MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

NEU! - NEU! (1972)

mijn stem
3,82 (206)
206 stemmen

West-Duitsland
Rock / Avant-Garde
Label: Brain

  1. Hallogallo (10:07)
  2. Sonderangebot (4:51)
  3. Weissensee (6:46)
  4. Im Glück (6:53)
  5. Negativland (9:47)
  6. Lieber Honig (7:18)
totale tijdsduur: 45:42
zoeken in:
avatar van Martin Visser
4,5
Dit is een bijzondere plaat. Op een aantal nummers wordt vooral gefreakt en geëxperimenteerd. Op die momenten moet ik een beetje aan David Bowies plaat Heroes denken. Maar nummers als Hallogallo en Negativland zijn lekker langdradige, eentonige rocknummers waarin ik de latere Slint al kan horen. Veel herhaling, daardoor hypnotiserend. En vooral: donker. Alleen op Lieber honig wordt gezongen (nou ja, gezongen?). Verder is de plaat instrumentaal.

avatar van Paalhaas
4,5
Martin Visser schreef:
Alleen op Lieber honig wordt gezongen (nou ja, gezongen?).

Ja, dat trek ik dus het slechtst aan deze plaat. Verder natuurlijk een wereldtopper!

avatar van Arno
4,0
Zeker geen slecht album dit. Mooie zweverige, experimentele (rock)muziek. Vooral Negativland en het fantastische Hallogallo kunnen mij bekoren. De andere nummers heb ik soms nog wat moeite mee. Maar toch een ruime 4*

avatar van Toon1
4,5
Arno schreef:
Zeker geen slecht album dit.


Wat een understatement, Arno! Meer draaien, totdat je aan 5* komt!

avatar van herman
4,5
Hallogallo was natuurlijk Billy Corgan's inspiratiebron voor Cherub Rock.

Vette Neu!-plaat, ik draai hem voor het eerst sinds een tijdje weer. Begin die krautrockscene toch steeds intrigerender te vinden.

avatar
Mojo Pin
Alleen niet echt nieuw meer.

avatar van herman
4,5
Dus?

avatar
Mojo Pin
Op de hoes staat van wel.


avatar
ebisch
haha

avatar van musicfriek
3,5
Ik merk wel dat je in een bepaalde stemming moet zijn voor deze muziek. Ik heb keren gehad dat het totaal langs me heen gleed. Andere momenten is dit wel genieten geblazen. Het is vooral heel erg knap gemaakt en voor die tijd (1972!!) helemaal. Negativland is favoriet, die kan ik niet vaak genoeg horen. Verhoog naar 4*.

Trouwens, Lieber Honig, ben er nog niet uit of het nou geniaal is of tenenkrommend slecht

avatar
Omayyad
Hier wordt de term experimenteel weer eens verward met avant-garde. Volgens mij heeft de muziek op dit album bijzonder weinig met avant-garde van doen, maar dat is slechts mijn mening... Verder natuurlijk een alleraardigst plaatje waarvan ik af en toe best kan genieten.

avatar van musicfriek
3,5
Vind dit ook geen avant-garde hoor. Idd meer experimenteel. Wat is de betekenis van avant-garde eigenlijk?

avatar van Brain Stew
4,0
experimenteel

avatar van Paalhaas
4,5
Inderdaad.

avatar van deric raven
Dan ken ik mensen die aan avant-garde sex doen.


avatar
Omayyad
Als dat inderdaad de betekenis is, wordt er een hoop avant-garde gemaakt... Het kan evenwel ook zijn dat ik met name naar dit soort muziek luister, maar dat laat ik even in het midden. Voor mij is experimentele muziek toch even net wat anders dan avant-garde, maar goed.

avatar
Harald
Neu! was een Duitse band en een archetypisch voorbeeld van het krautrock genre. De groep bestaat uit Klaus Dinger en Michael Rother en had Conny Plank als producer. "Neu!" is het Duitse woord voor "nieuw".Het succes van de groep tijdens het korte actieve bestaan was minimaal, maar er wordt aan de band een grote invloed toegekend op diverse groepen of artiesten, zoals The Sex Pistols, David Bowie en de hele volgende elektronische muziekscene.

