MusicMeter logo menu
MusicMeter logo

Muziek / Toplijsten en favorieten / Top 10 van 2023

zoeken in:
avatar van Bobo_NL
1. King Gizzard & The Lizard Wizard -PetroDragonic Apocalypse...
2. Neil Young - Chrome Dreams
3. ØXN - Cyrm
4. Peter Gabriel - i/o
5. shame - Food For Worms
6. Depeche Mode - Memento Mori
7. Gaz Coombes - Turn The Car Around
8. DeWolff - Love, Death & In Between
9. Sparklehorse - Bird Machine
10. The Murder Capital - Gigi's Recovery

avatar van Slowgaze
Johnny Marr schreef:
Vond je Talk Talk niet beter dan SMORES? Ik wel.

Als ik dat had gevonden, had ik Talk Talk er wel in gezet.

avatar van staralfur
Lankum is plaat én band van het jaar, nr 2 tm 4 verschillen per dag.

1. Lankum - False Lankum
2. Lisa O'Neill - All of This Is Chance
3. Sufjan Stevens - Javelin
4. ØXN - Cyrm
5. Jason Isbell and the 400 Unit - Weathervanes
6. Sigur Rós - ÁTTA
7. Johnny Flynn & Robert Macfarlane - The Moon Also Rises
8. Mick Flannery - Goodtime Charlie
9. Hamish Hawk - Angel Numbers
10. Floodlights - Painting of My Time

avatar van koosknook
Zo even tijd om mijn beste 30 albums hier neer te zetten... De top 10 staat wel vast...

1. Lankum - False Lankum
2. Grian Chatten - Chaos for the Fly
3. Peter Gabriel - in/out
4. Josienne Clarke - Onliness
5. Jaimie Branch - Fly or Die or Die Fly or Die ((World War))
6. ØXN - Cyrm
7. Natalie Merchant - Keep Your Courage
8. Christian Kjellvander - Hold Your Love Still
9. The Clientele - I Am Not There Anymore
10. Yo La Tengo - This Stupid World

11. Blonde Redhead - Sit Down for Dinner
12. Dudu Tassa & Jonny Greenwood - Jarak Qaribak
13. Cory Hanson - Western Cum
14. Gregory Alan Isakov - Appaloosa Bones
15. Black Swan Lane - Dead Souls Collide
16. Motorpsycho - Yay!
17. Ão - Ao Mar
18. Bertolf - Bluefinger
19. Bonnie Prince Billy - Keeping Secrets Will Destroy You
20. Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahad Ismaily - Love in Exile

21. Tin Fingers - Rock Bottom Ballads
22. Baaba Maal - Being
23. Sarabeth Tucek - Joan of All
24. Adam Lytle - This is the Fire
25. Masaa - Beit
26. Cowboy Junkies - Such Ferocious Beauty
27. Ghost Woman - Hindsight is 50/50
28. Helena Deland - Goodnight Summerland
29. Sufjan Stevens - Javelin
30. Matt Elliott - The End of Days

avatar van berend94
1. Billy Woods & Kenny Segal - Maps
2. Larry June & The Alchemist - The Great Escape
3. Travis Scott - UTOPIA
4. Sampha - Lahai
5. Sef - Ik Zou voor Veel Kunnen Sterven Maar Niet voor een Vlag
6. JPEGMAFIA x Danny Brown - Scaring the Hoes
7. slowthai - Ugly
8. McKinley Dixon - Beloved! Paradise! Jazz​!​?
9. Mick Jenkins - The Patience
10. Earl Sweatshirt & The Alchemist - Voir Dire

avatar van vigil
Ik denk dat ik nu wel klaar ben met 2023, of in ieder geval qua muziek uit dit jaar die ik nog wilde beluisteren. Die paar weekjes verder in vergelijk met mijn eerdere schot voor de boeg nog wel de nodige veranderingen en verschuivingen. Wat niet veranderd is... 2023 is een fantastisch muzikaal jaar geweest met naast een aantal zeer fraaie heruitgaves (PSB!) het ene na het andere geweldige nieuwe album. Niet alleen van oude helden zoals OMD en Peter Gabriel maar vooral ook van nieuwe helden zoals POM en Gabriels. Anyway, hier is de Top 25 volgens mijn immer bescheiden mening maar wel met een bijzonder sterke smaak. Allemaal 4* of hoger, een Top 30 had ook nog wel gelukt met 4* maar ja je moet ergens stoppen niet waar...

01. Peter Gabriel - i/o (2023)
02. Gabriels - Angels & Queens (2023)
03. OMD - Bauhaus Staircase (2023)
04. Yussef Dayes - Black Classical Music (2023)
05. POM - We Were Girls Together (2023)
06. Natalie Merchant - Keep Your Courage (2023)
07. Wende - Sterrenlopen (2023)
08. Hannah Aldridge - Dream of America (2023)
09. Kylie - Tension / Extension(2023)
10. P.J.M. Bond - In Our Time (2023)
11. Depeche Mode - Memento Mori (2023)
12. Vince Clarke - Songs of Silence (2023)
13. Jaime Wyatt - Feel Good (2023)
14. Darius Rucker - Carolyn's Boy (2023)
15. James Atkin - Circadian Rhythms (2023)
16. The Church - The Hypnogogue (2023)
17. Ellie Wilson - Memory Islands (2023)
18. Ludovico Einaudi - La Petite (2023)
19. Sophie B. Hawkins - Free Myself (2023)
20. Inge van Calkar - Play (2023)
21. Blue Aeroplanes - Culture Gun (2023)
22. Roosbeef - Zomer in Nederland (2023)
23. The Coral - Sea of Mirrors (2023)
24. Koffie - Kokon (2023)
25. John Mellencamp - Orpheus Descending (2023)

avatar van LuukRamaker
De 23 van '23 - Mijn favoriete albums

Af en toe kijk ik met veel plezier een film of serie en zo nu en dan ga ik graag op in een of ander boek, maar geen van mijn favoriete (lijstjeswaardige) hobby's of activiteiten houdt me zo bezig als het luisteren naar muziek. Een obsessie zou ik het niet hoeven noemen, maar ik moet wel zeggen dat ik, toen ik in de gaten kreeg dat ik bijna 100 albums geluisterd (en beoordeeld/gewaardeerd) had die het (bijna) afgelopen jaar zijn uitgekomen, nog wel even wat interessant materiaal heb opgezocht om dat mooie ronde aantal te bereiken. Dat wil overigens niet zeggen dat kwantiteit voorrang kreeg op kwaliteit, want ik beschouw een album pas als fatsoenlijk beluisterd wanneer ik 'm toch zeker zo'n drie keer heb aangehoord, en als er een tegenvaller tussen zit heb ik er doorgaans niet bijster veel belang bij daar nog een paar keer vaker naar te luisteren.

