MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

Pink Floyd - The Dark Side of the Moon (1973)

mijn stem
4,37 (3433)
3433 stemmen

Verenigd Koninkrijk
Rock
Label: Harvest

  1. Speak to Me (1:07)
  2. Breathe (In the Air) (2:50)
  3. On the Run (3:45)
  4. Time (6:53)
  5. The Great Gig in the Sky (4:44)

    met Clare Torry

  6. Money (6:23)
  7. Us and Them (7:49)
  8. Any Colour You Like (3:26)
  9. Brain Damage (3:47)
  10. Eclipse (2:13)
  11. Speak to Me [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (2:46)
  12. Breathe [In the Air) (The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (2:51)
  13. On the Run [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (5:09)
  14. Time [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (6:32)
  15. The Great Gig in the Sky [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (6:50)
  16. Money [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (8:41)
  17. Us and Them [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (8:10)
  18. Any Colour You Like [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (8:11)
  19. Brain Damage [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (3:44)
  20. Eclipse [The Dark Side of the Moon Live at Wembley, 1974] * (2:19)
  21. The Hard Way (From 'Household Objects') * (3:10)
  22. Us and Them [Richard Wright Demo] * (5:39)
  23. The Travel Sequence [Live in Brighton June 1972] * (4:37)
  24. The Mortality Sequence [Live in Brighton June 1972] * (3:24)
  25. Any Colour You Like [Live in Brighton June 1972] * (4:45)
  26. The Travel Sequence [Previously Unreleased Studio Recording] * (2:21)
  27. Money [Roger Waters Demo] * (2:38)
toon 17 bonustracks
totale tijdsduur: 42:57 (2:04:44)
zoeken in:
avatar
Misterfool
laten we deze discussie maar PM'nd verder gaan dan

avatar van herman
4,0
In reactie op Crush:

Inderdaad. Het is leuk om iemands persoonlijke ervaringen te lezen met dit album (en andere albums). Al die andere dingen (historisch belang enzo) zijn leuk om over te discussiëren, maar kunnen wat mij betreft nooit een argument dat boven iemands persoonlijke smaak staat. Uiteindelijk is dit toch een site voor liefhebbers en niet voor archeologen.

Anders kunnen we users net zo goed een voorgemaakte stemmenlijst en top 10 geven als ze zich hier aanmelden...

avatar van LucM
5,0
Of iemand "The Dark Side of the Moon" mooi vind is een kwestie van smaak, maar het staat buiten kijf dat dit album baanbrekend en invloedrijk was en tegelijk zeer succesvol (net als "Sgt. Peppers" in de jaren '60). Zelf vind ik het een prachtig album : een inventief, veelzijdig en sfeervol werkstuk dat ik nu nog regelmatig draai.
Natuurlijk is ook Pink Floyd beïnvloed net als iedere band, maar ze hebben van die invloeden iets eigen gemaakt.

avatar van rudiger
Nicci schreef:
@misterfool
Dus omdat wiki zegt dat PF bands beïnvloed heeft, klets ik uit mijn nek (en zelfs iemand van Radiohead vindt het!)

Britney Spears beïnvloed ongetwijfeld meiden die een zangcarriere nastreven. Dit simpele feit maakt haar nog niet van belang voor de muziekgeschiedenis.
Om van belang te zijn voor de muziekgeschiedenis moet je wat anders in huis hebben. Als ik zeg dat PF muziekaal niets heeft toegevoegd, bedoel ik dat ze hetzelfde muzikale 'vocabulair' gebruiken als Bach 300 jaar eerder (maar dan aanzienlijk minder creatief). Sterker nog: Bach heeft in essentie mogelijk gemaakt dat PF zijn muziek kon maken. Zonder Bach geen PF. Zonder Bach zou Mozart het overigens ook veel lastiger hebben gehad, maar die heeft het 'vocabulair' van de muziek aanzienlijk uitgebreid. Net als Stravinsky weer een paar eeuwen later.
PF heeft op dat punt niets toegevoegd. Dat heeft overigens niemand in de popmuziek. Het is dus geen schande, maar roepen dat ze van belang zijn voor de muziekgeschiedenis maakt dit nog niet tot een feit.
DSOTM heeft op zijn best de ogen geopend van medemuzikanten en hun laten zien wat er allemaal mogelijk was in een studio. Net als Sgt. Pepper een paar jaar eerder.


