MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

Van Halen - Women and Children First (1980)

mijn stem
3,72 (217)
217 stemmen

Verenigde Staten
Rock / Metal
Label: Warner Bros.

  1. And the Cradle Will Rock... (3:33)
  2. Everybody Wants Some!! (5:08)
  3. Fools (5:57)
  4. Romeo Delight (4:20)
  5. Tora! Tora! (0:57)
  6. Loss of Control (2:39)
  7. Take Your Whiskey Home (3:12)
  8. Could This Be Magic? (3:09)
  9. In a Simple Rhyme / Growth (4:40)
totale tijdsduur: 33:35
zoeken in:
avatar van freakey
4,0
B.Robertson schreef:
Van mij mag iemand hier gerust niets aanvinden. Voor mij is Women and Children First echter een wereldplaat: samen met het debuut hun beste. Heb 'm even lekker onder hoog volume gedraaid; dan komt ie goed tot zijn recht. Het favoriete nummer wil nogal eens wisselen: de ene keer Fools, dan weer Loss of Control of Everybody Wants Some!! Could This be Magic? is ook altijd genieten.


VRIEND!!

avatar van frolunda
2,5
Matig Van Halen album dat vooral lijdt aan het gebrek van goede songs.De inspiratie leek bij de jongens een beetje (tijdelijk) op te zijn.Daarom misschien ook de vrij korte speelduur,in het begin staan nog wel een aantal goede nummers (And the cradle will rock,Romeo delight) maar daarna valt er met uitzondering van het goede gitaarwerk niet al te veel meer te genieten.

avatar van Ronald5150
4,5
Op ”Women and Children First” gaat Van Halen, zeker in vergelijking met voorganger ”Van Halen II” in de overdrive. Het geluid is zwaarder, logger zelfs en de sfeer is duisterder en donkerder. Dit laatste trekken ze op opvolger ”Fair Warning’ nog verder door trouwens. ”Women and Children First” rockt het glazuur van je tanden, van begin tot eind. Opener ”And the Cradle Will Rock…” houdt zich, in vergelijking met wat volgt, nog redelijk rustig, maar de toon is gezet. Met ”Everybody Wants Some!!”, ”Fools” en ”Romeo Delight” volgt het beste wat Van Halen te bieden heeft: ijzersterke riffs en onnavolgbare solo’s van Eddie Van Halen, de attitude en humor van David Lee Roth, de strakke groovende ritmesectie en de signature achtergrondzang van Michael Anthony. Beter krijg je het bijna niet. De maniakale gekte gaat nog even een standje hoger in ”Loss of Control”. Even goed luisteren, want onder al dat gefreak zit een ongekende swing en groove. ”Take Your Whiskey Home” begint heerlijk bluesy. Roth heeft een stem die goed past bij de blues en zijn humor is weer heerlijk op dit liedje. Al snel komt de elektrische gitaar met een riff die zo typerend is voor de brown sound van Eddie Van Halen. ”Women and Children First” behoort voor mij, samen met het debuut en ”Fair Warning”, tot het beste van de David Lee Roth era. Geweldig album!

avatar van OzzyLoud
5,0
Na het teleurstellende 2e werkstuk komt de band in 1980 snoeihard terug. Het is het meest heavy plaat die ze zullen maken. Bovendien zijn de nummers stuk voor stuk van grote klasse behalve misschien dan Could This Be Magic? maar dat zie ik meer als een vette knipoog. Eddie excelleert hier tot grote hoogte, niet meer te stoppen! Dave's teksten en uithalen zijn meesterlijk. Het lijkt alsof VH op dit album tot volle wasdom is gekomen. En wat zeker niet vergeten moet worden is dat Alex Van Halen eigenlijk ook een waanzinnige goeie drummer is. Luister maar eens naar de geïsoleerde drumtrack van Loss Of Control, das speed metal jongens! Wat ook opvalt is de "live" gevoel die je op deze plaat krijgt. Nu ik het teruggeluisterd heb heeft Chickenfoot I (all star band met Sammy Hagar/ Michael Anthony/Chad Smith/Joe Satriani) datzelfde gevoel.
Eigenlijk staan er 10 nummers op, Growth is een teaser achter In a Simple Rhyme waar ze nooit wat mee gedaan hebben tot mn frustratie.....

