The Confessions of Mr. Modest bevat tien nummers waarvan de speelduur totaal een ruim half uur is. Voor de goede orde: we hebben hier te maken met een EP die fysiek nog niet is verschenen. Want hoewel Rhymesayers wel degelijk naar Fifth Element linkt, is de cd daar nog niet te koop en moeten we het met de digitale versie doen. Tot zover deze wat plichtmatige informatie, The Confessions of Mr. Modest zelf is heel wat interessanter.
Grieves is - na Evidence en Freeway - de derde rapper die in korte tijd een contract bij Rhymesayers heeft verdiend. Hij moet het, in tegenstelling tot zijn twee collega’s, minder hebben van zijn charisma en meer van het verhaal dat hij heeft te vertellen. Met het hart op de tong schroomt Grieves er zeker niet voor zijn ziel bloot te leggen, en daarom kan de vergelijking met Rhymesayers-veteraan Slug enigszins worden getrokken. Ook de absurde, poëtische manier waarmee Grieves depressies omschrijft doet sterk denken aan enkele lyrics van de Atmosphere-rapper. Grieves geeft er echter wel zijn eigen draai aan, en zodoende is er eerder sprake van originaliteit dan van een kopie. Het hoogtepunt op de EP is als Grieves op Ghost Ship haast schizofreen overkomt: met zijn stem vol angst behandelt hij zijn gevoelens op een abstracte manier. “All of this is driving me mad//I’ve got a razor with a poem on it and it’s smiling back//It kinda feels like I’m under attack, with no boundaries//A cannonbal’s drowning, in tight of my foot.”
De tragedie van Grieves wordt door de producties voortreffelijk ondersteund. Omdat er veel van live-instrumentatie wordt gebruikgemaakt, staat er een sterk bombastisch geheel achter de rapper. Violen, piano’s en koorzang ontbreken niet. Hoewel dat natuurlijk wel wat cliché is, passen er niet veel instrumenten beter bij zwaarmoedig projecten als dit. Producers Budo, Sapient en Grieves zelf weten wat dat betreft wel het best hoe donkere sferen moeten worden gecreëerd.
Een tweetal nummers wijkt overigens af van het geheel. Zo is het voortreffelijke introducerende A Song for Mr. Modest instrumentaal, luchtig en haast zomers, door toedoen van de blazers. Halverwege de EP is er nog het popgeoriënteerde Out of My Mind; helaas de minst boeiende track van The Confessions of Mr. Modest. Grieves etaleert zich hier als een minder bekwaam zanger en met de lichte technobeat kan hij evenmin goed uit de voeten. Dit nummer komt dan ook een beetje over als een tussendoortje: het gaat langs de luisteraar heen, maar tegelijkertijd kan er wel even op adem worden gekomen.
Dit minpunt weegt echter totaal niet op tegen al het moois dat The Confessions of Mr. Modest heeft te bieden. Zo zijn er naast de eerder genoemde hoogtepunten ook nog eens sterke gastbijdrages van CunninLynguists en P.O.S te horen. Beide acts gaan net als Grieves helemaal op in de muziek, komen met hevige stukken poëzie en zorgen zo voor extra bewondering. Behoudens die ene negatieve kanttekening is er niks op deze EP aan te merken en kan The Confessions of Mr. Modest zomaar eens het begin zijn van een mooie carrière bij Rhymesayers voor Grieves.
Bron:
www.hiphopleeft.nl