Dit eerste deel van Live@Klangart van Klaus Schulze bevat live-registraties opgenomen in Osnabrück (de eerste drie nummers), en Hambühren (zowel nummer 4 als de bonustrack nummer 5).
"Breeze to Sequence" begint lekker experimenteel en vaag met allerlei gave effecten uit de elektronische trukendoos van Schulze. Niet veel later knalt hij er heerlijk in met een geweldige sequencer en de reis naar de verste uithoeken van het heelal met Schulze aan het roer kan daadwerkelijk beginnen. Tijdens deze reis passeer ik voor even een ruimteschip in de vorm van een kathedraal waar een koor aan het zingen is (en doe ik even net alsof ik onwetend ben, gezien het feit dat dit koor gewoon afkomstig is uit de EMU-synthesizer). Een heerlijke solo zet in en houdt consequent en op een gegeven moment zelfs een beetje halsstarrig aan. Schulze knalt er tussendoor ook meteen nog even een subtiele technobeat onder. Het is als vanouds vertrouwd terrein waarin ik me begeef en dat is in wezen niet verkeerd. Het enige wat je ervan kan zeggen, is dat de solo wat te lang aanhoudt, waardoor deze eerder wat zeurderig gaat klinken dan dat ie nog wat toe te voegen heeft. Maar eerlijk is eerlijk: het is een gedegen opener te noemen.
E.e.a. gaat uiteindelijk redelijk onopgemerkt over in "Loops to Groove" en na wat zoemende en brommende geluiden zet Schulze een aardig hip klinkend ritme in, wat zo gebruikt had kunnen worden voor een hiphop-nummer. Echter blijft de achtergrond behoorlijk veel sfeer opeisen, waardoor dat hiphop-gevoel er nooit komt (en dat is maar goed ook...). Dit is ergens best een droefgeestig klinkend stuk muziek, maar tegelijkertijd klinkt het ook heel sfeervol en mooi. Op een gegeven moment is er zelfs even een woordloos zingende vrouwenstem te horen die voor wat extra toegankelijkheid zorgt. Dit is al met al een heel geslaagde compositie, waarmee Schulze laat horen ook heel gevoelige en rustige muziek te kunnen maken, iets wat hij in zijn latere oeuvre vaker zou gaan doen, getuige albums als Kontinuum en Shadowlands. Sterker nog, ergens doet vooral de tweede helft van het nummer me sterk denken aan het laatste stuk van Kontinuum's "Sequenzer (From 70 to 07)", maar dan zonder het ritme.
Met een zachte knal zet Schulze "From Church to Search" in en het ritme neemt rustig toe. Tevens maak ik voor even een reis terug naar de ruimte-kathedraal, omdat ik het nou eenmaal mooi vind om naar een kerkkoor te luisteren, ook al is deze gesampled. Schulze krijgt het andermaal voor elkaar om een geweldige sfeer neer te zetten tijdens dit nummer. Mooie klanken uit de synths zorgen daarvoor. Ergens in de vierde minuut eindigt het ritme en laat hij de synths wat harder klinken, alvorens het ritme weer langzamerhand leven wordt ingeblazen. Een rustige solo wordt tot leven gewekt en krijgt zelfs al vrij snel bijval van een tweede. Ook lijkt het wel alsof er er op een gegeven moment ergens sluimerend een tweede sequence te horen is die wel wat lijkt op die van "Playmate in Paradise" van Moonlake.
Uiteindelijk sluit Schulze af met een indrukwekkend coda waarmee hij flink uitpakt en prachtige akkoorden uit z'n synths laat horen die letterlijk hemels klinken. Wat dat betreft mag dit uiterst sfeervol materiaal genoemd worden!!
Dan is het de beurt aan de langste deal hier vertegenwoordigd op het album, namelijk "I Loop You Schwindelig".
Hippe, ritmische klanken uit de synths zorgen ervoor dat er vrij direct voor een lekker tempo wordt gekozen, terwijl een onderliggende sequencer subtiel kabbelend in combinatie met wat exotisch klinkend percussiewerk de rest van het werk doet. Het nummer kent zeker een bepaalde 'groove', echter klinkt het nergens spannend in mijn oren. Wat mede komt, doordat de muziek veel te lang voortkabbelt zonder dat er verrassingen aan toegevoegd worden. Pas vlak naar het einde toe, lijkt er wat elementen aan de sequencer toegevoegd te worden, maar veel stelt het niet voor. En dat is natuurlijk gewoon zonde, want i.m.o. had hier veel meer mee gedaan kunnen worden qua opbouw/progressie en spanning. Eigenlijk gewoon een gemiste kans dus, waar ik maar één woord voor heb: jammer!!
Mijn versie van het album eindigt met de bonustrack "Short Romance", waar oudgediende Wolfgang Tiepold op zijn vertrouwde cello zijn opwachting mag maken. Het is een sfeervolle, behoudende, inspirerende, echter véél te korte afsluiting (gezien de opbouw en overige factoren veel beloven), van een op zich prima album die helaas ontsiert wordt door het bijna een half uur durende "I Loop You Schwindelig". Wat ervoor zorgt dat dit album een degelijke 3,5 van me krijgt, vanwege het feit dat de rest van de muziek gewoon degelijk Schulze-materiaal bevat. Maar het had meer kunnen wezen....