MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

Ekseption - Back to the Classics (1976)

mijn stem
3,25 (2)
2 stemmen

Nederland
Rock
Label: Philips

  1. Sonata in F (5:22)
  2. Ave Maria (4:54)
  3. Eine Kleine Nachtmusik (4:16)
  4. Clarinet Concerto in A (4:28)
  5. Violin Concerto in E Minor (5:02)
  6. Have Mercy on Me (6:59)
  7. Flute Sonata No.5 in F (4:55)
  8. Theme from Abdelazer (4:03)
  9. The Moldau (6:56)
totale tijdsduur: 46:55
zoeken in:
avatar
Fedde
Van een band was al niet echt sprake meer toen Jan Vennik, Hans Jansen en Rein van den Broek nog een poging deden tot reanimeren van het oude Ekseption-geluid; back to the classics. Op de hoes staat geen groepsbezetting meer vermeld, maar duidelijk is dat er hier met studiomuzikanten gewerkt wordt. De fluitsonate van Händel en Purcell's Abdelazer klinken nog het meest in de oude Ekseption-stijl.

Het album heeft best aardige momenten. Echt 1976. Ik stel me voor hoe je neerploft op de beige zitzak van ribstof naast de oranje lamp en uit de bruine hoes deze plaat tevoorschijn haalt. Nu nog een glaasje sherry en het zeventiger-jaren feestje is compleet. Beetje niks-aan-de-hand-muziek. Ik wil er niets aan afdoen, het waren best goede muzikanten en de klassieke stukken waren goed gekozen, maar het is wat vlak, voorspelbaar en veilig. Lichte muziek heette dat toen. Prettig voor de achtergrond.

Het mocht niet meer baten. Vrijwel niemand kocht deze plaat nog en het Philips-label trok, na een laatste compilatie-album in 1977, de stekker definitief uit Ekseption.

Nooit op CD uitgebracht, elpees zijn zeldzaam. Op youtube is het hele album nog te beluisteren, compleet met tikken.

avatar
2,5
'Beige', daarmee heb je het album goed omschreven, Fedde.
De arrangementen op zich zijn best goed, alleen er zit totaal geen energie in de muziek, alsof alles op een futloze manier is ingespeeld en niemand z'n hart eigenlijk in de muziek heeft gelegd.
De drums klinken ook afgrijselijk tam en slecht opgenomen, en de arrangementen hadden m.i. net zo goed door een computer ingespeeld kunnen worden.
Dat is eigenlijk mijn grootste kritiek op dit album: de muziek is best goed, de arrangementen zijn goed, maar niemand's hart klopt achter de muziek waardoor het futloos en doods aanvoelt.

avatar van Wandelaar
4,0
Ook dit album, voor het eerst op CD als ik het goed heb, maakt deel uit van de nieuwe 13-CD-box van Ekseption met álle albums. In bestelling.

avatar van Wandelaar
4,0
Dit album als eerste gedraaid omdat ik benieuwd was naar de tikvrije CD variant van deze langspeelplaat. Terwijl hele volksstammen kiezen voor de omgekeerde ervaring, maar dit terzijde.

Ekseption moet het hier stellen zonder de maniakale toetsenist Rick van der Linden. Dat weten we zeker. En dat al voor het derde album op rij. Het vergrootglas erbij gepakt, want de lettertjes op de minisleeve zijn echt klein. Of ik ben te oud, dat kan natuurlijk ook.

De omschrijving van de samenstelling van de band is cryptisch: 'The pieces were recorded with musicians who were with Ekseption between 1969 and 1975, joined by Holland's best session musicians to replace those members who had to be excluded because of contractual obligations.'

Duidelijk: er waren een paar mensen uitgestapt en gaten werden door studioknechtjes opgevuld, maar veel meer komen we uit de informatie op de hoes niet te weten. Opgenomen in de Phonogram (Philips) Studios te Hilversum is de opname in ieder geval volledig professioneel. Bij ieder nummer zien we de naam van bewerker en saxofonist Jan Vennik (1936-2020) in de credits staan. De plaat draagt zijn stempel, maar de saxofoon wordt nauwelijks aangeraakt. Eerder horen we een klavecimbel, piano, een electronisch orgel en een klarinet in de smaakvol bewerkte klassieke stukken terugkeren.

De werken van o.a. Mozart, Schubert, Bach en Vivaldi zijn overbekend en veilig gekozen, evenals de uitwerking van de arrangementen. Dat veilige noemde ik eerder 'beige' in overeenstemming met de hoes. Maar laat ik inmiddels zeggen dat het een toch wel een gedegen en consistent geluid is, wat we hier in deze versie van de band horen. En het klinkt nu heel goed uit de speakers, zonder tik of kraak in een boterzachte productie.

Bovendien, en dat is wat me vooral aanspreekt, is dit album zo volstrekt a-modieus als het maar kan zijn. Een protest tegen de voortjakkerende tijdgeest. Wat een heerlijk ouderwets bandje was het hier. Oké, het vuur van van der Linden werd gemist, maar er gloeide nog iets warms onder de as. Ik hoop dat het de overgebleven jongens een paar centjes opgeleverd heeft.

avatar van gaucho
Ik dacht aardig wat muziek van Ekseption te kennen, maar deze heb ik zelfs op LP nog nooit aangetroffen. Volgens Discogs toch in heel wat landen uitgebracht. Maar op geen enkel album, en trouwens ook niet elders op internet, kan ik nadere informatie over de bezetting terugvinden.

avatar van spoiler
gaucho schreef:
Ik dacht aardig wat muziek van Ekseption te kennen, maar deze heb ik zelfs op LP nog nooit aangetroffen. Volgens Discogs toch in heel wat landen uitgebracht. Maar op geen enkel album, en trouwens ook niet elders op internet, kan ik nadere informatie over de bezetting terugvinden.


Ik heb de originele LP.
Ook daarop zeer summiere informatie.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 23:20 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 23:20 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.