Natuurlijk hoopten de concertgangers een jaar geleden tijdens de tour door Nederland een glimp van nieuw werk van The Boxer Rebellion op te vangen maar de band uit Londen vertikte dat. Met als enige wapenfeit tussendoor, de in 2024 uitgebrachte Open Arms EP, eigenlijk meer dan een veredelde single, verschijnt dan nu na acht jaar eindelijk met The Second I’m Asleep een nieuw album. Opvallend dat bassist Adam Harrison dan doodleuk aangeeft dat het een gemakkelijk relaxed proces is geweest.
Het is even slikken als het met kopstem gezongen Satellite Above passeert. De melodielijn van het refrein vertoont wel heel veel gelijkenissen met Toxic van Britney Spears. Slaat The Boxer Rebellion definitief een commerciële richting in? De tekst van dit nummer is echter overtuigend sterk. We worden van alle kanten gecontroleerd in de gaten gehouden. Door deze boodschap toegankelijk te verpakken bereik je wel een breder publiek. En laten we eerlijk zijn; The Boxer Rebellion presenteert zich al lang niet meer als de grote vernieuwers van de postpunk. Het neemt niet weg dat er op The Second I’m Asleep fijne luisterliedjes staan.
Luisterliedjes dus. De intieme sfeer is hierbij zeer bepalend. Flowers In The Water sluit stilistisch nog op het hitsucces van Diamonds aan, al is het net wat ingetogener. Flowers In The Water is de tragiek van een stervend stilleven, wiens schoonheid opgeofferd wordt. Last of a Dying Breed is een logisch thematisch vervolg. De mensheid telt de laatste dagen af, alleen de lente zal elk jaar terugkeren. The Boxer Rebellion haalt de hoop uit nieuw leven, en daar is dit seizoen de meest geschikte periode voor.
The Second I’m Asleep heeft iets opbeurends. Hidden Meanings vraagt om een folk benadering en krijgt deze ook. Hidden Meanings ontvlucht de dood, er is ruimte voor een spiritueel verlangen naar verlossing. De geborgenheid van This House openbaart zich als de gordijnen openen en zonnestralen de lege ruimte verwarmen. De koude kilte verdringen, de duisternis overwinnen. The Boxer Rebellion als de goedpraters van de postpunk.
Het akoestische Storm Chaser gitaarintro ademt wel dat vintage postpunk gevoel uit, en is de donkerste track van de plaat. Maar zelfs in deze storm is Nathan Nicholson de romanticus die vooral de liefde toezingt. Het is dezelfde liefde die deuken in Don’t Leave Yet slaat. The Boxer Rebellion zoekt in deze twijfel en onzekerheid juist de rust op. Rust om het verleden af te sluiten, rust om vooruit te denken. Perception legt de schuld van het falen bij de zanger.
Gaat The Second I’m Asleep dan toch als een nachtkaars uit. Sluiten de bloemen zich om vervolgens in de ochtend niet meer open te gaan. De triphop achter het mysterieuze Second Guess smeekt om een herkansing. Kwetsbaar pakt Nathan Nicholson de kopstem weer op. In het dromerige Your Side of Town nivelleren twee dolende zielen hun emotionele en fysieke afstand. Het is even wennen deze nieuwe van The Boxer Rebellion omdat de band muzikaal op safe speelt. Er zitten nog genoeg goede liedjes tussen maar de opwinding is er helaas vanaf.
The Boxer Rebellion - The Second I'm Asleep | Alternative | Written in Music - writteninmusic.com