Anders dan bij TBC wordt ik niet gelijk betoverd. Dat kan zijn omdat het album niet vergelijkbaar is met eerder werk en mijn brein dit wel verwacht/hoopt. Ik vermoed echter dat er gewoon wat geduld nodig is. En na een lange pauze van de band ben ik blij met nieuw werk en alleen al daarom wilde ik het nog wat laten weken, alvorens een waardering te geven en te zien of mijn eerste gevoel (die niet geweldig was) is veranderd.
Het is te prijzen dat dezelfde paden niet worden bewandeld en het experiment wordt gezocht. Over het geheel vind ik de instrumentatie erg mooi (waarbij bij elke volgende luisterbeurt weer andere elementen opvallen). Er is daarnaast iets met de zang van Inne wat ik nog niet kan grijpen. Sacraal (als dat het goede woord is) en kil zijn de eerste associaties die ik erbij heb. Het lijkt wel of het zingen op TBC meer vanzelf ging. Het klinkt op dat album soepeler of iig uitnodigender.
De opener 20/04 is fijn, luchtig en maakt mij nieuwsgierig naar de rest.
Years to Come oogt als een niemendalletje maar er gebeurt muzikaal zoveel interessants.
Na de eerste nummers valt me op dat de zang me nog steeds minder bekoort dan op eerdere albums. Bij Come to dust staat het me simpelweg tegen en bij Daitomea bekruipt me zelfs na een seconde of 40 het gevoel dat er een beugel klem begint te zitten? (Ik bedoel dit niet lullig maar luister zelf en oordeel)
Maar ik stop met zeuren want er gaat nog veel moois komen.
Welcome nodigt uit om er voor te gaan zitten. Dat is niet onterecht want vanaf dit nummer wordt ik meer gegrepen en lijkt de zang meer in harmonie met de muziek, minder kil en meer open…we werken toe naar een hoogtepunt….Echo Variations.
Er is veel instrumentale ear candy aanwezig hier. Je hoort dat er veel aandacht aan besteed is. Kwa sfeer komt het in de buurt van Broadcast. Ook hoor ik in de verte; Air.
Dat het nummer net wat langer is werkt positief in de luisterervaring
Ik merk dat mijn eerste mening dus wel degelijk is veranderd…. Ik vind het echt een album om aandachtig te luisteren. Wel blijven de meeste nummers aan de korte kant (wat ook voor het gehele album geldt) maar het code woord is; geduld.
Mijn favoriete nummers op dit moment (ruim 14 minuten puur genot):
1 Echo variations
2 Welcome
3 Nebula
4 20/04