Omdat het zo mooi uitkwam dat ik precies een honderdtal albums beluisterd heb, kon ik het niet laten daar ook nog wat statistiekjes/percentages uit af te leiden. Zo waren er onder de artiesten van die albums 41 man, 28 vrouw en waren de overige 31 een samenstelling in de vorm van een duo of een groep/band (waarvan 48% uit een volledig mannelijke samenstelling bestond, 7% volledig vrouwelijk was en de overige 45% een mix was daartussen).

Het gros van de albums kwam van artiesten die hun oorsprong vinden in de Verenigde Staten (81 zowaar), maar meerdere albumartiesten kwamen ook uit Canada (8), Nederland (4), het Verenigd Koninkrijk (2) en Ierland (2). Daarnaast kwam een enkeling van oorsprong uit Nieuw-Zeeland, Noorwegen of Zweden. Op gebied van genres was het niet heel ver uiteenlopend en het is lastig daar specifiek iets over op een rijtje te zetten, maar het spreekt voor mij voor zich dat alle albums die ik luisterde vallen onder (of raakvlakken hebben met) 'Americana', zoals de wat algemene verzamelnaam van verschillende stromingen binnen de Amerikaans getinte folk- & countrymuziek vandaag de dag luidt.

Een beetje feitelijk allemaal en het zegt lang niet alles over mijn beleving van muziekjaar 2023, maar daarvoor hebben we gelukkig een lijst van favorieten die niet zomaar statistisch kan worden bepaald maar lekker op gevoel kan worden samengesteld. Zo'n lijst die stiekem altijd nog wat meer afhangt van je humeur dan je in de gaten hebt, de ene dag anders zou uitvallen dan de andere en een maand na het opstellen ervan je eigen wenkbrauwen soms nog kan doen fronzen. Maar zo'n lijst die ik eigenlijk ieder jaar wel geneigd ben op te stellen en altijd wel een hoop plezier brengt omdat het je een aantal hoogtepunten van het jaar doet herbeleven.

De 23 van '23:

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj3F5p80uuu7j0DOFUeA4TOhNS84EupWDsnVpAkHjZYvToOb8KKF_KHu7V85BXWHdbHo16K3zaWdAROs2Mlcgx-gJb3ucTEcltHjp1UkaciU-HIr77NQCkvxvtacMmwu7cse5SdwIfnYcX8lcd-5AFLhK0L7-rY-dDyMERTA5VWNz4JrLaRVHlFVRZSt9eJ/s3240/Muziekjaar%202023%20-%20Mijn%2023%20favoriete%20albums%20-%20I.png

#1 - Colter Wall - Little Songs (Spotify / YouTube)

In een ietwat uit de hand gelopen lofbetuiging eerder dit jaar had ik al niet bepaald onder stoelen of banken geschoven dat dit album me opperbest kon bekoren. Artiesten genoeg die op allerlei experimentele zoektochten gaan om een origineel geluid te vinden, maar bij Colter Wall komt dat allemaal natuurlijkerwijs naar voren. Hij is zijn authentieke zelf zonder daarvoor onnodig ingewikkeld te doen en is zowel op tekstueel als muzikaal gebied precies waarnaar ik doorgaans (bewust of onbewust) zoek: helder en sereen.

Favoriete nummer(s): 'Coralling the Blues', 'The Coyote & the Cowboy' & 'Little Songs'

#2 - Brennen Leigh - Ain't Through Honky Tonkin' Yet (Spotify / YouTube)

Iemand anders die zich helemaal in de bloei van haar muzikale leven bevindt is Brennen Leigh. Net als Wall borduurt ze met verve voort op een lange traditie met nummers die net zo goed zouden kunnen zijn gezongen door Tammy Wynette ('The Bar Should Say Thanks') of geschreven door iemand als Willie Nelson of Harlan Howard ('Every Time I Do'). Haar klassieke geluid licht heerlijk in het gehoor en de teksten klinken simpel maar zitten altijd goed in elkaar en zijn heerlijk rechttoe rechtaan, of ze nu serieus zijn of van humoristische aard.

Favoriete nummer(s): 'Running Out of Hope, Arkansas', 'The Red Flags You Were Waving' & 'Every Time I Do'

#3 - Kassi Valazza - Kassi Valazza Knows Nothing (Spotify / YouTube)

Kassi Valazza probeert zich dan misschien wat van de domme te houden maar weet precies waar ze mee bezig is. Ze zorgde ervoor dat op dit album van begin tot eind nergens een verkeerde noot klinkt en heeft het bovendien voor elkaar dat haar stemgeluid en instrumentatie niet een op een met dat of die van andere artiesten te vergelijken zijn. Haar teksten spreken vaak voor zich, maar zijn ook menigmaal wonderlijk poëtisch. Samen met de muzikale begeleiding maakt dat dat het luisteren naar haar werk nauwelijks anders kan worden genoemd dan 'mesmerizing' (zoals ze dat in het Engels - vele malen mooier dan in het Nederlands - plegen te zeggen).

Favoriete nummer(s): 'Rapture', 'Long Way from Home (I'll Ride You Down)' & 'Wildageeses'

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhW0TOtAi8k3iqDpvmYPY3-_Wg2RXTwQ0F5QCz1iwGhPbES2HXoKlwDakSXvbu-TTeGfGWvLERA3WrvBI4KunO1hQrSwn0VyiSFG89pENgHYT8CjMAaJvWL8JT2Iw6lk9A0GHPkOMh5ix30WvcVbN-RLIU3m_4sGa56euZtKJL_G64t6BAMatvSqZqQNYUJ/s3240/Muziekjaar%202023%20-%20Mijn%2023%20favoriete%20albums%20-%20II.png

#4 - The Mary Wallopers - Irish Rock N Roll (Spotify / YouTube)

Met dank aan een Amerikaanse singer-songwriter en YouTuber die graag de muziek van onbekende collega's aan de man brengt maar uitgekeken raakte op zijn landgenoten, heb ik een aantal jaar geleden kennis mogen maken met deze jolige en joviale band uit Ierland. Het speelplezier spat ervan af, zowel bij de nummers waarbij dat voor de hand ligt als bij de wat plechtigere liederen die op het album terecht zijn gekomen. Ze wakkeren in ieder geval de interesse aan voor de Ierse liedtraditie, want daarvoor maken ze geweldig goed reclame.

