalen naar 1*.

avatar
Sietse
bas schreef:
maar ook de manier hoe je jezelf profileert doet me geen goed.


verklaar je nader graag, want mijn inziens staat dit totaal los van de muziek.

avatar van eviljoke
ik heb de indruk dat bas en sietse niet de beste vrienden zijn?
Is deze site niet in de eerste plaats een onuitputtelijke bron voor nieuwe vondsten en onontdekte parels?
Iedereen heeft zijn mening over muziek. Niet iedereen is het eens met wat iemand anders schrijft (bijvoorbeeld : Ik ben nog nooit zo ontgoocheld geweest als bij SPOKES van plaid en blijkbaar vinden de meesten dat hier goed), maar ga je daarom zeggen dat die de prut uit zijn oren moet spuiten?

Dus heren. Sluit de discussie, ik zie ze al in verschillende albums terugkeren en dat neemt het plezier weg van deze site.

avatar van bas
1,0
bas
eviljoke schreef:
Dus heren. Sluit de discussie, ik zie ze al in verschillende albums terugkeren en dat neemt het plezier weg van deze site.


In mijn perceptie spreek ik gewoon enkel mijn mening en discussieer ik graag met leden die het daar wel of niet mee eens zijn. Dat jij dit als een plezier-wegnemende dialoog ziet, lijkt me eerder jouw probleem

wat dit aan gaat: "verklaar je nader graag"

begrijpelijk dat je juist dit deel eruit filtert. Ik heb ook een tijdje getwijfeld of ik die discussie wel aan moet, en lijkt me meer iets voor het forum.

Emotie is een belangrijk deel in de muziek, en zeker in dit soort 'zware' muziek (zo zie ik het tenminste). Emotie omvat alleen niet puur het muzikale aspect, alleen werkt het wel als zodanig op je. Zo zijn er andere factoren die de beleving van muziek kunnen bepalen. Zoals: De sfeer, de omgeving... de geloofwaardigheid. (!)

avatar
Sietse
Ik zal het heel simpel zeggen.

Ik vind het jammer als iemand mijn muziek niet mooi vindt, maar goed dat soort dingen gebeuren...smaken verschillen (en dan geef ik ook meteen toe, dat als ik nu voor de keus stond dit te releasen, ik het niet zou doen, want ik ben er zelf ook niet echt tevreden meer over...weet niet wat me toen bezielde)

Echter, ik zie het zoals je het verwoord puur als een persoonlijke aanval. Je had nl. als ik niet op musicmeter had gezeten nooit deze woorden gebruikt. Dan had je, je veel meer over de muziek uitgelaten...bijv. zoiets als "die gitaar drones zijn erg standaard" of "dat pianootje in Involved vind ik echt totaal misplaatst en nogal clinisch klinken". En, juist dat is het gene dat ik graag voor commentaar zie...niet (vrij vertaalt) "Sietse is een eikel dus ik vind zijn muziek daardoor nog kutter dan het al is".

Ik kan je nl. heel erg duidelijk vertellen dat ik hier soms nogal als een elitaire snob (die niet goed uit zijn woorden komt) overkom. Ik ben mij hier ook wel bewust van...
maar nu komt het grappige...als je me zou ontmoeten ooit zul je merken dat, dat allemaal vies tegen valt...

Hier aan toe te voegen dat ik mij zelf helemaal niet zie als een of andere geniale muziekant, want dat ben ik niet (niet voor niks dat er al meer dan een jaar geen release van mijn hand is gekomen en ik in de periode sinds deze release nog maar (!!!!!) een stuk of 7 nummers heb gemaakt die ik zelf ok vind)
Echter, daar tegen over staat wel dat ik vrij goed hoor wat anderen doen. Hoe muziek wordt opgebouwd, klankkleur, dynamiek, productie enz. enz. Maar omdat ik nogal slecht ben met mij duidelijk te verwoorden verzand dat af en toe in nogal ongenuanceerde opmerkingen, die bij vlagen zelfs lomp uit de hoek komen.


