De dijk is er (bijna) niet meer. Huub van der Lubbe heeft er naar 41 jaar genoeg van en werd beschreven in een erg de Dijk achtige manier.
Dat de dijk niet meer de verrassing biedt waarvoor hij in de muziek ging werken
Het einde voor een van de langst lopende Nederlandstalige bands en nog steeds een die bijna alles uitverkoopt op tours. De reden waarom Blöf en tal van dat soort bands bestaan. In de jaren 80 klonken de Dijk gewoon uniek met hun erg op soul en blues ingespeelde stijl waar de populaire Nederlandse rock bands steeds meer synthizer gedreven was. Dit zat natuurlijk ook in het geluid van De Dijk, luister maar Nergens Goed Voor en de titeltrack op deze plaat, maar was nooit echt leidend behalve op een standaard piano blues manier. Wat wel de leiding nam was Lubbe's klassieke duidelijk op Solomon Burke geïnspireerde vocalen en duidelijk van James Brown maar op de Nederlandse ‘doe een beetje normaal’ aangepaste podium aanwezigheid.
Waar Doe Maar met gemak een nieuwe generatie aanboorde wat duidelijk te zien was tijdens hun laatste reünie tours bleef het publiek van de dijk zich niet meer echt vernieuwen. In de jaren 80 was van Lubbe een soort alternatief pop idool voor de ergens in de 20 muziek liefhebber/liefhebster die toch nog verliefd wilde worden op een zanger. Ik weet nog eens dat ik bij een vriend van mij lang geleden beef slapen in het ouderlijk huis waar ik de oude meisjes slaapkamer van zijn moeder kreeg toegewezen waar nog een volgens mij uit de Hitkrant komende grote poster van Lubbe hing die dramatisch aan een microfoon hing. De gevaarlijkheid van een rock zanger als Herman Brood maar een soort Nederlandse nuchterheid die het toch net niet te gevaarlijk maakt. De dijk is/was Huub van Lubbe hoe goed de andere muzikanten ook waren ze waren nooit bij de talkshows of spelen zich overduidelijk in het beeld zoals Jan Hendriks in Doe maar wel deed.
Niemand in de Stad het album is een Dijk van een plaat. Een volwassen rock plaat met over duidelijke invloeden vanuit de blues muziek maar toch best wel uniek vooral door de realistische teksten van Lubbe. Een groot dichter zal hij nooit worden maar de simpelheid en directheid van het bezingen van het moment dat de stad rond half 5 helemaal leeg is treft zeker zijn doel. Ik Kan het Niet Alleen is natuurlijk naast Als Ze Er Niet is en Bloedend Hart de grote evergreen van de band. Een nummer gemaakt voor een radio programma als arbeidsvitaminen; soul muziek met een soort Springsteen en gospel insteek waardoor het een aanstekelijk opbeurend nummer met een goede tekst over verlangen. Dat is het hoofd thema van de dijk altijd geweest: verlangen en missen, klassieke liefdes liedjes over de liefde maar ook over de pijn in de moderne wereld. Soms wat gedateerd maar zeker in een live setting werkt het nog als een trein. Misschien ooit een reünie zoals Huub altijd ging ‘een man weet niet wat hij mist, als ze er niet is’.