Favoriete nummer(s): 'Rich Man and the Poor Man', 'The Hot Asphalt' & 'The Blarney Stone'

#5 - Margo Cilker - Valley of Heart's Delight (Spotify / YouTube)

Enigszins geïnspireerd door de westwaartse trek naar de locatie waarnaar de zo uitnodigend klinkende albumtitel verwijst, schreef Margo Cilker een elftal bijzonder prettig in het gehoor liggende nummers die gezamenlijk een erg mooi geheel vormen. Met 'Lowland Trail' schreef ze wat mij betreft het mooiste nummer van het jaar en dat de rest daar niet veel voor onderdoet getuigt van de kundigheid waarmee dit artistieke werkje is samengesteld. Een albumhoes hoeft eigenlijk niet per se van toegevoegde waarde te zijn, maar kan (zoals in dit geval) wel een soort van puntje op de 'i' vormen.

Favoriete nummer(s): 'Lowland Trail', 'Sound and Fury' & 'All Tied Together'

#6 - Charles Wesley Godwin - Family Ties (Spotify / YouTube)

Een man die maar een paar woorden hoeft te zingen om de aandacht te wekken, maar ook de nodige aandacht besteedt aan de woorden die hij zingt. Zijn roots hebben tot nog toe altijd wel in bepaalde mate een rol gespeeld in de muziek die hij maakte, maar ditmaal heeft hij (zijn) familie nog wat nadrukkelijker thematisch in zijn nieuwe project verwerkt. En zowel aan het aantal nummers als aan de inhoud van de liederen is wel te herleiden in hoeverre dat thema een (geschikte) drijfveer is voor de artiest.

Favoriete nummer(s): 'Family Ties', 'All Again' & 'Another Leaf'

#7 - Jeremie Albino - Tears You Hide (Spotify / YouTube)

Eigenlijk een van de weinig écht opgetogen albums uit mijn favorietenlijstje. Meestal neigt hetgeen dat bij me in de smaak valt nogal naar de wat dramatiserende kant van het liedschrijversspectrum, maar gelukkig is er op die regel zo af en toe een uitzondering. Niet dat Albino het leven altijd alleen maar rooskleurig inziet trouwens, maar hij heeft wel een soort van vlotte babbel en bijbehorende muziekstijl. Deze kenmerkt zich met name door een aanstekelijk enthousiasme, dat naar boven komt bij nagenoeg ieder onderwerp dat hij aansnijdt.

Favoriete nummer(s): 'Angeline', 'Across the Hall' & 'Tumbleweed'

#8 - Turnpike Troubadours - A Cat in the Rain (Spotify / YouTube)

Een album waarnaar ik, met vele anderen, heb uitgekeken en dat vervolgens precies bracht waarop eenieder had gehoopt. Het betreft een comebackalbum dat lange tijd niet in de lijn der verwachting lag, maar er uiteindelijk toch heeft mogen komen. De band heeft twee albums uitgebracht die qua niveau moeilijk te evenaren zijn, maar deze muzikanten zijn hun talent en stijl niet kwijtgeraakt. Dit album is dan ook niet zomaar een verzameling nieuwe nummers maar een welkome aanvulling op het al zo luisterrijke oeuvre.

Favoriete nummer(s): 'Brought Me', 'Lucille' & 'Chipping Mill'

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiW6kTrIKpjIrATUAyfhMk9bYc7q2hwCkTeMlRDYVdY_PCVANkAPy4oxGsBpTfAdzHGEfhenHpCh__2dD5p38CcD5EUWavujf85mJLwGxFYTbVSAX8OD4293lmHa62Go4iBTJp_XR99iw1NPP7e9xMgnDlkPxDypgMQmJMZ_6_7KFZdeNdOfX3bT_cvu4le/s3240/Muziekjaar%202023%20-%20Mijn%2023%20favoriete%20albums%20-%20III.png

#9 - Bella White - Among Other Things (Spotify / YouTube)

Bella White heeft een herkenbare stem maar is verre van voorspelbaar. Wanneer ze begint te zingen weet je niet welke kant ze op zal gaan en welke afslagen in de tussentijd zal nemen. Ze neemt je bij de hand en voert je op een speelse manier door haar gedachtenwereld. Die heeft soms een soortgelijk hak-op-de-tak-gehalte als haar stemgeluid, maar dat maakt haar werk intrigerend en uniek. De woorden, waarmee ze haar melodieën kracht bijzet, zijn eveneens op eigenzinnige wijze achtereen gezet, waardoor ze je soms ook nog eens extra goed aan het luisteren weet te zetten.

Favoriete nummer(s): 'The Way I Oughta Go', 'Numbers' & 'Rhododendron'

#10 - Andy Hedges - Roll On, Cowboys (Spotify / YouTube)

Hedges draagt zijn cowboyhoed, net als de nummer één van deze lijst, niet enkel als een standaard geworden decoratief object, maar identificeert zich daarnaast heel erg met de beroepsgroep die met de zo kenmerkende hoofddracht gepaard gaat. Hij beschikt bovendien over een arsenaal aan traditionele cowboyliederen, sommige uit de hoogtijdagen die degenen die het beroep uitoefenden hebben meegemaakt, andere uit de romantiserende nasleep die tot op de dag van vandaag voort mag duren. Zijn vertolkingen klinken stuk voor stuk prachtig, met dank ook aan de puike bijdrages van de vele gastartiesten.

Favoriete nummer(s): 'Roll On, Cowboys', 'Desert Sands' & 'Rounded Up in Glory'

#11 - The Country Side of Harmonica Sam - Back to the Blue Side (Spotify / YouTube)

Om naar goede countrymuziek te luisteren hoef je gelukkig niet uit de Verenigde Staten afkomstig te zijn maar om het te maken ook zeker niet, zo bewijst deze uit Zweden afkomstige band. De nummers die op deze plaat verschenen zijn qua stijl weinig uiteenlopend en hebben alle wel wat van elkaar weg, maar om te stellen dat het hier een 'veertien-in-een-dozijn'-geval betreft zou nergens op slaan, of daar moet bij vermeld worden dat het een dozijn is dat er mag zijn en kwalitatief uitstekend in elkaar steekt. En wie zou er dan om kunnen malen dat het aantal nummers de twaalf overstijgt?

