The Haunted Youth, Vlaamse band voor wie het in 2022 nationaal en internationaal ineens allemaal lukte. We zijn vier geduldige jaren verder na die explosie en The Haunted Youth blijkt op zijn nieuwe, 'Boys Cry Too' alvast een stuk minder puberpoppy. Maar ondanks die spectaculaire groeispurt naar hun volwassenheid zijn ze op dit tweede album zeker ten voeten uit even grandioos, hitgevoelig en catchy gebleven.
Nochtans, de titels van het album, die ademen nog net dezelfde tristesse uit als dat 'I Feel Like Shit and I Wanna Die' van hun de hemel ingeprezen voorganger 'Dawn of the Freak'. De fragiele Joachim Lievens is sinds het touren met dit album langs de grootste, meest exclusieve podia immers niet alleen heel velen tegengekomen, uiteindelijk botste hij tijdens de vele stormen in zijn hoofd vooral ook tegenop zijn wankelende psychische zelf. Dit 'Boys Cry Too' is daardoor nà de coke en de xtc gelukkig toch weer een zelfhelende rit mogen worden, tussen kreten en gefluister. Een muzikaal verslag van zijn confronterende emotionele rollercoaster, in elf nieuwe, veelal donkere sketchen met titels vaak als doodsklokken, 'Deathwish', 'Hurt', 'Murder Me' of 'Falling To Pieces'. Om maar een paar van die rauwe gulpen warrigheid, treurnis, agressie, existentiële pijnen en toxische frustraties van de man te noemen. Muren afbreken dus en helemaal weer opbouwen. Dit van onrust borrelend luidruchtig amalgaam gaat muzikaal even natuurlijk de blender in bij de zorgvuldig toegediende porties breekbaarheid, sereniteit en intimiteit op dit album.
Openen doet het gezelschap broeierig met de machtige finale versie van 'In My Head', onwaarschijnlijke klepper van meer dan acht epische minuten, met zijn kelderdiepe elektronische mineurakkoorden, met veel assertief opzwepende reverbgitaren en vooral met oerkreten die niet perfecter de wanhoop à la 'Munch op zijn brug' kunnen vertolken.
Net zo geweldig is 'Castlevania', voor Liebens blijkbaar zijn perfecte driehoek Nirvana- Alice in Chains-My Bloody Valentine's Loveless. Een beestig psychedelische rocker met nu al eeuwigheidswaarde, inderdaad opstartend vanuit een grungy akkoordendans in nineties-chorus-sound als van Nirvana's herboren 'Come As You Are'. Liebens betaalde graag voor een peperdure identieke gitaarpedaal, want zo en niet anders wilde hij die sound helemaal perfect op de plaat.
Ook in de bezwerende topsingle 'Deathwish' klopt alles, zingt ook zijn duistere Amerikaanse geestesgenoot Max Fry mee en schiet The Haunted Youth je met gierende elektronika en dito schelle gitaren ruig en donker de ruimte in. Een grootse indierocksong waarin zwalpende Liebens het heeft over zijn zwartste demonen, de drugs en de zelfmutilatie die er in die toestand bij hem al eens op volgt.
Nog zo'n transcendente single is 'Emo Song', met de soundwall van The War on Drugs op de wijze van The Haunted Youth. Een kathedraal van een song weer, met een pak uitwaaierende reverb waarin, jawel, de emotie centraal staat en dit in rechtstreeks warme verbinding met de plaattitel 'Boys Cry Too'. Het album dat ogenschijnlijk prioritair hint naar The Cure maar dat zich in zoveel songs veeleer afzet tegen het tegenwoordig almaar meer opkomend emotie-vijandig machismo.
Maar er zijn zowaar ook rustpunten. Vooral de schone single 'Wake Up' werpt zich op als nevelige oase van rust. Tussen de handclap-percussie ontwaar je er zelfs wat opkomende zon. Ook op Hurt is het nog even lekker verder zweven, met gitaren resonerend als op een wolk van The XX.
Nog maar eens een topsingle is dat gebalde 'Murder Me', over die verdomde stemmen in Liebens' hoofd. The Haunted Youth twee minuten hoogriffend rondstuiterend in een wild universum van goth, thrash en grunge.
Dan opnieuw een lange compositie, 'Falling to Pieces'. Ruim zeven minuten verdwalen in een desastreus netwerk van je in de vernietiging meeslepende instrumentale progrock. Nog meer afbraak, in het geagiteerde 'I Hear Voices' overschouwt een hypersensitieve Liebens de ruines van zijn voormalig relationeel weefsel. Een angstige brok eigentijdse new wave hier als een vervreemdende trip tussen wolken van wiet.
Uiteindelijk wordt het naar de uitgang uitgalmend akoestische 'Ghost Girl', met ver wegdeemsterend de geest van een overleden hartsvriendin die Liebens uitwuift, het fragiele eindpunt van zijn individueelste traject. De cirkel is nu rond, er rest wel een leegte, maar een die meteen ook wel een nieuw begin inluidt.
Supertalent Joachim Liebens omarmt op 'Boys Cry Too' met zijn superbe band andermaal de sound van de new wave met uit die eighties vooral The Cure en Joy Division als lichtende voorbeelden, maar net zo goed ook al die gasten die er later mee aan de haal zijn gegaan. Hij noemt daarbij zelf DIIV, Wild Nothing, Current Joys of Mac De Marco als zijn huidige inspiratoren. Maar bij onze muzikale allesbrander spelen net zo goed ook Oasis, Nirvana, de eveneens overleden rapper Lil Peep mee, tot ook Blink 182 of Sum 41. Op 'Forget Me' hoor je wat dat betreft duidelijk hoe hij de voorbije tijd ook wat van die laatsten heeft opgezogen.
The Haunted Youth komt zo tot een tweede, nóg beter album dat consistent is van begin tot einde. Met een band met Hanne Smets op toetsen, Nick Caers op drums, Stef Castro op bas en Tom Stokx op gitaar. Er staan nu meer drums, noise en riffende gitaren dan voorheen ten dienste van onze kersverse rockgrootheid met zijn etherisch wentelende popstem. Er zijn zeker vurige moshpitsongs om deuren mee in te trappen en mee uit de bol te gaan. Weidsheid vintage The Haunted Youth ook, songs vol filmische grandeur, hypnotiserend, bedwelmend.
Bovendien staat er daar nu met veel flair een frontman bij wie gevoeligheid en klasse hand in hand gaan. Wiens geëngageerde lyrics echter zijn dan echt. Wiens vermogen tot introspectie hoe dan ook hevig vastgrijpt en wiens rolmodelgedachten hoe donker ook voor zijn vele gelijkgestemden weer tot mantra's van verbinding en troost zullen worden verheven. Daarbij heeft zijn rake ‘Don’t kill Yourself, I Love You'-slogan die al op zijn vorige Werchter-passage opgeld maakte ook anno 2026 nog niks aan zeggingskracht ingeboet.
The Haunted Youth heeft zich met nog maar twee albums al geopenbaard als een keurmerk en dit van nul heropgebouwde 'Boys Cry Too' staat toch maar weer als een schitterend huis. Hou je goed daarin, Joachim, en hou je toch maar sterk in je opmars.
Opgenomen door Written in Music:
The Haunted Youth - Boys Cry Too | Rock | Written in Music - writteninmusic.com