Begin dit jaar vertrok het Deense Efterklang naar het kolenmijndorp Piramida; een mysterieuze en verlaten plaats dichtbij de Noordpool. "Er waren meer ijsberen dan mensen" aldus de band. Het trio verzamelde er negen dagen lang bijzondere geluiden. Terug in de bewoonde wereld, werd er drie kwart jaar onafgebroken gesleuteld aan het vierde album. Efterklang blijft van origine een experimentele band, wat betekend dat er ook op 'Piramida' weer een nieuwe richting wordt ingeslagen. Het resultaat is dé gedroomde Efterklang plaat waarbij na elf jaar eindelijk alle puzzelstukjes op hun plaats vallen.
Voor hun vierde studioalbum is Efterklang eens anders te werk gegaan. Bombast en creatieve chaos hebben plaats gemaakt voor artistieke popliedjes met sublieme arrangementen. De band slaat hiermee een brug tussen klassiek en indie met speelse ruimte voor elektronica. 'Piramida' is een rijke luisterplaat geworden die vol staat met sfeervolle composities en kleine muzikale details. Wel duurt het even voordat album al zijn schoonheid bloot stelt.
De eerste noten van het album refereren meteen naar Piramida. In het prachtige 'Hollow Mountain' horen we een metalen olie tank die als instrument figureert. De albumopener is aangekleed met strijkers, blazers en een 70 koppig koor. Op papier klinkt het alsof we hier met het nieuwe album van Muse te maken hebben, maar in de praktijk blijven deze orkestrale popliedjes altijd subtiel. Efterklang bevat daarmee (nog steeds) het bezwerende van Sigur Rós of Godspeed you! Black Emperor. Daarnaast is de frontman Casper Clausen beter gaan zingen. Zijn stem is donkerder en melancholischer dan voorheen, waardoor vergelijkingen met Tinersticks en the National niet uit blijven. Het zorgt zo nu en dan voor kippenvel.
Hoogtepunt van het album heet 'Black Summer' waarin de bijzondere orkestratie naar mijn mening het best tot zijn recht komt. Single 'Appels', waarin de band de meest noordelijk gelegen piano ter wereld heeft opgezocht, is ook tof. Een minpuntje kent deze bijzondere plaat wel. Het album ademt gedurende de 46 minuten een behoorlijk eenvormige sfeer waardoor het geen geschrikte plaat is om meerdere keren achter elkaar te beluisteren. Het enthousiasme dat ik een paar weken geleden voor 'Piramida' voelde is daardoor wat afgenomen. Dat neemt niet weg dat dit een bijzonder sfeervolle plaat is om heerlijk bij weg te dromen.
van:
Piramida album review Daan'...