Favoriete nummer(s): 'I’ve Overstayed My Welcome in Your Heart', 'Tell Her' & 'I’m Not Supposed to Love You'

#12 - Molly Tuttle & Golden Highway - City of Gold (Spotify / YouTube)

Vernieuwend zijn binnen een genre dat al jaren nagenoeg onveranderd is voort blijven bestaan, is een gewaagd streven, maar Molly Tuttle en haar begeleidende band slagen daar met hun energieke voorkomen erg goed in. Met een hoop respect voor de bluegrass-helden waardoor ze geïnspireerd zijn, schotelen ze hun muziek voor aan een nieuwe generatie, die meebeleeft hoe het oubollige karakter van het genre door Tuttle en consorten stilaan wat aan de kant wordt geschoven, aan de hand van een hoop speelplezier, maar vooral ook dankzij vakkundig vormgegeven nieuwe muziek.

Favoriete nummer(s): 'El Dorado' & 'Yosemite'

#13 - The Bandit Queen of Sorrows - Where the Brave Run Free (Spotify / YouTube)

Een van de weinige artiesten uit deze opsomming waarmee ik een jaar geleden nog volledig onbekend was en nu toch wel 'de ontdekking van het jaar' mag worden genoemd. Gewoon lekkere ouderwetse Amerikaanse folkmuziek zonder al te veel poespas. Je kunt je afvragen of het hobo- of rondtrekkersbestaan vooral haar onderwerp of levensstijl is, maar tegelijkertijd rijst de vraag of dat überhaupt van belang is voor de luisterervaring die haar album biedt. Feit is namelijk dat ze haar uitlatingen en jammerklachten doorleefd doet klinken en er geen onoprechtheid te bespeuren valt.

Favoriete nummer(s): 'Baby's on the Borderline' & 'That Perfect Storm'

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhBIYPlvIG8mnwqydF9C9t7gCrzvxdxZNTpB8u_F_CXfYT8BmXuVSMdp7tB_V1q5lOba8D9nXZNPVAPgSHEBoybqlZFJXxNo2pYlcJo1sa6mv2-n61c3g0gm9N1Ld6ZYi9Rfxrm246jVBmNdNc6t_h61gxpzBa1uq2W7fFWg0jJaAVCAuCV7jXf-PoNvRiV/s3240/Muziekjaar%202023%20-%20Mijn%2023%20favoriete%20albums%20-%20IV.png

#14 - Chris Stapleton - Higher (Spotify / YouTube)

Ook eens 'de ontdekking van het jaar', maar inmiddels een oude bekende die de lat direct zo hoog legde dat daar sindsdien niet zomaar meer tegenop te boksen valt (dat van die lat en dat boksen bedoel ik figuurlijk, en los van elkaar, want letterlijk vallen die uitdrukking niet helemaal met elkaar te rijmen zie ik nu - maar dat terzijde). Zijn albums hebben niet meer het niveau van zijn debuut gehaald maar waren geen van allen slecht. Daarop is deze nieuwe plaat geen uitzondering. Het bevat het nodige mooie nieuwe werk en doet in elk geval zijn stem bij vlagen weer erg goed uit de verf komen.

Favoriete nummer(s): 'What Am I Gonna Do' & 'White Horse'

#15 - Benjamin Dakota Rogers - Paint Horse (Spotify / YouTube)

Won terecht aan populariteit dit jaar met het uitbrengen van dit album. De half krijsende manier waarop hij zijn kunstige liederen ten gehore brengt is een intrigerend handelsmerk en de afwisseling tussen wat rustigere betogen en de afspiegelingen die hij wat meer uptempo uitvoert, zorgt ervoor dat het op dit album nooit saai wordt. De wat kalmere nummers zijn op zich de moeite waard, maar slagen er stiekem vooral heel goed in de andere nummers, waarin de artiest zich wat meer uitleeft en naar een wat hogere versnelling gaat, extra glans te geven.

Favoriete nummer(s): 'John Came Home' & 'Back to You'

#16 - Sean Burns - Lost Country (Spotify / YouTube)

Nieuwe muziek maken die qua stijl past in een genre met een lange traditie klinkt volgens mij makkelijker dan het is. Maar als het een aantal Zweden ('The Country Side of Harmonica Sam') lukt daarin te slagen, zal het geen verrassing zijn dat er aan de andere zijde van de oceaan een evenknie is die dit jaar ook een uitstekend album op de markt bracht dat net zo goed had kunnen zijn uitgebracht in de tijd dat de Bakersfield-sound op het hoogtepunt van zijn populariteit was. Die eer valt de Canadese Sean Burns en zijn begeleidende band (net als het album 'Lost Country' genaamd) ten deel.

Favoriete nummer(s): 'The Final Word' & 'Destroy Me'

#17 - Victoria Bailey - A Cowgirl Rides On (Spotify / YouTube)

Een album dat vrij kort is, maar wel krachtig. Bailey verweefde bij het maken van dit album twee invalshoeken als het gaat om de kijk op het alledaagse leven: die van een wereldbeschouwer te midden van de prairie en die van iemand verder kijkend dan de wereld rondom haar, die de 'gospel' na aan het hart heeft liggen. Een bij mijn weten vrij unieke maar geslaagde combinatie, die misschien niet iedereen bijster interessant zal vinden maar mij dit album het afgelopen jaar herhaaldelijk heeft doen opzetten.

Favoriete nummer(s): 'Waiting at the Gate' & 'Sweet By & By'

#18 - The Resonant Rogues - The Resonant Rogues (Spotify / YouTube)

Sinds het uitkomen van 'Fool of the Rules' staat dit duo al hoog op mijn favorietenlijstje met actieve artiesten wiens nieuwe albums ik graag zo snel mogelijk opzet zodra ze uitkomen. Hun muziek is mijns inziens vooral voor het folkgenre opvallend melodieus en daarmee automatisch verre van standaard. Ook qua instrumentatie durven ze zo af en toe wel wat buiten de lijntjes te kleuren, al loopt dat gelukkig niet uit de hand en houden ze het bij huis-tuin-en-keuken-muziek. En dat laatste is wat mij betreft een compliment op zich, in deze tijden van (voor mij minder interessante) vercomputeriseerde muziek.

