Het eerste album van ABBA was maar matig, en het tweede albums zelfs ronduit slecht. De groep had dan wel al een paar leuke hitjes, maar echt veel stelden ze nog niet veel voor. Hun derde album werd een self-titled album, en het lijkt erop dat de heren van ABBA steeds bedrevener beginnen te worden in het schrijven van popliedjes, en ook steeds meer aandacht aan elk nummer van het album schenken. Hoewel de eerste single, So Long, het niet al te best deed in de charts, werd het album uiteindelijk toch nog best wel een succes met de drie hitsingles I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, Mamma Mia, en SOS.
Het album begint met de hit Mamma Mia, dat in Nederland raar genoeg slechts de twaalfde plek in de top 40 haalde. Raar, omdat de twee voorgaande singles allebei de top 3 haalden, en omdat Mamma Mia in bijna elk ander land de nummer 1- of 2-positie haalde. Toch is het met terugwerkende kracht zeker een ABBA-klassieker geworden, die iedereen kent. Terecht, want er zit toch een hoop kwaliteit in het nummer. Ontzettend catchy. Zeer sterk gecomponeerd, en vooral die xylofoon (??) erin is zeer treffend, vooral leuk als ie in het refrein uit de pas gaat lopen met de zang. De dames zingen het erg sterk, en het is erg mooi gearrangeerd. Ik heb bij elk instrument wel het gevoel dat het iets toevoegt. Heel sterk nummer.
Hey, Hey Helen sluit eigenlijk heel erg op Mamma Mia aan, qua geluid. Sterke pop met een goed gevoel voor een vleugje drama. Het nummer is in z'n geheel echter net wat minder, en staat daarom toch wat in de schaduw van de opener. Toch is het best een aardig nummer, en erg leuk om mee te zingen in het refrein.
Tropical Loveland heeft een heel... ja, tropisch sfeertje. Dat is echter het enige aardige eraan, want verder is het wel een erg mager nummer. Nee, hier luister ik niet graag naar, het leunt toch wat te veel op het tropische sfeertje, en als liedje zelf zou het eerder thuishoren bij het TROS muziekfeest.
SOS is de grootste hit van dit album in Nederland. En terecht, ook mijn favoriet. Misschien komt het ook wel deelsdoordat ik een zwak heb voor de zang van Agnetha (en ook voor d'r uiterlijk), maar de refreinen zijn echt perfect. Die akoestische gitaar die er dan ineens komt om het refrein te begeleiden, in combinatie met de samenzang van de dames, tilt het nummer echt naar een hoger niveau. Verder weer een typisch allemaal-meezingen!-ABBA-refrein, maar dat kan soms ook wel erg fijn zijn. Zeker in combinatie met de coupletten die juist wat meer melancholisch zijn. Topnummer!
Man in the Middle vind ik dan weer stukken minder. De mannen van ABBA moeten ook niet zingen, dat trekt echt nergens op. Componeren en arrangeren kunnen ze prima, maar het zingen, daar hebben ze Agnetha en Frida voor. Verder wel een aanstekelijk deuntje, maar het laat mij volledig koud. Het quasi-funky van het liedje staat me ook niet zo aan.
Bang-A-Boomerang is echter juist één van m'n favorieten, een superleuk en vrolijk liedje! Echt een refrein om vrolijk van te worden, en lekker mee te zingen... dan maakt het niet eens uit wat ze eindelijk zingen. BANG! a boomeboomerang

Dit hadden ze ook als single uit moeten brengen eigenlijk (in plaats van So Long of I Do). De zang is ook lekker krachtig, past goed bij het nummer.
I Do, I Do, I Do, I Do, I Do heb ik nooit zoveel mee gehad. Ik vind het maar een erg zeurderig nummer, en die saxofoon maakt het voor mij nog een stuk erger. Ik kan hier gewoon niks mee, zeiknummer...
Op Rock Me gaan de mannen weer zingen... niet doehoen! Het nummer vind ik ook niet zo sterk. Zoals de titel al zegt, is dit een rocknummer. Er wordt ook geprobeerd een beetje rauw te zingen. Verder leunt het refrein, en vooral het nummer, eigenlijk vooral op het krachtig brengen van het refrein... niet dat ze het schreeuwen, dat ook weer niet. Maar ze zijn wel vergeten om er goed liedje omheen te schrijven.
Intermezzo No. 1 is een verrassend instrumentaal nummer, dat zelfs richting de symfo/prog-rock (!) gaat. Dit instrumentale nummer had zo op een album gepast van de symfobands die toen populair waren... maar dit is ABBA! Erg cool, vind ik, en ik vind het ook zeker een tof nummer. Erg dramatisch wel, maargoed, dat heeft ABBA wel vaker.
I've Been Waiting For You is een ballad gezongen door Agnetha. Ik hou absoluut van haar als zangeres, maar haar ballads zitten altijd op het randje, en gaan er ook nog wel eens overheen. Deze gaat eigenlijk ook net eroverheen. Het is allemaal wat té. Jammer, gemiste kans.
So Long is de eerste single van het album, en ook het laatste nummer. Het werd gekozen als single, omdat het hetzelfde tempo heeft als Waterloo. Ze hadden beter een andere kunnen kiezen, maargoed, het is alsnog prima afgelopen natuurlijk. Het is inderdaad wel lekker vrolijk en up-tempo, maar het klinkt wel een beetje rommelig allemaal. Ook klinkt het allemaal net wat te overhaast.
Twee sterke singles, en nog drie goede albumtracks... ABBA is hier nog steeds niet bepaald op z'n hoogtepunt, maar hier staan tenminste niet meer echt heel erge dieptepunten op (alhoewel, Tropical Loveland is niet veel soeps). Wel wat nummers waar ik gewoon erg weinig mee kan. Het niveau is toch wat omhoog gegaan, na het barslechte album Waterloo. Ik kan hier nog wel 2,5* aan kwijt.