Als eerste kan ik erg makkelijk concluderen dat dit album een stuk spannender en ook beter is dan de zouteloze voorganger van alweer een hele tijd geleden.
Op één of andere manier voelt iedereen toch de behoefte om te vergelijken met ander/eerder TfF materiaal dus dan doe ik dat ook maar. Tenminste dat zou ik graag willen maar dat is nog niet zo makkelijk. Je kan deze plaat niet zo maar bij een eerdere plaat leggen, de verschillen zijn te groot. Is dat erg? Nee, zeker niet. De jeugdige onbevangenheid van The Hurting kan ook gewoon niet meer, zelfs al zouden ze dat willen. Het grote gebaar en de wereld is van ons sound van de 2de zou anno 2022 ook wat vreemd overkomen en de derde met de tot in de perfectie uitgevoerde cleanmachine sound werkt ook maar één keer en over de Beatlesque voorganger van dit album heb ik het al gehad. Als er dan toch vergeleken moet worden zou ik bij een Smithloze plaat uitkomen en of dat nou helemaal de bedoeling is vraag ik me dan ook weer af.
Maar goed, The Tipping Point. Dat je een mooie productie kon verwachten is niet heel verrassend dus aan die verwachting wordt voldaan al is End of Night wel wat erg schel. Maar goed zo is er altijd wel wat te zeuren. Het is in ieder geval een redelijk moderne plaat geworden en dat is goed op veel punten maar op sommige ook gewoon niet zo. Het drumgeluid bijvoorbeeld, natuurlijk kan Phil Collins niet meer door de vellen slaan en kan je ook wat vinden van de linndrum van het tweede album maar de drumcomputer/beats op deze plaat zijn lang niet allemaal even spannend en mooi. Soms is het juist te gezocht, te prominent of juist te recht door zee.
Doet dat wat af aan de composities? Aan de composities opzich niet, die zijn bijna allemaal wel (dik) in orde. Aan de uitvoering natuurlijk wel. De ene keer is dat wel wat storender dan de andere al straalt het album wel een eenheid uit qua sfeer en sound en dat vind ik ook een hoop wat waard.
Maar goed wat een gelul, het gaat om liedjes...
Ik moest enorm wennen aan de opener No Small Thing. Het lijkt helemaal niet op TfF terwijl ik juist een enorm groots TfF statement had verwacht bij de start van dit album. Dat wennen is wel een fijn dingetje overigens want elke keer dat ik 'm hoor wordt deze beter. Dat TfF statement volgt in ieder geval wat meer in het titelnummer. Dit is herkenbaar Tears for Fears maar toch fris. Long Long Long Time blaast me niet van mijn stoel maar het klinkt mooi en warm met fraaie zanglijnen. Zwaar geproduceerd maar het gaat niet over de top. Break the Man dan, This is not who we are wordt in de 1ste zin gezongen en dat is precies het gevoel wat ik hierbij heb. Autotune en zou zo door Gary Barlow geschreven kunnen zijn voor de volgende reünieplaat van Take That. Te lichtvoetig en de 1ste echte teleurstelling is een feit. Met My Demons hebben we een kort nummer te pakken. Een beetje een roadsong, gaspedaal in en sneller sneller en sneller. Weer een dikke autotune in de coupletten maar hier werkt het door de meer agressievere uptempo benadering beter. Voor als je een oppeppertje nodig hebt.
Het 2de gedeelte van het album start met het langste nummer van het album. Het gedragen Rivers of Mercy heeft iets van Peter Gabriel in zich. Het is een mooi liedje, een fijne vibe al duurt het wat lang mede door het ontbreken van onderscheidende break. Please be Happy is een zwaar stuk, zeker tekstueel en daar is de muziek op aangepast. Het is zeer orchestral met een viooltje hier en een trompetje daar. Het is erg zwaar aangezet en neigt het naar potsierlijk maar het komt daar net niet. Dan de Masterplan, voor mij het prijsnummer van het album. Ook, misschien niet geheel toevallig, een nummer dat naar de Seeds sound gaat. Mooie opbouw, veel "echte" instrumenten (die zwierende gitaar op de achtergrond is zo mooi!) en een melancholische sfeer waar ik een sucker van ben, prachtig! Dat mooie warme gevoel wordt wel een beetje verstoord door het eerder aangehaald End of Night. Eendimensionale drumcomputerbeats en veel synthriffjes die dus iets te schel zijn. Het album wordt afgesloten met het rustige Stay. Net zoals bij de opener verlaten we de plaat dus niet met een bang. De basis is akoestisch en dat is wel een ander geluid dan de rest al komt na een minuut wel een beatje naar binnen zetten. Niet de gedroomde afsluiter maar ook zeker geen onaardig lied.
Tja, een heel verhaal maar het is ook niet zomaar een band. Alhoewel band... Nou ja we weten wel een beetje hoe het is gegaan en soms nog wel eens gaat met deze heren.
Een 4* voor de moeite? Ja, waarom niet. Het is een plezierige trip van net geen drie kwartier al moet ik zeggen dat dit cijfer wel naar boven is afgerond.