Favoriete nummer(s): '93,500 Miles' & 'Misery Is My Company'

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPU4uZOX3QjzbTLMoPHeb_X5gJKaVYS8U8PJrVkH5lyJRQIjiWxos-VKY_SruSBa1Uoiza1ZltVb-PdXS-n39NtJOufqwUAsFYWdb0rtIDAwXuU5BA2wQ0oxMXmqgleG9bhFAqM3wNVIvvgq10Xx7xp5v3LO5jtPkl-jATIpoSTE14zw-zDza2s_mdxu4m/s3240/Muziekjaar%202023%20-%20Mijn%2023%20favoriete%20albums%20-%20V.png

#19 - Mamma Coal - Dance Hall Crush (Spotify / YouTube)

Komt ongetwijfeld in iedere willekeurige 'honky tonk' volledig tot haar recht. De sfeervolle muziek die op dit album te horen is, is daarvoor immers uitermate geschikt. De titel en andere tekstuele verwijzingen zijn er niet voor niets en maken er geen geheim van dat Mamma Coal houdt van gezelligheid. Dat straalt van haar muziek af tijdens het grootste gedeelte van dit album en gaat hand in hand met het imago dat ze daarmee voor haarzelf creëert. Ik wordt er in elk geval vrolijk van.

Favoriete nummer(s): 'Lead Her On' & 'For Everything Bad, Mezcal'

#20 - Zach Bryan - Zach Bryan (Spotify / YouTube)

Bij veel populaire artiesten is de reden van hun bekendheid me een raadsel omdat hun muziek bij mij niet in de smaak valt, maar bij Zach Bryan begrijp ik zijn staat van dienst niet omdat zijn muziek dat juist wel doet. Soms is het bij hem ietwat te veel van hetzelfde maar wanneer hij zin heeft om een beetje variatie in zijn muziek aan te brengen weet hij de aandacht vaak wel even vast te houden. Hij heeft er als je het mij vraagt ook goed aangedaan enkele andere artiesten uit te nodigen om zijn album wat op te fleuren, want de nummers waarvoor die gastartiesten zijn komen opdraven vallen bij mij het meest in de smaak.

Favoriete nummer(s): 'Hey Driver'

#21 - Lori McKenna - 1988 (Spotify / YouTube)

Bij sommige vakmensen ligt het er misschien niet zo dik bovenop dat ze met iets buitengewoons bezig zijn, maar merk je zodra je je erin verdiept dat ze iets bewonderenswaardigs weten te bewerkstelligen. Lori McKenna, bijvoorbeeld, bracht dit jaar een heerlijke nieuwe plaat uit alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Ze heeft natuurlijk ook precies in de smiezen hoe dat moet, want ze flikte dat al een paar keer vaker, maar lijkt haar trucje bijna achteloos ten uitvoering te brengen zodra ze de studio intrekt, waardoor je bijna over het hoofd zou zien dat het keer op keer een nieuw pareltje oplevert.

Favoriete nummer(s): 'The Town in Your Heart'

#22 - Drayton Farley - Twenty on High (Spotify / YouTube)

Een vergelijking met Jason Isbell is gauw gemaakt omdat de stemmen iets van elkaar weg hebben, maar in muzikaal opzicht past Farley op het moment net wat beter in mijn straatje (al staat de kwaliteit van Isbells nieuwe album buiten kijf). Farley houdt het allemaal net even wat meer country dan rock en dat hoeft niet voor iedereen de sleutel tot succes te zijn natuurlijk, maar past de artiest in kwestie als gegoten. Enige kleine nadeel van dit album is dat er één nummer is dat boven de rest uitsteekt, waardoor je bijna zou vergeten dat de rest ook dik in orde is en eveneens bovenmatig goed is, in vergelijking met het werk van verscheidene van zijn collega-artiesten.

Favoriete nummer(s): 'Norfolk Blues'

#23 - Nat Myers - Yellow Peril (Spotify / YouTube)

Kwam eerder dit jaar vanuit het niets op mijn pad en wist zich meteen te onderscheiden van een hoop van zijn collega's. Myers doet niet iets dat nog nooit eerder is gedaan, maar is veel meer dan iemand die maar wat aan het kopiëren is. De ritmische bluesklanken maken van deze troubadour een bijzonder figuur, die niet probeert het wiel opnieuw uit te vinden maar lekker zijn gang gaat op de voor hem meest natuurlijke manier. En dat had wanneer-ie honderd jaar eerder was geboren vast niet heel veel anders geklonken.

Favoriete nummer(s): 'Ramble No More'

- Voor de geïnteresseerden de aangehaalde favoriete nummers op een rijtje: Spotify / YouTube

avatar van PelleTom
1 Rolling Stones - Hackney Diamonds (2023)
2 Peter Gabriel - i/o (2023)
3 Vreemde Kostgangers - Mist (2023)
4 Bob Dylan - Fragments: Time Out of Mind Sessions (1996-1997) (2023)
5 Neil Young - Chrome Dreams (2023)
6 Golden Earring - Back Home: The Complete Leiden 1984 Concert (2023)
7 The Beatles - 1962—1970 (2023)
8 Porcupine Tree - Closure / Continuation.Live (2023)
9 Pink Floyd - The Dark Side of the Moon: Live at Wembley (2023)
10 Lana Del Rey - Did you know that there's a tunnel under Ocean Blvd (2023)

avatar
Kalamitsi


Merci voor je mooi vorm gegeven kerstkadootje! Speel je lijst nu af. Mij onbekend. Des te beter.

avatar van Ayreonfreak
Dit wordt hem wel voor mij dit jaar vermoed ik.

Marianas Rest - Auer (2023)
Giant Sky - Giant Sky II (2023)
The Anchoret - It All Began with Loneliness (2023)
IGNEA - Dreams of Lands Unseen (2023)
Sonarcycles - Lunar (2023)
Fires in the Distance - Air Not Meant for Us (2023)
Wedingoth - Five Stars Above (2023)
Insomnium - Anno 1696 (2023)
Shylmagoghnar - Convergence (2023)
Galahad - The Long Goodbye (2023)

avatar van Mausie
De top drie steekt er echt met kop en schouders bovenuit, alle drie ook heerlijke optredens van gezien dit jaar.

1. Sofia Kourtesis - Madres
2. Avalon Emerson - & the Charm
3. Caroline Polachek - Desire, I Want to Turn Into You
4. The National - Laugh Track
5. Slowdive - Everything Is Alive
6. A. Savage - Several Songs About Fire
7. Cloth - Secret Measure
8. Sufjan Stevens - Javelin
9. Art School Girlfriend - Soft Landing
10. Protomartyr - Formal Growth in the Desert

avatar van andré
Ik stop nu met luisteren, dit is mijn top-10 van 2023:

1. Weval - Remember
2. Supreems - Nachtschone
3. Sofia Kourtesis - Madres
4. The Black Dog - The Grey Album
5. James Holden - Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities
6. Avalon Emerson - & the Charm
7. Depeche Mode - Memento Mori
8. Martinou - Chiral
9. Orbital - Optical Delusion
10. Laurent Garnier - 33 Tours et Puis s'en Vont

avatar van Simon77
Mijn album top 10 van 2023. Met ontdekking Tina Boonstra op nummer 1. Helaas nog steeds als enige op dit prachtige debuutalbum gestemd. Prima, dan houd ik Tina toch lekker voor mezelf.