Michael Rother en percussionist Klaus Dinger zijn trouwens veteraans van Kraftwerk.

Artisten als Add N to X , Sonic Youth, Stereolab en Cabaret Voltaire begrijpen de '70s Dusseldorf band Neu! als die definitiefe duitse Krautrock band naast Can en Faust

Een van de meest gewaardeerde elementen in het werk van Neu! is de beat of "motorik" (een term die de Duitse worden 'motor' en 'musik' combineert), hoewel de groep deze term zelf niet gebruikte; Dinger zelf sprak soms van "Apache beat". Een belangrijk deel van hun opnames bevat deze motorik. Daarin kleden ze het traditionele formaat van een rocknummer uit en zonder de strofes en refreinen, intro's en veranderingen herleiden ze die tot een enkele minimalistische 4/4-beat, die Drummer Dinger doorheen het volledige nummer onafgebroken herhaalt. Hoewel dit op papier een recept lijkt voor eentonigheid, slaagt Dingers discipline en flair als drummer er in een zeer sterke, gefocuste groove te creëren, met een sterk gevoel van continue voorwaartse beweging (de analogie met rijden op een snelweg wordt soms gemaakt).

Wat betreft de traditionele westerse harmonievormen in de rockmuziek, vulde Rother Dingers ritme aan door akkoordwissels te vermijden en in de plaats daarvan te kiezen voor harmonische aanhoudende tonen – enkele akkoorden, gelaagd met verschillende overdubs van elektrische gitaar. De nadruk komt te liggen op veranderingen van timbre in plaats van harmonische veranderingen. Conny Plank (de beste duitse producer in de jaare 70) stond bekend als een producer die een omgeving creëerde waarin muzikanten vrij waren dergelijke experimenten te doen, en ook als iemand die het verwerken van de textuur in klankkleur en ruimtelijkheid in de muziek beheerst. Veel andere nummers van Neu! waren dan weer traag en rustig, en schetsten songs die naar de latere ambient stijl neigen

avatar van shinybeast
5,0
Harald schreef:
"Neu!" is het Duitse woord voor "nieuw".






maar complimenten voor je achtergrondinfo weer en dan valt jouw waardering van 3,5* toch wat tegen

avatar van musicfriek
3,5
Aha, krautrock, daar maar eens achteraan. Ook hoog tijd om Kraftwerk eens te gaan checken, ken geen enkel volledig album van hun..

Leuk om te lezen dat Neu! de voorlopers waren van ambient

avatar van Paalhaas
4,5
Omayyad schreef:
Als dat inderdaad de betekenis is, wordt er een hoop avant-garde gemaakt... Het kan evenwel ook zijn dat ik met name naar dit soort muziek luister, maar dat laat ik even in het midden. Voor mij is experimentele muziek toch even net wat anders dan avant-garde, maar goed.

Het klopt ook wel dat avant-garde iets anders is dan experimentele muziek, maar in feite is dat wel wat het betekent. Historisch gezien is avant-garde meer de muziek van electro-pioniers als Stockhausen en , musique concrete-artiesten als Pierre Schaeffer en John Cage en post-moderne klassieke componisten als Ligeti en Lutoslawski.

avatar van Lennonlover
4,5
Leve Neu!

