MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

Torgeir Waldemar - No Offending Borders (2017)

mijn stem
4,17 (15)
15 stemmen

Noorwegen
Folk / Rock
Label: Jansen

  1. Falling Rain (Link Wray) (5:19)
  2. Summer in Toulouse (8:08)
  3. Among the Low (4:41)
  4. Island Bliss (4:55)
  5. Sylvia (Southern People) (7:05)
  6. The Bottom of the Well (5:05)
  7. Souls on a String (6:31)
  8. I See the End (4:11)
totale tijdsduur: 45:55
zoeken in:
avatar van Lura
5,0
Op de afgebeelde stoel op de hoes zat Wilhelm II, koning van Pruisen en keizer van Duitsland, toen de Serviërs het Habsburgs ultimatum niet op alle punten accepteerde. Zo ontstond er oorlog tussen Oostenrijk en Servië, waarbij Wilhelm II zijn steun gaf aan Oostenrijk en de oorlog uiteindelijk zou ontaarden in de Eerste Wereldoorlog. Welke beslissing zou jij toen genomen hebben?!

De thema’s op No Offending Borders laten ons zien met welke serieuze zaken we iedere dag in ons leven te maken hebben. Zowel op persoonlijk vlak, relaties die verwateren of zelfs verloren gaan, het verlies van dierbaren, maar ook op nationaal en globaal vlak. Denk bijvoorbeeld aan het vluchtelingenprobleem, de verontrustend hoge zelfmoordenstatistieken en de positie van de zwakste in onze samenleving. De negen rijkste personen op aarde bezitten net zoveel als zesendertig procent van de wereldbevolking.

Het zijn niet bepaald de vrolijkste thema’s waar Torgeir Waldemar Engen over zingt. De prachtige akoestische opener Falling Rain is een cover van Link Wray, waarin Torgeir zichzelf begeleidt op gitaar en mondharmonica. Het gaat over de waanzin van oorlog. Link Wray was niet alleen een van de beste gitaristen van de vorige eeuw, maar ook een oorlogsveteraan, die zowel lichamelijk als geestelijk als een wrak terugkwam uit de Koreaanse oorlog. Bijgaande regels zeggen veel over de ontberingen die hij moest ondergaan: “My mind is like a spring in a clock, It won’t unwind, I can't see, can't think, can't feel, I'm out of time”.

Ook het stevige rocknummer Summer in Toulouse heeft oorlog als thema, maar ook het feit dat politici vaak niet te vertrouwen zijn: “When we are all deluded by the line of dead presidents”. Het thema van Among the Low lijkt me geen verdere uitleg nodig te hebben. Island Bliss is een terugblik op gelukkiger tijden. Bijzonder fraai akoestiek gitaarspel en opvallend is het gebruik van twee mellotrons, misschien wel de mooiste song van het album.

Sylvia (Southern People) is een lied waarop Neil Young in zijn allerbeste dagen patent op leek te hebben. De in de song genoemde Sylvia Bell lijkt me een fictief persoon, welke eventueel een verwijzing zou kunnen zijn naar Sylvia Plath, naast haar gedichten, bekend geworden door haar roman The Bell Jar. Zij worstelde met grote depressies en pleegde uiteindelijk zelfmoord.

Indringend is The Bottom of the Well, waarin een verwijzing zit naar Nick Cave (“It’s the echo of the boatman’s call”). Souls on a String kwam reeds als single uit, met op de hoes een afbeelding van de beroemde postduif Cher Ami. Deze duif wist ondanks dat ze aangeschoten werd met haar bericht de eigen linies te bereiken en het leven van 194 soldaten te redden. Het is trouwens de enige song die bij mij enige gewenning nodig had. Een religieus tintje heeft de magnifieke afsluiter I See the End, waarvan de tekst werd geschreven door Moji Abiola.

No Offending Borders bevat een uitgekiende en verslavende mix van akoestische folkliedjes en intense rock songs, die volgens mij geen enkele luisteraar onberoerd zal laten. Absoluut een essentieel album.

avatar van Lura
5,0
Dit fantastische album is reeds sinds een week regulier te koop in Nederland.

avatar
Hendrik68
Ook in zijn geheel te beluisteren op Bandcamp.

avatar van Musico Pinjo
Prachtige plaat! Leuk om via Musicmeter weer eens een nieuw pareltje te ontdekken!!

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 21:51 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 21:51 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.