1. Tina Boonstra - Circle Back, Start Again
2. The Clockworks - Exit Strategy
3. Teen Jesus and the Jean Teasers - I Love You
4. Foo Fighters - But Here We Are
5. boygenius - The Record
6. Rolling Stones - Hackney Diamonds
7. Metallica - 72 Seasons
8. Black Honey - A Fistful of Peaches
9. The Murder Capital - Gigi's Recovery
10. Coach Party - Killjoy

avatar van dix
dix
Tina houdt Metallica, Stones en Food Fighters achter zich

avatar van Poles Apart
dix schreef:
Food Fighters

Advertentie geplaatst en bandleden gezocht, reacties per PM welkom.

avatar van LucM
Mijn top-20 van 2023.

1. Sufjan Stevens - Javelin
2. Sam Burton - Dear Departed
3. Frank Zappa - Munich '80
4. Pink Floyd - The Dark Side of the Moon: Live at Wembley
5. Eilen Jewell - Get Behind the Wheel
6. Jaimee Harris - Boomerang Town
7. Chris Stapleton - Higher
8. Natalie Merchant - Keep Your Courage
9. Jason Isbell and the 400 Unit - Weathervanes
10. Slowdive - Everything Is Alive

11. Gregory Alan Isakov - Appaloosa Bones
12. William Prince - Stand in the Joy
13. Steven Wilson - The Harmony Codex
14. Half Moon Run - Salt
15. Cowboy Junkies - Such Ferocious Beauty
16. Bonnie Prince Billy - Keeping Secrets Will Destroy You
17. Gabriels - Angels & Queens
18. Jonathan Wilson - Eat the Worm
19. Tin Fingers - Rock Bottom Ballads
20. Vreemde Kostgangers - Mist

Toch al op 112 albums gestemd waarvan 56 met 4* of meer. 2023 vind ik een beter albumjaar dan de 3 vorige jaren al hoop ik nog meer topalbums te ontdekken.

avatar van nico1616
Voor mij was dit een muzikaal topjaar, in elk geval het beste van de 20s.

1. ANOHNI and the Johnsons - My Back Was a Bridge for You to Cross - (2023)
2. Sufjan Stevens - Javelin (2023)
3. Caroline Polachek - Desire, I Want to Turn Into You (2023)
4. The Lemon Twigs - Everything Harmony (2023)
5. Julie Byrne - The Greater Wings (2023)
6. Jessie Ware - That! Feels Good! (2023)
7. Mitski - The Land Is Inhospitable and So Are We (2023)
8. Lana Del Rey - Did you know that there's a tunnel under Ocean Blvd (2023)
9. George Clanton - Ooh Rap I Ya (2023)
10. Kelela - Raven (2023)

en verder:

11. Daughter - Stereo Mind Game (2023)
12. Fever Ray - Radical Romantics (2023)
13. Carly Rae Jepsen - The Loveliest Time (2023)
14. Everything but the Girl - Fuse (2023)
15. Avalon Emerson - & the Charm (2023)
16. Protomartyr - Formal Growth in the Desert (2023)
17. Ana Frango Elétrico - Me Chama de Gato Que eu Sou Sua (2023)
18. Lankum - False Lankum (2023)
19. Reverend Kristin Michael Hayter - Saved! (2023)
20. yeule - softscars (2023)
21. Kara Jackson – Why Does the Earth Give Us People to Love? (2023)
22. Jeff Rosenstock – HELLMODE (2023)
23. JPEGMAFIA x Danny Brown - Scaring the Hoes (2023)
24. Tim Hecker - No Highs (2023)
25. Sam Burton - Dear Departed (2023)

avatar van vivalamusica
Het avonturen in de muziek leverde dit jaar de nodige verrassende momenten op en heus niet alles in één lijstje te vatten, maar dit mag voor mij zeker de boventoon voeren. Voor de gelegenheid heb ik de locaties erbij gezet, het geografische zegt ook wat, misschien wel als een rode draad……….>

—-
Hania Rani - Ghosts (Gdansk, Warschau)
Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily - Love in Exile (Pakistan, NY)
Lankum - False Lankum (Ierland)
Melanie De Biasio - II Viaggio (Charleroi - Italië)
Speakers Corner Quartet - further out than the edge (UK, London)

Dudu Tass, Jonny Greenwood - Jarak Qaribak (midden-oosten, Israel, UK)
maya ongaku - Approach to Anima (japan, enochima)
Felbm - cycli infini (nederland, utrecht)
Craven Faults - Standers (yorkshire)
The Necks - travel (Australië)
—-

avatar van Venceremos
Vooral in de breedte een heel sterk jaar, van de 108 bestemde albums er 57 met een ruime voldoende of meer beoordeeld.

01. Cory Hanson – Western Cum
02 Lankum – False Lankum
03. Sparklehorse - Bird Machine
04. Grian Chatten - Chaos for the Fly
05. Dudu Tassa & Jonny Greenwood - Jarak Qaribak
06 ANOHNI and the Johnsons - My Back Was a Bridge for You to Cross
07 Spinvis - Be-Bop-A-Lula
08. RVG - Brain Worms
09. Kevin Morby - More Photographs (A Continuum)
10. The Vices - Unknown Affairs

Ook goed:

11. Tin Fingers - Rock Bottom Ballads
12. The Murder Capital - Gigi’s Recovery
13. Jalen Ngonda - Come Around and Love Me
14. The WAEVE - The WAEVE
15. dEUS - How to Replace It
16. ØXN – Cyrm
17. Aesop Rock - Integrated Tech Solutions
18. This Is the Kit - Careful of Your Keepers
19. Timber Timbre – Lovage
20. Califone – Villagers

4x Ierland in de top 20 is ook wel opvallend. Icm het verscheiden van 2 van het eilands muzikale iconen, roep ik 2023 in retrospectief tot Eíre-jaar uit.

avatar
WVTRVE
LuukRamaker mooi overzicht!

avatar van west
Op het laatste moment schuiven er toch nog 2 Ierse Folk albums en Peter Gabriel mijn top 10 in:

1. Rolling Stones - Hackney Diamonds (2023)
2. Grian Chatten - Chaos for the Fly (2023)
3. Lana Del Rey - Did you know that there's a tunnel under Ocean Blvd (2023)
4. DeWolff - Love, Death & In Between (2023)
5. Black Pumas - Chronicles of a Diamond (2023)
6. Peter Gabriel - i/o (2023)
7. Lankum - False Lankum (2023)
8. The Veils - ...And Out of the Void Came Love (2023)
9. ØXN - Cyrm (2023)
10 Depeche Mode - Memento Mori (2023)

Er staan inmiddels een aantal platen niet in deze top 10, die er eigenlijk wel in hadden gemoeten. Dat betekent dat 2023 toch wel een heel aardig muziekjaar is geworden.

avatar van niels94
Sterk jaar, vooral in de breedte, met een toch wel overduidelijke nummer 1 voor mij. Wat JPEGMAFIA hier aan beats tevoorschijn tovert, de ene productie nog gekker dan de ander en toch telkens weer met een nieuwe inslag, is fenomenaal. En daaroverheen dan helemaal losgaan met zijn tweeën. Heerlijk.

Het zeer aparte, maar ook erg sterke nieuwe album van Reverend Kristin Michael Hayter (beter bekend als Lingua Ignota) verdient overigens wel wat meer aandacht.

1. JPEGMAFIA x Danny Brown - Scaring the Hoes
2. Liturgy - 93696
3. Billy Woods & Kenny Segal - Maps
4. Reverend Kristin Michael Hayter - Saved!
5. Armand Hammer - We Buy Diabetic Test Strips
6. Jeromes Dream - The Gray in Between
7. ØXN - Cyrm
8. Wednesday - Rat Saw God
9. McKinley Dixon - Beloved! Paradise! Jazz​!​?
10. Gard Nilssen's Supersonic Orchestra - Family

11. broeder Dieleman - Oh Mijn Ziel
12. Aesop Rock - Integrated Tech Solutions
13. PJ Harvey - I Inside the Old Year Dying
14. James Holden - Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities
15. Lonnie Holley - Oh Me Oh My
16. Gridlink - Coronet Juniper
17. Bonnie Prince Billy - Keeping Secrets Will Destroy You
18. Spinvis - Be-Bop-A-Lula
19. Blackbraid - Blackbraid II
20. Afterbirth - In but Not Of

avatar van Gloeilamp
1, Sufjan Stevens – Javelin
2. Bell Witch – Future’s Shadow: 1. The Clandestine Gate
3. Lankum – False Lankum
4. Masaa – Beit
5. Slowdive – Everything is Alive
6. Reverend Kristin Michael Hayter – SAVED!
7. Melanie de Biasio – Il Viaggio
8. Liturgy – 93696
9. Natalie Merchant – Keep Your Courage
10. JPEGMAFIA x Danny Brown – Scaring the Hoes

11. De Ambassade – The Fool.
12. Arooj Aftab, Vijay Iyer and Shahzad Ismaily – Love in Exile
13. The National – Laugh Track
14. Dødheimsgard – Black Medium Current
15. Swans – The Beggar
16. Kali Malone – Does Spring Hide Its Joy
17. Caroline Polachek – Desire, I Want to Turn Into You
18. Gregory Alan Isakov – Appaloosa Bones
19. Isolde Lasoen – Oh Dear
20. Sampha – Lahai

21. Grian Chatten – Chaos for the Fly
22. Meg Baird - Furling
23. Steven Wilson - The Harmony Codex
24. Downfall of Gaia – Silhouettes of Disgust
25. James Holden – Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities
26. Lil Yachty – Let’s Start Here.
27. El Michels Affair & Black Thought – Glorious Game
28. Jason Isbell and the 400 Unit – Weathervanes
29. Full of Hell & Nothing – When No Birds Sang
30. Aesop Rock – Integrated Tech Solutions

avatar van Casartelli
Casartelli (moderator)
Casartelli schreef:
Net als in andere jaren doe ik op 1 december een openingsbod met de opmerking dat er in de komende maand nog het een en ander kan veranderen - er staan nog wat concrete albums op de luisterlijst, inclusief de nieuweling van de aartsengel die vandaag uitkomt.
De nieuwe Gabriel overtuigt mij vooralsnog nog niet in dezelfde mate als bij veel andere gebruikers kennelijk wel het geval is, dus ik plaats hem nog even wat voorzichtig.

Ook verder was de 2023-stroom kennelijk toch tijdelijk opgedroogd. Ik dien hem dus als volgt in:

01 (01) The Church - The Hypnogogue
02 (02) Zopp - Dominion
03 (04) Blur - The Ballad of Darren
04 (03) Depeche Mode - Memento Mori
05 (---) Peter Gabriel - i/o
06 (05) Gaz Coombes - Turn the Car Around
07 (06) Atsuko Chiba - Water, It Feels Like It's Growing
08 (07) Lars Fredrik Frøislie - Fire Fortellinger
09 (08) boygenius - The Record
10 (09) The Samurai of Prog - The Man in the Iron Mask

Eerstvolgende herziening eind november 2024...

avatar van Rudi S
1. boygenius - The Record
2. Lankum - False Lankum
3. Sufjan Stevens - Javelin
4. The Clockworks - Exit Strategy
5. The National - Laugh Track
6. Peter Gabriel - i/o
7. Steven Wilson - The Harmony Codex
8. ØXN - Cyrm (2023)
9. Slowdive - Everything Is Alive
10. Grian Chatten - Chaos for the Fly

avatar van ProGNerD
Dødheimsgard is voor mij de ontdekking van het jaar !

Hiervoor was ik nog niet zo heel ervaren in de black metal en had ik zelfs nog nooit gehoord van de "avant-garde niche", maar Dødheimsgard heeft hiermee weer voor een stukje verbreding van m'n muzikale spectrum gezorgd in de richting de meer avontuurlijke (post) black metal; en daar heb ik dit jaar m'n lijstje op afgestemd:

1. Dødheimsgard - Black Medium Current
2. Fortíð - Narkissos
3. Hypno5e - Sheol
4. Marianas Rest - Auer
5. Urne - A Feast on Sorrow
6. Witch Ripper - The Flight After the Fall
7. Sermon - Of Golden Verse
8. Wayfarer - American Gothic
9. Black Void Cult - … Even the Stars Have to Die
10. King Gizzard & The Lizard Wizard - PetroDragonic Apocalypse; or, Dawn of Eternal Night: An Annihilation of Planet Earth and the Beginning of Merciless Damnation

Niks ten nadele van de vele mooie prog(metal) releases van dit jaar overigens, zoals (o.a.):

Steven Wilson - The Harmony Codex
Peter Gabriel - I/O
Earthside - Let the Truth Speak
AVKRVST - The Approbation
Ne Obliviscaris
Mayfire - Cloudscapes & Silhouettes
The Anchoret - It All Began with Lonliness
The Ocean - Holocene
eMolecule - The Architect
Damanek - Making Shore
Riverside - ID.ENTITY
Baroness - Stone
...

avatar van madmadder
Dit is hem uiteindelijk geworden!