avatar van RonaldjK
4,5
Je hebt het echte debuutalbum van een artiest/groep en "je persoonlijke debuut”. Met dat laatste bedoel ik de plaat die je voor het eerst in z’n geheel hoorde en waarmee je instapte in de catalogus van de desbetreffende naam.
Vanaf 1980 begon ik serieus elpees te beluisteren en dat leverde bijvoorbeeld de volgende “persoonlijke debuutplaten” op, waarbij het toeval wilde dat dit een topjaar voor heavy rock was: bij Black Sabbath hun achtste, Heaven and Hell; bij AC/DC Back hun zesde, Back in Black; en bij Van Halen hun derde, Women and Children First. Deze platen waren de startpunten en vormden het vergelijkingsmateriaal voor hun eerdere platen die ik later zou tegenkomen.

Op dinsdagmiddagen was Alfred Lagarde in zijn Betonuur een hartstochtelijk pleitbezorger van Van Halen, zodat ik inmiddels ruim twee jaar bekend was met o.a. You Really Got Me en Runnin’ with the Devil, geflopte singles die desondanks wekelijks in Arbeidsvitaminen klonken. Dat hielp mede, vermoed ik, om Runnin’… in mei 1980 alsnog een hit in Nederland te laten worden, kort voor hun Pinkpopoptreden. Alhoewel afkomstig van hun échte debuut, stuwde dat vermoedelijk Women… diezelfde maand naar de top 10 van de Elpee Top 50, piekend op #3 achter verzamelaars van BZN en Boney M.

Toen ik de plaat thuis uit de hoes haalde, werden mijn ogen groot: een vastgeketende en halfblote David Lee Roth in overstrakke broek op poster? Brrrrr, snel het papier terug in de hoes en de plaat op de draaitafel!
And the Cradle Will Rock kende ik van Lagarde, midtempo en zwaar, eerder in het Betonuur opgenomen en vele malen gedraaid. Daardoor hoor ik tot op de dag van vandaag, als David Lee Roth vraagt: ‘Have you seen junior’s grades?’ in mijn hoofd het afgemeten ‘No!’ van Lagarde als antwoord. Dan Everybody Wants Some!! dat sneller was, heerlijk! Fools begint klein en bluesy, gaat daarna over in een razendsnelle gitaarsolo (Eruption kende ik niet, voor het eerst hoorde ik zoiets) waarna een heavy en uptempo nummer losbarst. Machtig mooi, zeker toen het weer iets snellere Romeo Delight volgde.

Kant B opent met het dreigende Tora! Tora! dat al voorbij was voor ik het doorhad. Loss of Control volgt de volgende nanoseconde als vierde snelle track, helemaal fijn!
Daarna kakte de plaat in, vond deze puber. Take Your Whiskey Home begint akoestisch en bluesy, wordt daarna log en stevig. Op Could this me Magic? klinkt regen op de achtergrond, wat de akoestische bluessong een knus zomers sfeertje gaf; de tekst verwijst naar de albumtitel en de groepszang is voor eenmaal aanstekelijk bewust-vals; maar ik wilde snél en hárd. In a Simple Rhyme sluit de plaat af met rustig getokkel, waarna het steviger maar niet sneller wordt. Na het einde van dat nummer begint een heavy riff, niet op de hoes vermeld; kennelijk het échte slot van de slotsong, dacht ik toen. Jammer genoeg duurde dit deel maar kort.

