Een grote en knappe stap voorwaarts. Sommige artiesten komen uit het niets op de proppen met een geweldig debuut wat ze vervolgens nooit meer weten te evenaren. Laat staan overtreffen. Robin Armstrong is het wel gelukt. Zijn tweede album zit wederom erg knap in elkaar. Meer consistent dan de voorganger ‘End of Ecclesia’. Slechts een blik op de tracklist om te zien dat het ook nu weer om een conceptalbum gaat. En heel slim ook, een voor iedereen herkenbaar concept; het gewicht van de levensjaren en de vergankelijkheid van het leven. Het verhaal en daarmee de muziek is over het algemeen niet opbeurend. Donkere klanken al vanaf de geboorte bezongen in het prachtige openingsnummer; ‘Into This World’ en de droefenis duurt feitelijk tot aan de dood en dus tot het einde van het album. Ondanks het thema en donkere klanken is het in z’n algemeenheid geen deprimerend album. Sterker; je kan er bij wegdromen, maar soms ook heerlijk bij opleven.
Het verhaal wordt mooi bij elkaar gehouden door het gebruik van levensechte samples. Iets wat kenmerkend is bij de projecten van Armstrong. Al zijn uitgebrachte albums bevatten samples/ soundscapes waarmee hij zijn verhalen kracht bijzet. Dit doet Armstrong steeds binnen de lijntjes, zodat het niet voorspelbaar wordt of dat het teveel op een hoorspel gaat lijken.
De eerste 11 minuten zijn voor ‘Into This World’. Een prachtig nummer met een mooie spanningsboog. Het begin van het nummer doet me denken aan bands als ANATHEMA en SYLVAN. Na de opbouw neigt het meer naar DEEP PURPLE en LED ZEPPELIN. Na de fraaie opening belanden we ergens in Middeleeuwen. Zo voelt het tenminste door het geluid van een smid en de folkgetinte nummers; 'Blacksmith's Hammer' en 'On Which We Stand'. Deze nummers doen me denken aan BIG BIG TRAIN. Tegelijkertijd heeft de vertellende zang veel weg van PENDRAGON (The Wishing Well). Mooi zoals de prog-folk-sfeer wordt neergezet.
Dan samples van een carnavalesk dorpsfestival, een blaffende hond en weer de tikkende klok welke aan het begin van het album ook was te horen. Met 'Bakelite Switch' wordt de folk achter ons gelaten en worden we meegenomen naar een meer modern tijdperk met nieuwe technologie en vermaak in vele opzichten. Het geluk van de '70's wordt bezongen. Maar ook de meer moderne tijd met overvloed aan technologie. Het lijkt erop alsof Armstrong duidelijk probeert te maken dat; of je nu in de middeleeuwen bent geboren dan wel in de ’70s of in het heden; dat elk tijdperk zijn narigheden heeft. Geen muzikale referentie, maar bij het aftellen aan het einde van dit nummer komt ook DAVID BOWIE nog even voorbij.
Wederom festivalgeluiden en de tijdklok. 'Memory Lost' wordt duidelijk gezongen door iemand anders. Na wat zoekwerk weet ik dat het gaat om Huw Lloyd Jones (ALSO EDEN, UNTO US). Dit nummer geeft me associaties met MARILLION en PINK FLOYD. Prachtig nummer! Een van mijn favorieten op dit album.
‘When Age Has Done Its Duty’. Een levensbeschouwing. Maar ook een nabeschouwing van de eerdere nummers. Zo komt het op mij over. Hierdoor is het nummer erg tekstgericht. De eerste 3 minuten hoor je een verteller/narrator (Tom O Bedlam). Navolgende zang is voor rekening van STEVE THORNE. Diepzinnige teksten met een poging tot relativering aan het einde van het nummer door een inkomend telefoontje.
Het afwisselen van zangers en de beurt geven aan een verhalenverteller draagt op een positieve wijze bij aan de dynamiek en diversiteit van het album. Door het toepassen van verschillende stemmen, tezamen met de gebruikte samples komt het concept meer tot leven. Het wordt meer filmisch. Iets waar bijvoorbeeld Arjen Luccassen (AYREON) ook altijd handig gebruik van maakt bij z’n projecten.
Dan is daar de flatline en het witte licht. ‘White Light Awaits’ opent verrassend met mystieke synths. Die had ik nog niet gehoord op het album. Tenminste niet zo aanwezig als in dit nummer. Erg mooi toegepast! Het doet me denken aan de Netflix serie STRANGER THINGS. De zware en donkere gitaarrif die er tegen het einde inkomt is krachtig en meedogenloos. Ik denk wel het beste nummer tussen leven en dood. Tevens een van mijn favoriete nummers op het album.
‘Dog On The Clee’ Kerkklok, blaffende hond, vogeltjes. Outro.. Rust!
Zo hoppekee!! Eén recensie verder en weer wat dichter bij de dood 