Wat `n geouwehoer .

avatar
Nicci
en daarvoor moet je me helemaal quoten? Grappig dat als iemand roept dat deze plaat 'de muziekgeschiedenis heeft veranderd', het geen geouwehoer is. En als iemand het tegendeel beweert, ineens wel.

avatar van rudiger
Nicci schreef:
en daarvoor moet je me helemaal quoten?


Was heel eenvoudig , gewoon 1 klik op de muis.

avatar
Joy
waaruit blijkt dat de muziekgeschiedenis door deze plaat is veranderd?

avatar van LeRoi
4,0
...ik vind het een goede (smaakvolle) plaat die ik echter (bijna) nooit meer draai...
Toen ik 'm voor het eerst hoorde was ik danig onder de indruk; veel artiesten en muziekliefhebbers zijn, op een of andere wijze schatplichtig (beinvloed door) aan The Floyd omdat ze, zoals Luc het zo mooi omschreef, 'iets eigens maakten' (ik geloof niet dat er ooit ook maar 1 muzikant is geweest die niet door iets of iemand muzikaal beinvloed is).
Maar, de 'geluidstrucendoos van The Floyd' is tegenswoordigs wijd verspreid en daar ben ik hen dankbaar voor: vind zelf de electronic/dance muziekgenre (met allerlei zijstappen/crossovers) toch 1 van de meest interessante (bijv. Trentemoller) en luister daar, relatief, veel naar waarmee 'Dark Side' voor mij toch wat als gedateerd / tijdsgebonden verword terwijl ie dat zeker (rationeel gezien) niet is..... ....'Amen to that'....

avatar van Mjuman
3,5
Het is geen gekke plaat; sterker nog in een 5.1 mix kan je volledig overdonderd worden door de effecten (klokken, pulserend ritme) - zeker op een zeer goede installatie kan het geweldig en imponerend klinken.

Ik heb de plaat (vinyl) - ik vind 'em aardig en de moeite waard met name vanwege de al eerder genoemde effecten in "Time" en "On the Run", en vanwege de context (het is immers 1973). Ik constateer alleen een grote behoefte bij PF-fans tot "rewriting history" of "wishful thinking".

Want waarom is deze plaat nou zou veel belangrijker dan bijv. "Regatta de Blanc", "Last Time around", "Sergeant Peppers" of om mijn part "Remain in Light"? Of anders "Drums and Wires" of "Garlands" of "Pornography"?

"Beats me" says mjuman

avatar
Misterfool
Joy schreef:
waaruit blijkt dat de muziekgeschiedenis door deze plaat is veranderd?


de vele bands die pink floyd als hun inspiratie bron gegegeven hebbben, de hoge verkoopcijfers van het album,de hoge notatie op vele lijsten(onder andere die van MuMe),de eervolle vermeldingen van onder andere de rock and roll halll of fame

avatar van Gerards Dream
5,0
Als je alle berichten die hier geschreven zijn bundelt, heb je al een aardig boekwerk over The Dark Side of the Moon. Een meesterwerk dus van de gebruikers van de MusicMeter en daar mogen we best trots op zijn.

avatar van rudiger
Gerards Dream schreef:
Als je alle berichten die hier geschreven zijn bundelt, heb je al een aardig boekwerk over The Dark Side of the Moon. Een meesterwerk dus van de gebruikers van de MusicMeter en daar mogen we best trots op zijn.


Ja het is Us And Them.

avatar van Mjuman
3,5
rudiger schreef:
(quote)


Ja het is Us And Them.


Zijn we hier in the US of A: moeten we polariseren, zijn er slechts 2 polen? Us ("we love it") and them ("we feel different") - of anders gezegd: "are we (=pigs) more equal" than them" Of zijn er misschien: "three Different Ones"?

Come on guys - kom niet met allerlei 'crap' ("het historische belang") aanzetten. Je houdt van iets op een schaal van 1 - 5 of niet; ik heb 'em nog niet gewaardeerd, maar zou 'em ergens tussen de 2,5 en 3,5 neerzetten. Ik hou meer van andersoortige muziek en toch I feel free to play PF now and then. Historische belang, pfff alsof dat je smaak stuurt; put it where the sun don't shine, matey!

avatar
Joy
ach ja allemaal nogal overdreven, natuurlijk zijn er her en der bandjes beinvloed, zal best, maar om dat historisch belang te noemen?


avatar van Florsi Florsa
5,0
Nicci schreef:
Bach was van belang voor de muziekgeschiedenis.

Absoluut.
Pink Floyd niet.