En dan nog mijn eigen ergenis...ik kan er niet zo goed tegen als iemand post dingen zoals "ik luister de laatste tijd nogal veel naar dit soort muziek en..."
Terwijl na enig kort onderzoek, in reacties bij vergelijkbare muziek en/of stemmen van die persoon, blijkt dat deze persoon totaal geen enige aandacht op musicmeter heeft besteed aan vergelijkbare dingen als de artiest/albums in kwestie (ik concludeer hier dan nl. uit dat deze persoon dit gewoon niet heeft gedaan (waar ik het misschien mis heb, al lijkt mij dat onwaarschijnlijk).
Als gevolg heeft dit inderdaad dat ik nogal zeikerige opmerkingen ga maken...



ps. om nog ff op mijn muziek terug te komen...ik heb niet alleen drones gemaakt. Er zijn nog op het internet enkele oudere dingen van mij te vinden die toch daadwerkelijk uit de muziekrichting komen waar ik nogal vaak niet zo positief over ben de laatste tijd, nl. IDM. Al moet je dan wel denken aan "Aphex Twin - Selected Ambient Works" (wat zelfs ooit nog in een review op boomkat is gezegd ) enzo en niet "Aphex Twin - Come to daddy" en/of "Plaid" enz.
(Hiermee wil ik dus ff duidelijk maken dat er meer in mij schuilt dan alleen maar drones, sinus tonen, veld opnames en ruis)

avatar
Sietse
tering, dat was een lange post....

avatar
Ik zou het raar vinden om na een kleine woordewisseling met de debetreffende artiest direct een paar sterren in mindering te brengen voor zijn albums. Daar moet je toch boven staan vind ik. Als jouw oordeel zo veranderlijk is, hoe serieus moeten we jouw cijfers dan nog nemen? En doe je dit ook andersom? Als je een paar stickers van een artiest krijgt opgestuurd, geef je dan zijn albums direct 5 sterren? Anyway, je moet het uiteraard zelf weten, als je dit werkelijk een 1* album vindt dan is dat natuurlijk prima.

avatar van bas
1,0
bas
bubbachups schreef:
Ik zou het raar vinden om na een kleine woordewisseling met de debetreffende artiest direct een paar sterren in mindering te brengen voor zijn albums. Daar moet je toch boven staan vind ik. Als jouw oordeel zo veranderlijk is, hoe serieus moeten we jouw cijfers dan nog nemen? En doe je dit ook andersom? Als je een paar stickers van een artiest krijgt opgestuurd, geef je dan zijn albums direct 5 sterren? Anyway, je moet het uiteraard zelf weten, als je dit werkelijk een 1* album vindt dan is dat natuurlijk prima.


als je me wat langer zou kennen en mijn post-geschiedenis ziet weet je dat ik zo niet in elkaar steek. Wat jij met mijn stemmen doet moet je zelf weten, het gaat hier om mijn mening die niet uitgaat van een persoonlijke aanval. Sietse is voor mij even bekend als alle andere Mum-leden dus dat soort beweegredenen is echt onzin.

avatar van bas
1,0
bas
Sietse schreef:
Echter, ik zie het zoals je het verwoord puur als een persoonlijke aanval. Je had nl. als ik niet op musicmeter had gezeten nooit deze woorden gebruikt. [...] Terwijl na enig kort onderzoek, in reacties bij vergelijkbare muziek en/of stemmen van die persoon, blijkt dat deze persoon totaal geen enige aandacht op musicmeter heeft besteed aan vergelijkbare dingen als de artiest/albums in kwestie (ik concludeer hier dan nl. uit dat deze persoon dit gewoon niet heeft gedaan (waar ik het misschien mis heb, al lijkt mij dat onwaarschijnlijk).


Ja hoor, ik zie al waar de schoen wringt. Omdat mijn richting op Mum niet richting de zware ambient gaat, zal ik er wel niet naar geluisterd hebben? Slechte basis voor je onderzoek. Er zijn meer genres waar ik veel naar luister, maar houdt mijn richting op Mum beperkt. Ongetwijfeld omdat ik hier het meest naar luister. Vele en vele tracks die bij elkaar helaas geen vol album maken, waardoor ik mijn discussies achterwege laat. Dit, omdat ik te gehaast ben om alles bij te houden. Daarom ga ik niet altijd in op discussies. Wat jij daar verder uit interpreteerd, moet je zelf weten. Jammer, en wederom onprofessioneel. Ik begin me inderdaad hier steeds meer aan te ergeren. Wat die bubbachups gelijk weer voor conclusies trekt is een mooi voorbeeld van de jongen die naast de pot mikt.