Net voor de eerste keer beluisterd, dit album, en het bevalt me erg! Vooral de langere nummers vind ik heel goed. Niet alleen bij Neu! maar bij de meeste Krautrockbands vind ik de langere nummers beter.

favo's zijn hier: Hallogallo en Negativland

4* om te beginnen.

avatar van kaztor
4,5
Hier moet ik ook maar eens achteraan. Ben wel een fervent liefhebber van dit genre en de posts nodigen uit tot een nadere bestudering van dit fenomeen.
Ik hou wel van dwarse muziek!

avatar van schizodeclown
4,5
Na hele oeuvres van degelijke artiesten als REM en the Rolling Stones te hebben doorlopen, dacht ik laat ik maar eens Neu doen.
Nou dat was verspilde tijd dus,wat is dit belachelijk minimalistisch zeg,daarna gelijk nog 3 keer achter elkaar aan moeten horen,en na de 6e beurt nog steeds verschrikkelijk minimalistisch,zo belachelijk dat ik het een plek moet geven in mijn top (ik moest er overigens na de 2e beurt wel al gelijk een beetje van genieten na een joint)

Ik weet niet of de heren dit echt zo bedoeld hebben,maar Neu! is voor mij een conceptalbum.
Dat vind ik ook zo heerlijk aan deze plaat,het geeft zoveel ruimte voor eigen interpretatie (niet zo vreemd eigenlijk aangezien het bijna alleen maar muziek beslaat op de laatste track na).
Het geeft een aaneenschakeling van ups en downs weer in grote lijnen,en donker mag het ook wel genoemd worden.

Ik bezie deze plaat vanuit 2 perspectieven:
Een fictief verhaaltje,en de symboliek die het weergeeft aan het echte leven.
Laat ik voor het gemak eens de persoon in het verhaal Rother noemen.

Vol goede moed beginnen we aan Hallogallo,met de bas die inkomt en de drums,tot op de volume dat je niet meer kan stoppen met bewegen.Dit is zeer opgewekte muziek.
Maar wat ik hier ook zo goed aan vind,is dat je net zo goed kan liggen en het allemaal in je hoofd kan laten 'flowen'.Vooral de flow met het gitaarstukje dat telkens terugkomt is gewoon zooo... vredig.
En daarna gaat het weer lekker verder.
Dit is de enige track dat Rother(het personage ) er eigenlijk niet in voorkomt, alhoewel ik hem soms weleens in mijn hoofd zie rondvliegen in dimensies steeds verder en verder de diepte in,onophoudelijk...
Vanzelfsprekend dat dit de periode in het leven weergeeft waarin alles goed gaat,en de mens die flierefluitend blijft doorgaan,goedgehumeurd, zonder zorgen.We hebben er zin in hoor!
Er word trouwens gezegd dat dit perfecte muziek is om op te rijden,ik heb dan geen auto,maar ik neem aan dat het beter werkt dan Radar Love hehe...

Sonderangebot:
De eerste paar seconden hoor je een stem die onder meer ''schnell'' zegt,waarna een deur opengaat.
Rother is terechtgekomen in een landschap op zijn planeet waar ruimteschepen
van boosaardige aliens rondvliegen,hij verstopt zich snel,terwijl de macabere schepen over hem heenvliegen.
Als de kust veilig is,kijkt hij rond,en ziet een lugubur plaatje.Allemaal dooie
mensen op de grond als gevolg van de bloedbad wat zojuist heeft plaatsgevonden.
Er komt een langzame scout-schip aan waar Rother inspringt,en verkent het voorzichtig
van binnen,de sfeer in dat gedeelte is tergend spannend.
Dit geeft de tegenslagen en verliezen weer in het leven,en hoe de mens zich er doorheen kruipt.

Als de track overgaat in Weissensee is de schip al ver in de ruimte,en stopt het even bij een piepklein eilandje midden in het heelal,om vervolgens weg te gaan,terwijl Rother stiekem op het eilandje is gesprongen.
Terwijl de muziek langzaam in komt faden maakt Rother het zichzelf comfortabel,en gaat liggen aan het strandje van het eilandje,wat gewoon midden in outer-space is,in een sterrenstelsel of dergelijke.
Rother herstelt zich mentaal en fysiek dankzij de nebula-golven die richting en voor het eilandje zweven.
Dit nummer doet me eventjes denken aan een stukje in Breathe van Dark Side of the Moon,maar is toch te Neu! om Floyd te kunnen zijn
Heel vaak aan het eind van elke ritme lijkt het telkens alsof je weer een stukje herboren bent.
Op elke snare zet ik een stap met me voet als ik door mijn kamer hierop zweef,dan kun je wel een beetje raden op welke tempo dat gaat hehe.De drummer weet ook precies op welk moment hij je de kick moet geven, de heren van Neu! voelen elkaar dan ook heel erg goed aan.
Het nummer wordt op subtiele wijze steeds optimistischer naar mijn gevoel,zodat het aan het eind alles weer normaal in balans is.
Ik vind dit trouwens een ondergewaardeerde nummer,als ik 2 favorieten zou moeten kiezen zit deze erbij,en dan is het kiezen tussen de andere 2

