menu

Hier kun je zien welke berichten hrmnbstr als persoonlijke mening of recensie heeft gemarkeerd.

Leve Van Merwijk! (2020)

Alternatieve titel: Vrienden Zingen Jeroen

3,5
Dit album is vooral een mooi gebaar naar de veel te onbekende Jeroen van Merwijk. Uiteindelijk vind ik Van Merwijk toch de beste vertolker van zijn eigen repertoire, en de meeste uitvoeringen op deze plaat kunnen daar in mijn oren niet echt aan tippen. Soms ligt dat ook een beetje aan de arrangementen die mij hier en daar wat minder liggen, zoals het country-stijltje bij Ik kan je dromen. En soms komt de humor gewoon niet goed over, zoals bij Hans Dorrestijns uitvoering van Wat zijn de vrouwen groot. Dan hoor ik wel veel liever Van Merwijks eigen, ritmische uitvoering van dat nummer.
Maar goed, het is al met al een best mooi album, en vooral heel sympathiek. En ik heb Jeroen van Merwijk hoog zitten als kleinkunstenaar.
Hoogtepunten van deze cd vind ik Breekbare mensen in de uitvoering van Diederik van Vleuten. Van Vleuten voelt de tekst haarfijn aan en brengt de tekst zowel cynisch en bijtend als liefdevol. Katinka Polderman met Wij zijn het rijke Westen is ook erg fraai. Hier is het hoempa arrangement ook echt een waardevolle toevoeging in mijn ogen. Overigens is Polderman als liedjesbakker zelf ook duidelijk beïnvloed door Van Merwijk. Ik geloof dat ik ook wel eens in een in interview met haar heb gelezen dat ze met liedjes is begonnen naar aanleiding van Van Merwijks Pincode, al dacht ze destijds dat het eigenlijk punk was wat ze deed. Luister naar Het leven is te kort voor idealen, een hilarisch lied dat in het verlengde ligt van Wij zijn het rijke Westen. En Poldermans lied Alle vrouwen zijn kut had ook zo in Van Merwijks oeuvre gepast, met titels als Alle mannen moeten dood.
Nog een hoogtepunt van deze plaat is Mylou Frenckens prachtige uitvoering van Synchroon. Frencken brengt het lied schitterend, en het arrangement, dat dicht bij de originele begeleiding ligt, is ook fraai. Ook vind ik Synchroon een mooie keuze, omdat het de unieke toon van Van Merwijk laat zien. Het is een heel merkwaardig nummer: heel grappig, maar ook zo gevoelig en lief.
En tot slot is het laatste lied van de plaat natuurlijk een hoogtepunt. Jeroen van Merwijk zingt Jeroen van Merwijk. Dit lied is natuurlijk, net zoals de titel van het project, wrang, maar het komt wel echt altijd binnen. De perfecte afsluiter.

Mocht iemand nog beter kennis willen maken met het werk van Jeroen van Merwijk en dat van andere kleinkunstenaars, dan kan ik het optreden van De bende van Vier van harte aanbevelen. Dat optreden is op YouTube te vinden, en is ook om te janken zo mooi.