De onbevangen tiener werd ouder. Hoe klinkt dit album nu? Ik constateer dat ie alleen maar beter is geworden. Het spelplezier en de inspiratie spátten van de plaat af. Af en toe heb ik het idee naar een avontuurlijke jam te luisteren en dat niet alleen door het gitaarspel van Eddie, de drumcapriolen van Alex en de opmerkingen en teksten van David.
Wanneer je een plaat opneemt zoals standaard was geworden (laagje voor laagje, te beginnen met de drums, dan bas, etc.) kan die steriel worden. Hier hoor je opnames in takes, passend bij de spontaniteit van de band. Daarom vind ik ook de laatste drie tracks lekker.
Eveneens hoorbaar is hoe groot Eddie’s passie voor het maken van muziek was, hoe hij geïnspireerd zowel elektrische als akoestische gitaar speelt, hoe de band hier sterke songs van maakt met grote variatie, vaak ook in één lied… wat een creativiteit! Als je dan na veertig jaar ontdekt dat de eerste tonen van de plaat van een vervormde elektrische piano komen, is extra duidelijk hoezeer de man immer experimenteerde met nieuwe geluiden.
Roth is geen topzanger, maar dat type zou volstrekt ongeschikt zijn voor de stijl van deze band. Wat hij hier doet is steevast krachtig en raak, net als het degelijke bassen van Michael Anthony en diens altijd lekkere achtergrondzang.

Ik vroeg me af of er nog outtakes van deze en andere albums in de archieven liggen, maar dat valt tegen. Ze gooiden die meestal weg. Het YouTubekanaal van studio Sunset Sound, waar de eerste VH-albums werden opgenomen, biedt sinds 2020 interessante vlogs zoals deze, waar ene Brian Kehew het nodige uit de doeken doet. Zo vertelt hij vanaf 5’40” hoe de ongebruikte takes letterlijk op de vloer belandden, op 13’28”volgt beter nieuws.

Conclusie: alhoewel de opnamen bijna als een jam klinken, waren ze dat bepaald níet. Een album dat bol staat van goede ideeën, sterk uitgevoerd door vier zeer getalenteerde muzikanten. Dat producer Ted Templeman en technicus Dann Landee dit moddervet hebben vastgelegd, maakt dat het plaatje áf is.

Hoeveel fans zouden eigenlijk die poster aan de muur van hun tienerkamer hebben gehangen?

avatar van iggy
5,0
We schrijven februari, maart (?) 1980. Mijn pals en ik hoorden dat Kiss en Van Halen naar Nederland zouden komen. Kiss in juni of juli (?) in Rotterdam meen ik. En de Halens op 26 mei op PinkPop.
Mijn eerste taak en missie was mijn ouders overhalen. Want ik moest en zou een voorschot zien te versieren om die e-tickets te kunnen aanschaffen. Aangezien boyke nou niet bepaald vet in de liquide geld middelen zat. Vrij logisch want ik was pas 16. En bijbaantjes werden gezien door ons als eigen benoemde rebelse knerissen als een soort van slaven/kinder arbeid . Not done dus. En ten tweede moest ik mijn ouders zien over te halen om ons all the way naar Rotterdam te brengen. Voor mijn ouders was het inmiddels al enige jaren duidelijk dat boyke en zijn vrinden meer dan gemiddelde muziek/rock liefhebbers waren. Getuige de vele posters op onze kamertjes. En de bijna altijd veel te luide muziek. Plus dat ik ook zielige zeehond oogjes kon opzetten. Anyway, zowel het geld en het vervoer naar Rotterdam werden goedgekeurd. Wij blij, trots en zwaar in onze nopjes. Pinkpop was in Geleen. 20 minuten met de trein van Maastricht. Geen probleem dus.

