rushanne schreef:
Overigens, wanneer komt hier een superdeluxe versie van uit, compleet met 16 dvd's en een 600 bladzijden tellend boekwerk?
Nu dus!
De box is uit, yay!
Zoals bekend krijgen we hier de originele River-plaat uit 1979, die op het laatste moment niet werd uitgebracht. Met enkele tracks die niet op de uiteindelijke versie stonden en enkele afwijkende versies van de bekende nummers heeft deze versie van die plaat een heel ander gezicht. Het totaalbeeld is wat somberder/melancholieker dan de uiteindelijke dubbelelpee, hoofdzakelijk door het ontbreken van partynummers als Sherry Darling of Cadillac Ranch.
Bij de heruitgave van Darkness... verheugde me ik op het nooit uitgebacht materiaal (verzameld op
The Promise), maar de kwaliteit daarvan viel me uiteindelijk vies tegen. Het beste materiaal uit die periode bleek al op
Tracks te staan, wat overbleef waren té opgepoetste versies (inclusief nieuwe partijen en dameskoortjes… hele truttige dameskoortjes!) van de mindere nummers. Een paar parels en veel jammer.
Hoe zou dat hier zijn? Bekend restmateriaal als Roulette of Restless Nights is zo beresterk, gaat de rest daar aan tippen?
Een veel gehoorde kritiek op The River (waar ik het overigens niet mee eens ben) is dat er, zoals het een dubbelalbum betaamd, te veel materiaal op staat. Ik zou zeggen dat het me verbaasd dat er nog zo weinig op staat, gezien de goudmijn aan materiaal uit deze periode, deels dus te vinden op Tracks en deels nog nooit officieel uitgebracht.
Hieronder mijn indruk van de nieuwe tracks (die nog niet op Tracks stonden) of andere versies van bekende tracks:
Cindy: Goed nummer, ligt lekker in het gehoor, maar het blijft allemaal een beetje vlak. Goede keuze om weg te laten van de definitieve versie.
Stolen Car (track 24): afwijkende versie. Het is de versie die op Tracks staat, wat me toch goed leek om even te vermelden. Deze versie is iets minder desolaat dan de definitieve versie, en wordt ingekleurd door een mooie accordeon (maar subtiel!). Ik heb geen voorkeur voor een versie, ze zijn allebei prachtig.
You Can Look But You Better Not Touch (track 27): Rockabilly-versie. Klinkt heel demo-achtig, niet af, en de uiteindelijke versie is gewoon veel beter.
I Wanna Marry You (track 29): komt bijna overeen met de uiteindelijke versie, maar is wat anders gemixt en bevat een
twangy gitaar. Grootste gemis: de drumklap als intro op de definitieve versie. Vroeger had ik een bloedhekel aan dit nummer wegens te cheesy maar anno 2015 vind ik het geweldig.
Meet Me In the City: klassieke E-street sound inclusief belletjes en sax-solo. Ik wordt hier zó blij van. Zeer sterk nummer in de lijn van Out In the Street. Lijkt wel opnieuw te zijn ingezongen, Bruce klinkt af en toe wat buiten adem.
The Man Who Got Away: tikkie minder. Voor het eerst in mijn carriere als Springsteenfan krijg ik krijg ik hier jeuk van de auto-terminologie (burning rubber, spilling gas). Klinkt te veel als automatische piloot dit.
Little White Lies: deze kende ik al van bootlegs. Geweldig nummer, bijna new wave/powerpop. Dit had zo van een Elvis Costello in zijn This Years Model-fase kunnen. Het klinkt opgefokt, boos en Max Weinberg jaagt het in een onverbiddelijk tempo aan.
The Time That Never Was: bummer na zijn voorganger. Beetje sloom en zeurderig nummer met vervelend koortje.
Night Fire: goed nummer, maar het klinkt wat a-typisch. Niet in lijn met de rest van het materiaal. Scherpe snerpende gitaarsolo die overgaat in sax-solo volgens beproefd recept.
Whitetown: het meest opvallende aan dit nummer is de falset-stem van Bruce in sommige stukjes. Verder glijdt het wat anoniem voorbij.
Chain Lightning: dit is leuk! Rockabilly-achtig nummer met gierend orgeltje en echoënde gitaar. Had zonder schaamte de plek van een Crush On You of I'm a Rocker kunnen innemen.
Party Lights: heeft heel in de verte wel iets van Two Hearts. Leuk nummerke.
Paradise By the “C”: Studio-versie van het nummer dat we kennen van Live 75-85. Kek instrumentaaltje dat ik qua feel meer bij Darkness vind passen.
Stray Bullet: mooie ballade hoor… met klarinet. Waarvan ik me kan voorstellen dat die in 2015 is toegevoegd, maar goed. Sfeervol dit, en een welkome afwisseling tussen al het uptempo-geweld.
Mr. Outside: dit is ook leuk!! Bruce solo met gitaar, lofi, uptempo, kampvuur. Bijzonder.
De rest van de outtakes zijn dus al eerder uitgebracht, hoofdzakelijk op Tracks, waar het mijn favoriete gedeelte van die box is. Allemaal beresterke nummers, meest uptempo/powerpop. Van al die nummertjes had een aparte, bijna punky, plaat samengesteld kunnen worden.
Moeilijk in te schatten wat er allemaal is opgepoetst maar godzijdank lijkt er aan deze tracks minder te zijn gesleuteld dan aan die op The Promise… Al met al voor mij veel meer de moeite waard dan de Darkness/Promise heruitgave.
Kritiek: op Tracks staan nog een nummer uit deze studiosessies dat hier dan weer ontbreekt: Bring On the Night. Onbegrijpelijk...
Positieve kritiek: The River had met terugwerkende kracht nóg sterker kunnen zijn met nummers als Roulette, Little White Lies of Meet Me In the City in de achterzak.
Nu op naar een Nebraska/Born In the USA box en een beetje snel please