Im gluck lijkt in het verlengde te zijn van de vorige track;
terwijl Rother in Weissensee herstelde van de golven,is hij bij Im Gluck al herboren,1 met de nebula golven,op een hoger niveau.
Zeer relaxed en meditatief,alsof Rother net zo goed hoog op een berg in boedha-houding mediteert.
Dit geeft voor mij weer dat er tijden zijn dat een mens in vrede en geluk is,door tijd te besteden aan zijn eigen inzichten,maar ook met behulp van anderen(mensen met Rother in de boot,hier word hij aan het begin opeens wakker)

Nadat Rother en de anderen terug op hun land zijn aangekomen,begint Negativland.
De laatste aliens(van track 2) worden na de oorlog gemarteld en afgemaakt,onder luid gejuich van de mensen.''Victory!Laten we het vieren!En de natie herbouwen!'' De wereld word herbouwd en de mensheid begint meer vertrouwen in zichzelf te krijgen.
Aan de hand van experimenten willen ze vooruit,en rond 3:00 begint het experimenteren gevaarlijke vormen aan te nemen,''huppa we voeren de tempo op''.Toch kunnen ze het nog onder controle houden, en in de 5e minuut zijn ze dus een niveau hoger gegaan onder dezelfde tempo als eerst.En ze willen dat nogmaals doen,maar rond 6:40 loopt het uit de hand,en oei,uiteindelijk helemaal out of control...
Dit is een duidelijke metafoor:Hoogmoed komt voor de val

Ik was aan alle voorgaande nummers op gegeven moment gewend geraakt,terwijl de vocalen op Lieber Honig nog steeds een issue was.Maar nou hoort het er helemaal bij,alhoewel ik nog nooit zo'n slechte zang heb gehoord,maar ze komen er
hier helemaal mee weg
Een reviewer heb ik ooit eens zien zeggen dat het lijkt alsof een 'creepy german molester' aan het zingen is,kan wel wat in zitten,humor in ieder geval als je het zo bekijkt.
Maar in mijn point of view is dit iemand die op het eind van zijn kunnen is,spijt van wat ie heeft gedaan,en/of vooral getraumatiseerd.
Deze song lijkt ook te duiden dat de persoon op zichzelf is aangewezen, achtergelaten,eenzaam.
Maar niemand merkt het,terwijl de mensen blijven praten over de alledaagse beslommeringen van het leven aan de oppervlakte,zinkt Rother steeds verder weg in het water...........

5*

avatar van kaztor
4,5
Die arme Rother maakt nog heel wat mee!


avatar van schizodeclown
4,5
Hehe en hij is niet de enige

avatar van MartinoBasso
4,0
Omdat bij Bowies Berlijn-trilogie al eens verwezen wordt naar deze plaat van Neu! was ik tamelijk benieuwd. Na enkele aandachtige luisterbeurten kan ik zeggen dat dit album ass kickt. Vooral 'Negativland ' is een cool nummer. Niet te begrijpen dat ik enkele jaren geleden nog vies was van instrumentale albums.

avatar van kaztor
4,5
Ik ken hier nou een paar nummers van en het klinkt heel lekker.
Als een soort rechtlijnige versie van Faust.

avatar van MartinoBasso
4,0
Nja, Faust heb ik ook geprobeerd, is toch heel wat minder toegankelijk, maar ga nog wachten om daarop te stemmen.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 12:26 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 12:26 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.