HET AFTELLEN BEGON ! Helaas ook onze eerste vormen van (luxe) depressies . Want eerst laste de KISS mannen hun beloofde concert af. Pete.C had de band verlaten. Van Halen stond weliswaar hoger op ons prioriteiten lijstje. Maar onze prachtige zomerse vooruitzichten begonnen toch wel behoorlijk in het water te vallen. En alsof dat niet voldoende was !! We hadden ons inmiddels volkomen voorbereid op ons eerste grote concert/festival om THE MIGHTY VAN HALEN te mogen aanschouwen. Nou vooruit, J.Geils vonden mijn beste pal en ik ook geinig. Voorbereiden hield in die tijd in, voldoende goedkope hasj en een goed gevulde jerrycan met een hoop ijs, vodka en juice. Niet te zuipen natuurlijk. En een deken.
Dat zou dan ons territorium moeten worden, ha. Niet wetend dat we behoorlijk overlopen zouden worden.

Geheel onverwachts kwam depressie #2, ditmaal in een meer serieuzere vorm roet in het eten gooien. WANT, een dag of 3 voor het optreden kwamen er berichten door dat ook THE MIGHTY VAN HALEN niet zou kunnen optreden. De reden ? Daimond Dave was met zijn vrij grote neus enkele dagen (?) voor het concert tegen een disco lichtbal aan geknald. Met een van zijn fameuze jumps. Fischer-Z zou als vervanger van de Halens komen. Fischer WIE?! Get lost dude Jan Smeets. Onze teleurstelling was diep. serieus diep. HEEL diep. Eerst KISS en nu dit. Aangezien we geen weet hadden van amitriptyline, escitalopram, mirtazapine, paroxetine, venlafaxine en vortioxetine. Bestonden die toen ? Grepen we maar naar de fles en onze ingeslagen hasj. Die werken ook vrij snel, ha, to ease the pain !
Echter, op Zondag, gods day, kwamen er berichten doorsijpelen dat THE MIGHTY VAN HALEN alsnog zou optreden. Katers, depressies waren als sneeuw voor de zon verdwenen. There ends the story......

Niet dus. Maandag ochtend, station Maastricht. We kwamen J en R tegen, to protect guilty Ones. Beide pals hadden geen idee dat THE MIGHTY VAN HALEN wel degelijk zouden optreden. J had een kaartje. R niet. J wilde zijn kaartje ter plaatse zien te verkopen. Geeft aan hoe teleurgesteld we waren. Waarom R nu eigenlijk mee was gegaan is me eigenlijk nooit duidelijk geworden.
J focking blij, R gaat mee richting Geleen.
We staan voor de vele ingangen. R staat ergens in ons midden. And this is a true story so help me god. En ik ben geen believer. R, barst in tranen uit. En vertelt tegen kaartbewaker dat hij zijn kaartje verloren heeft. Kaartbewaker valt prompt in deze sting.
THE MIGHTY VAN HALEN trad op. Onze rock god, DAIMONd DAVE met een vette pleister op zijn neus. En dat maakte nog eens extra indruk. Inclusief zijn maja de bij broekje en beenwarmers, sommige entertainers komen er mee weg. Velen niet. Daimond DAVE wel.Plus onze eigen uit Nederland komende gitaar.KING Hero EDDIE VAN HALEN. Fuck, ik mis ik deze man. EDDIE+CUIJFF de meesters
Nederlanders die op mij de meeste indruk hebben gemaakt. There ends the story...
In al mijn onderdanigheid.

Niet dus. Mijn beste pal en ik waren natuurlijk bij de pinken, en een beetje jaloers op R. R was verdimme voor nix binnengekomen bij pinkpop. 35 pop was niet nix. Nou was huilen een bridge to far voor ons. Daar waren w e te cool voor. Maar op allerlei slinkse wijze kwamen we binnen voor noppes. Stempels vervalsen, afgescheurde kaarten aan elkaar plakken. Is ons 3 jaar lang gelukt

DAMN GOOD TIMES, Yea

PS : KiSS hebben we alsnog nog gezien in Leiden 10 Oktober.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 11:01 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 11:01 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.