Dat valt te betwisten. Een band die zoveel albums heeft verkocht (en wat zijn ze vandaag de dag nog steeds duur, zeg!) heeft hoogstwaarschijnlijk een grote invloed gehad. Alleen al om het feit dat vrijwel elke artiest na Pink Floyd hun albums heeft gehoord. En of ze dat nu willen of niet, ze worden erdoor beïnvloed. In hoeverre dat in hun muziek naar buiten komt is punt twee.
Met andere woorden, als Pink Floyd niet had bestaan, was (ben ik van overtuigd) geen band, album of nummer geweest zoals het nu is.
Op zijn beurt zou Pink Floyd nooit zijn wat het is zonder Bach.
Ik zal afsluiten met een smiley om niet agressief over te komen.

avatar van LeRoi
4,0
Florsi Florsa schreef:
.......Met andere woorden, als Pink Floyd niet had bestaan, was (ben ik van overtuigd) geen band, album of nummer geweest zoals het nu is............


...tja, dat zullen we nooit te weten komen aangezien we alleen een pophistorie kennen met PF: er zijn bands die zijn muzikaal beinvloed door PF, er zijn bands die zijn artistiek (de wijze van muziek maken) beinvloed door PF, er zijn die dat beide hebben, maarrrrrrrrrrrrrrr: er zijn er ook (gelukkig!) velen die geen van beiden hebben!

Laat onverlet dat 'Darkside' 1 van de vele klassieke platen is uit de pophistorie of je 'm nou waardeert of niet (persoonlijk heb ik bijv. niet veel met Radiohead, maar ik hoor wel dat die gasten artistiek wat in huis hebben..)

avatar
Nicci
@Florsi Florsa
Niets in je post komt agressief over . . . .

Voor de goede orde: van belang voor de muziekgeschiedenis vind ik wat anders dan 'invloed hebben op tijdgenoten'.

Natuurlijk hebben veel muzikanten PF gehoord. Je geeft zelf al aan dat dat wellicht niet in hun muziek tot uiting komt. Dan is er wat mij betreft geen invloed. Mijn gehele top 10 heeft zelfs in de verste verte niets met PF van doen.
Je stelling dat bands veranderen door het simpele feit dat ze PF gehoord hebben, deel ik dan ook niet. Sterker: erg ver gezocht. Elke hedendaagse Nederlandse muzikant hoort wel eens Jan Smit. Dit wil niet zeggen dat dit terug te horen is in alle Nederlandse muziek van de toekomst.

avatar van Mjuman
3,5
@Nicci - you're right. De invloed kan uiteraard wel betrekking hebben op de wijze van werken in de studio - waar hebben we daar eerder over gesproken?

Consequentie is dan wel dat dit leidt tot albums die live bijna niet - of met veel planning en logistieke rimram - uit te voeren zijn. En of dat nou een trend is die je welkom moet heten?

Ik herinner me een aantal megalomane uitvoeringen van "The Wall". De fans ('Us') zullen dat wel wonderschoon vinden, maar ik haak af af - wat dat betreft is de singer/songwriter trend niet verkeerd. En het argument van FF wordt ook wel omschreven als een 'eikos'-argument.

avatar van Florsi Florsa
5,0
Ik bedoelde ook niet dat Pink Floyd specifiek zo erg beïnvloedt, maar dat alles invloed heeft op alles wat daarna komt. Ook buiten de muziek. Maar daarmee wordt het wel erg theoretisch/filosofisch en dwaal ik af van de bedoeling van deze site.

avatar van Stef114
4,0
Ik vind dit niet het beste album van pink floyd. Great gig in the sky vind ik fantastisch en money en time kan ik ook waarderen, maar de rest van de nummers op deze plaat doen me niet zoveel..

avatar van Smiechtel
4,5
Ik krijg nog steeds kippenvel van The Great Gig in the Sky. ^^

avatar
bobbee
De beste plaat die ze gemaakt hebben. Zelfs na al die jaren, nu de rook om me hoofd is verdwenen, staan de nummers nog overeind.

avatar
stuart
bobbee schreef:
De beste plaat die ze gemaakt hebben. Zelfs na al die jaren, nu de rook om me hoofd is verdwenen, staan de nummers nog overeind.


JIJ vind het de beste plaat die ze gemaakt hebben (waarschijnlijk bedoel je dat ook)

avatar van Mjuman
3,5
bobbee schreef:
De beste plaat die ze gemaakt hebben. Zelfs na al die jaren, nu de rook om me hoofd is verdwenen, staan de nummers nog overeind.