Ik geef wel toe dat ik vaak een play-list op heb staan waar ik de namen geeneens van ken. Het gaat mij om de muziek, en liever wil ik de achtergrond ook niet weten, omdat dit de belevenis kan verstoren. Het is ook niet een genre waar ik zelden losse cd's van koop (ik prefereer nog altijd een originele cd). Tegelijkertijd zoek ik de kippen-vel nummers direct op. Het gaat mij dan ook niet om een woordenwisseling, zie vorige post...

Het mooie van muziek is, zeker in dit soort, dat het iets met je gevoel kan doen wat ik niet altijd kan beschrijven. Dat moet jij, als maker, toch kunnen beamen. Ik probeer het te beschrijven, maar het lukt me lang niet altijd.

Duidelijk is dat ambient en de zwaardere emotionele kant erg subjectief is, zelfs voor 1 individueel in verschillende staten. Daar is een stuk lastiger over te discussieren dan over muziek waar het muzikale van af spat. Dit soort ambient is meer een gevoel dan een muzikale belevenis, en meer dan ooit een belevinis van emotie. Daarom dat in dat genre dit een groter deel van mijn score kan laten afmeten. Misschien ben ik gek, prima, maar zo ervaar ik het wel. Open voor discussie? Tuurlijk. Maar houd die voorbarige conclusies graag voor je, anders zie je mijn respons hier niet terug.

avatar
Sietse
bas schreef:

Duidelijk is dat ambient en de zwaardere emotionele kant erg subjectief is, zelfs voor 1 individueel in verschillende staten. Daar is een stuk lastiger over te discussieren dan over muziek waar het muzikale van af spat. Dit soort ambient is meer een gevoel dan een muzikale belevenis, en meer dan ooit een belevinis van emotie. Daarom dat in dat genre dit een groter deel van mijn score kan laten afmeten.


en dit is precies wat ik wou horen. Bedankt.

mijn excuses voor mijn verkeerd begrijpen enzo.

Inderdaad is dit een vorm van muziek die draait om emoties, mogelijk nog meer dan bij andere muziek, omdat drones niet iets is wat de meeste mensen altijd kunnen en willen luisteren.
Met dit album ben ik achteraf gezien (zoals ik het nu dus bekijk) redelijk de mist ingegaan. Dit spul is te gehaast, te afgerafeld. Ik zou dit nu niet meer releasen, mede door een aantal dingen die er uit voort zijn gekomen, nl. een gevoel van niets meer kunnen, niet te vreden zijn over het eigen werk, inspiratieloosheid (wat bij dit album al wel redelijk zo was)

Ben gelukkig uit het dal omhoog aan het komen en heb daadwerkelijk muziek gemaakt waar ik zelf iig al weer tevreden over ben, en ook mijn critici die ik voor de "kwaliteitscontrole" (een selecte groep van 4 a 5 mensen) beamen dit (wat mij ook wel tevreden stelt).

maar goed, ik kan genoeg over dit album door lullen...heeft helaas niet zoveel zin...what's done...

avatar van bas
1,0
bas
ik denk in eerste plaats dat het al heel belangrijk is dat je zelf zeker bent van je muziek, en niet dat onzekere laat doorschemeren. Uiteindelijk doet een totaalscore er toch niet toe. Immers: Als alle nederlanders hierop zouden moeten stemmen kan ik je garanderen dat het op 0.5* uitkomt. Maar dat is de essentie ook niet. Als je maar een garde vind die dezelfde soort muziek waardeert, kom je deze vanzelf tegen. Dat is ook de charme van Mum, waar elke totaalscore subjectief en onbetrouwbaar is. Echter, ik weet al van wie ik m'n tips vandaan kan halen.

avatar
Nieuwstad
bas schreef:
Als alle nederlanders hierop zouden moeten stemmen kan ik je garanderen dat het op 0.5* uitkomt.


Dat denk ik ook.

avatar
Sietse
Nieuwstad schreef:
(quote)


Dat denk ik ook.

Ik ook.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 20:55 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 20:55 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.