MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

Malcolm Holcombe - Pitiful Blues (2014)

mijn stem
3,77 (37)
37 stemmen

Verenigde Staten
Folk / Blues
Label: Gypsy Eyes

  1. Pitiful Blues (3:46)
  2. Roots (3:01)
  3. Sign for a Sally (2:46)
  4. Savannah Blues (3:20)
  5. Another Despair (2:42)
  6. By the Boots (3:06)
  7. Words Not Spoken (4:16)
  8. Words of December (3:42)
  9. The Music Plays On (4:29)
  10. For the Love of a Child (3:47)
totale tijdsduur: 34:55
zoeken in:
avatar van Lura
5,0
Zelden waren mijn verwachtingen voor een album zo hooggespannen als bij het uitkomen van Pitiful Blues. Zijn vorige album Down the River was voor mij niets minder dan een meesterwerk.

Op Down the river werd hij bijgestaan door een keur aan rasmuzikanten, zoals Russ Pahl, Tammy Rogers-King, Emmylou Harris, Steve Earle en Darrell Scott. Het vormde tot dan het hoogtepunt in zijn carrière. Een album, waar overigens het gezaghebbende Allmusic geen recensie aan wijdde. Schande! Door een collega als Tim O’Brien wordt hij wel op juiste wijze gewaardeerd. Die schreef over Down the River : “Malcolm Holcombe’s music is essential and timeless and it makes the world a better place”. Korter en bondiger had ik het zelf niet kunnen omschrijven.

Op deze cd gromt hij zoals gewoonlijk zijn teksten en plukt hij als vanouds aan zijn akoestische gitaar. De songs liggen in het verlengde van die op Down the River. Al ligt de nadruk in deze songs iets meer op de melodie dan op het ritme.

Het album opent met het indrukwekkende Pitiful blues. Holcombe is als geen ander in staat om de luisteraar naar zich toe trekken. Hij schrijft teksten van vlees en bloed, waarmee hij de luisteraar weet te ontroeren. Amper bekomen van de prachtige opener volgt het schitterende Roots. De fiddle van Luke Bulla maakt dit nummer tot een van de hoogtepunten. Het gitaarwerk van Jared Tyler op Sign for a Sally is geweldig. Tyler produceerde trouwens op voortreffelijke wijze samen met Holcombe deze plaat. Savannah blues is het volgende hoogtepunt. De zang in dit nummer is zeer indringend en onheilspellend, evenals de tekst! Another despair is een zeer catchy nummer met een heerlijke slide. In By the boots veegt hij de vloer aan met politici. De gitaar van Jared Tyler excelleert wederom in dit nummer! Dit nummer vormt ook een van de hoogtepunten. In Words not spoken komt een regel voor als Words down your throat won’t go away. Holcombe is in staat op eenvoudige wijze dingen zeer plastisch uit te drukken. Words of december vormt voor mij het hoogtepunt van het album. Prachtige tekst en melodie! The music plays on bevat wederom fantastisch gitaarwerk. Het prachtige, ingetogen For the love of a dad vormt een waardige afsluiter.

Dit album is zeker net zo mooi als voorganger Down the River. En behoort daarmee tot het allermooiste wat 2014 tot nu toe te bieden heeft. Wie weet levert het nu wel een recensie op op Allmusic, het zou niet meer dan terecht zijn!

avatar van erwinz
4,0
Recensie op de krenten uit de pop:
De krenten uit de pop: Malcolm Holcombe - Pitiful Blues - dekrentenuitdepop.blogspot.nl

Begin vorige maand verscheen Pitiful Blues van Malcolm Holcombe. Geen handig moment voor een nieuwe release, want midden in de zomervakantie worden nieuwe platen makkelijk over het hoofd gezien.

Gelukkig komt kwaliteit altijd boven drijven, waardoor ik, met enige vertraging, alsnog ben gevallen voor de nieuwe plaat van de Amerikaanse singer-songwriter.

Ik ken de muziek van Malcolm Holcombe sinds het uit 2006 stammende Not Forgotten, dat zo’n twintig jaar na Holcombe’s eerste wapenfeit verscheen. Het had Malcolm Holcombe tot dat moment niet echt mee gezeten, al bracht hij in de jaren 90 nog wel een stapeltje platen uit, maar sinds Not Forgotten krijgt iedere plaat van de singer-songwriter uit North Carolina, zeker in Nederland, flink wat aandacht.

Pitiful Blues is de opvolger van het twee jaar geleden verschenen Down The River, dat behoorlijk wat indruk wist te maken. Malcolm Holcombe wist voor zijn vorige plaat flink wat grote namen aan zich te verbinden, waardoor uiteindelijk grootheden als Darrell Scott, Kim Richey, Emmylou Harris en Steve Earle act de présence gaven.

Deze grote namen schitteren door afwezigheid op Pitiful Blues, al wist Malcolm Holcombe wel een aantal uitstekende muzikanten te strikken voor zijn nieuwe plaat, wat fraaie muzikale accenten oplevert. De grote namen worden overigens niet erg gemist, want op de platen van Malcolm Holcombe draait uiteindelijk alles om Malcolm Holcombe.

De Amerikaanse singer-songwriter wordt volgens jaar 60, maar klinkt minstens twintig jaar ouder. Een leven waarin de fles vaak centraal stond, heeft de stem van Malcolm Holcombe flink aangetast, waardoor Holcombe op Pitiful Blues meer dan eens klinkt als Johnny Cash in zijn laatste levensjaren en bovendien raakt aan een ouwe rot als Michael de Jong. Het draagt op één of andere manier alleen maar bij aan de zeggingskracht van de muziek van Malcolm Holcombe.

Ook op Pitiful Blues maakt Malcolm Holcombe weer muziek met vooral invloeden uit de folk, blues en country. Het is muziek die de afgelopen tien jaar nauwelijks is veranderd, maar wel steeds doorleefder is gaan klinken.

Bijgestaan door een subtiel spelende band en bij vlagen subliem snarenwerk, worstelt Malcolm Holcombe zich door zijn songs heen, waarbij het, zeker vergeleken met Down The River, wat meer ingetogen geluid op deze plaat de stem nog wat nadrukkelijker in de spotlights zet. De versleten stembanden zullen niet door iedereen gewaardeerd worden, maar in het geval van Malcolm Holcombe vind ik het prachtig.

Malcolm Holcombe schotelt ons dit keer 10 songs in net een half uur voor. Dat is kort, maar het is ook genoeg. De indringende verhalen van Malcolm Holcombe en zijn uitgewoonde stem gaan je immers niet in de koude kleren zitten en snijden zo af en toe dwars door de ziel. Wederom een buitengewoon indrukwekkende plaat van deze bijzondere muzikant. Erwin Zijleman

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 15:36 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 15:36 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.