Na het fenomenale Nightmare Ending (dubbel disc die over de volle lengte goed is, wat wil je nog meer?) brak er voor Eluvium een 'mindere' periode aan. Of nee, eigenlijk brak er wat mij betreft een mindere periode aan. Catalin nooit te horen gekregen want te exclusief (?), maar Shuffle Drones en Piano Works spraken me niet zo aan. False Readings On was wisselvallig, maar bevat met Washer Logistics toch nog een van de meest intense Eluvium tracks die ik ken.
Aan alles komt een eind, maar deze Virga I is absoluut niet het einde van mijn waardering voor Matthew Cooper. Want wat is track 1 toch weer monumentaal. Wat een intens melancholische sfeer zet Cooper hier neer. Heerlijke klanken, warm, weids, maar ook droevig.
Abyss Forms klinkt wat urgenter en gejaagder (haunted), en vooral House Taken Over klinkt mysterieus en spookachtig. Ze halen het beide niet bij Virga, maar desalniettemin is dit de ouderwetse kwaliteit die je van Cooper mag verwachten. Liefhebbers van William Basinski zouden dit trouwens zeker eens moeten checken, want het album Virga I doet meer dan eens denken aan diens The Disintegration Loops. Het roept in ieder geval ook eenzelfde soort stadse vervreemding (?) op. Klasse.