Da's iets wat met de jaren komt, naarmate je ouder wordt verdwijnt je korte-termijn geheugen steeds meer en wordt het oudere je steeds dierbaarder. Daar is een naam voor, maar die ben ik vergeten. Zeg maar "The Dark Side of My Memory".

PF, DSOTM, hier on the shelf: onder omstandigheden, met mate(n).

avatar
bobbee
Mjuman schreef:
(quote)



Da's iets wat met de jaren komt, naarmate je ouder wordt verdwijnt je korte-termijn geheugen steeds meer en wordt het oudere je steeds dierbaarder. Daar is een naam voor, maar die ben ik vergeten. Zeg maar "The Dark Side of My Memory".

PF, DSOTM, hier on the shelf: onder omstandigheden, met mate(n).


Deze opmerking noodzaakte mij eens even te kijken hoe oud oud eigenlijk is. Maar dat heb je niet gemeld. Of maak ik zo'n oude indruk? Let niet op die kop want die is niet van mij. En als die tot dit soort opmerkingen leidt dan haal ik hem maar beter weg

avatar
bobbee
stuart schreef:
(quote)


JIJ vind het de beste plaat die ze gemaakt hebben (waarschijnlijk bedoel je dat ook)


ja dat klopt. Ik praat niet voor een ander, alleen voor mezelf. Maar dat geldt toch voor iedereen hier? Iedere mening is subjectief, daar is het een mening voor.

avatar van Mjuman
3,5
bobbee schreef:
(quote)


Deze opmerking noodzaakte mij eens even te kijken hoe oud oud eigenlijk is. Maar dat heb je niet gemeld. Of maak ik zo'n oude indruk? Let niet op die kop want die is niet van mij. En als die tot dit soort opmerkingen leidt dan haal ik hem maar beter weg


Nee man, gewoon een geintje. We hebben hier al wat afgepraat met de echte PF-zeloten - lees maar eens hierboven (Rudiger had 't zelfs over "us and them" en op dat soort polarisatiepraat zitten weinigen te wachten (zo van als je Joy Disivion draait moet je "Sondergenehmigung" vragen om PF te mogen draaien - laat staan dat je daar een mening over geeft. En dan maar blaten over "historisch belang". Je maakt zelf toch uit wat je goed vindt en wat je draait.

avatar
bobbee
Mjuman schreef:
[Nee man, gewoon een geintje. We hebben hier al wat afgepraat met de echte PF-zeloten - lees maar eens hierboven (Rudiger had 't zelfs over "us and them" en op dat soort polarisatiepraat zitten weinigen te wachten (zo van als je Joy Disivion draait moet je "Sondergenehmigung" vragen om PF te mogen draaien - laat staan dat je daar een mening over geeft. En dan maar blaten over "historisch belang". Je maakt zelf toch uit wat je goed vindt en wat je draait.



Klinkt een beetje als een ideologische happening. Waar je met Closer op nr. 1 natuurlijk meteen verdacht bent. Martin Hannett maakte daar met zijn productie een monument van. De cleane productie versterkt het gevoel van kilte en afstand en de combinatie met de schreeuw om aandacht van Curtis maakt Closer zo ijzersterk en soms zo moeilijk te verteren. Geen plaatje voor de zondagochtend. Zo voegt productie iets toe aan het 'verhaal' dat verteld wordt.

Bij Pink Floyd was studiotechniek ook belangrijk maar daar was het een doel en geen middel. Daardoor klinkt hun muziek vrij steriel en tamelijk vlak, met weinig avontuur of emotie. Niet altijd trouwens want Piper en Ummagumma hadden dat wel.

Muzikaal of artistiek gezien is het denk ik de meest overschatte band. Wat niets zegt over de individuele kwaliteiten van de muzikanten. Ik vind Gilmour een fantastische gitarist die met veel gevoel speelt en zingt.

avatar van orbit
4,5
Ik ben het eens met het feit dat het allemaal redelijk berekenend is wat de heren doen hier en op de meeste andere PF platen. Maar het gaat me toch om het feit dat de muziek af en toe meer is dan de delen der sommen, zo ook op TDSOTM. Juist dat samenspel zorgt hier voor ontstijgende hoogtes! En dat is knap, los van de status of de verkoopcijfers.

avatar
stuart
Imo is het niet hun beste/mooiste, wel hun meest bijzondere. Persoonlijk vind ik alleen het middenstuk enerverend , zeg maar halverwege Time t/m Us and Them. Voor mij is het een aardige opwarmer naar WYWH, het échte meesterwerk van PF.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 08:14 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 08:14 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.