Heb er een playlist bij gemaakt:
https://open.spotify.com/playlist/6pBGS6OjR980lWGZT8cqjH?si=08db9c03de40486d

1. Liturgy - 93696
2. Kali Malone - Does Spring Hide Its Joy
3. Bell Witch - Future's Shadow Part 1: The Clandestine Gate
4. Lana del Rey - Did you know that there's a tunnel under Ocean Blvd
5. Blackbraid - Blackbraid II
6. Slowdive - Everything Is Alive
7. Blut Aus Nord - Disharmonium - Nahab
8. Ryuichi Sakamoto - 12
9. Armand Hammer - We Buy Diabetic Test Strips
10. Lonnie Holley - Oh Me Oh My

11. Full of Hell & Primitive Man - Suffocating Hallucination
12. How to Disappear Completely - Seraphim II
13. McKinley Dixon - Beloved! Paradise! Jazz!?
14. The Hirs Collective - We're Still Here
15. Alva Noto - HYBR:ID
16. Aesop Rock - Integrated Tech Solutions
17. James Holden - Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities
18. Billy Woods & Kenny Segal - Maps
19. Matana Roberts - Coin Coin Chapter Five: In the Garden...
20. Melanie De Biasio - Il Viaggio

21. DJ Sabrina the Teenage DJ - Destiny
22. Galya Bisengalieva - Polygon
23. Model/Actriz - Dogsbody
24. Gezan with Million Wish Collective - Anochi
25. Khanate - To Be Cruel
26. Mioclono - Cluster I
27. Tim Hecker - No Highs
28. Hellripper - Warlocks Grim & Withered Hags
29. Surgeon - Crash Recoil
30. Muriel Grossmann - Devotion

31. Maria W Horn & Vilhelm Bromander - Earthward Arcs
32. Beverly Glenn-Copeland - The Ones Ahead
33. slowthai - Ugly
34. Martinou - Chiral
35. Steve Lehman & Orchestre National de Jazz - Ex Machina
36. Prizes Roses Rosa - Burned Car Highway Light Volcanic
37. Sigur Rós - ÁTTA
38. Caroline Polachek - Desire, I Want to Turn Into You
39. Tujiko Noriko - Crépuscule I & II
40. Rainforest Spiritual Enslavement - Killer Whale Atmospheres

41. Dødheimsgard - Black Medium Current
42. PoiL / Ueda - PoiL / Ueda
43. Carbon Based Lifeforms - Seeker
44. Downfall of Gaia - Silhouettes of Disgust
45. Ulthar - Anthronomicon / Helionomicon
46. Patrick Shiroishi - I Was Too Young to Hear Silence
47. Larry June & The Alchemist - The Great Escape
48. Colin Stetson - When We Were That What Wept for the Sea
49. Lil Yachty - Let's Start Here.
50. Helleruin - Devils, Death and Dark Arts

51. Zoë Mc Pherson - Pitch Blender
52. Jeromes Dream - The Gray in Between
53. Marduk - Memento Mori
54. Ostraca - Disaster
55. JPEGMAFIA x Danny Brown - Scaring the Hoes
56. Big|Brave - Nature Morte
57. ANOHNI and the Johnsons - My Back Was a Bridge for You to Cross
58. Angel Bat Dawid - Requiem for Jazz
59. Bonjour Tristesse - Against Leviathan!
60. Vril - Animist

Op mijn blog lees je ook toelichtingen bij de top30, muzikale voornemens en zo meer.

De Beste Muziek van 2023 - Muziek Uitroepteken - muziekuitroepteken.nl

avatar van arcade monkeys
Eigenlijk moet ik nog te veel beluisteren van dit jaar, maar voorlopig kom ik hier op uit:

1. Joanna Sternberg - I've Got Me (2023)
2. Lankum - False Lankum (2023)
3. Sufjan Stevens - Javelin (2023)
4. Reverend Kristin Michael Hayter - Saved! (2023)
5. Anna B Savage - in​|​FLUX (2023)
6. Liturgy - 93696 (2023)
7. Young Fathers - Heavy Heavy (2023)
8. Yo La Tengo - This Stupid World (2023)
9. Geese - 3D Country (2023)
10. Fever Ray - Radical Romantics (2023)

11. dirk. - Idiot Paradise (2023)
12. Swans - The Beggar (2023)
13. Yves Tumor - Praise a Lord Who Chews but Which Does Not Consume; (Or Simply, Hot Between Worlds) (2023)
14. Caroline Polachek - Desire, I Want to Turn Into You (2023)
15. Animal Collective - Isn't it Now (2023)
16. shame - Food for Worms (2023)
17. Water From Your Eyes - Everyone's Crushed (2023)
18. ANOHNI and the Johnsons - My Back Was a Bridge for You to Cross (2023)
19. billy woods & Kenny Segal - Maps (2023)
20. Boygenius - The Record (2023)

avatar van Jelle78
2023 was muzikaal gezien een absoluut topjaar voor mij. Het lijkt wel hoe slechter het met de wereld gaat, hoe mooier de muziek wordt. In de inleidende tekst bij de topplaten van de Volkskrant las ik iets over een loodzwaar jaar dat weerspiegelt wordt in hun lijst. Ik merk dat ik dit jaar juist meer heb geluisterd naar muziek die kracht en optimisme uitstraalt. En dus geen weerspiegeling is van 2023. Dat kan ook aan het aanbod liggen, maar als ik terugkijk heb ik sowieso relatief weinig naar doom en aanverwante genres geluisterd. Uiteindelijk zijn er nog wel een paar doom platen in m’n lijst terecht gekomen. Het is en blijft per slot van rekening één van mijn favoriete metal subgenres.

De volgorde van onderstaande platen verandert bijna per dag. Het enige dat vaststaan is de nummer 1. Vandaar dat ik na de top 10 nog een aantal platen noem die op dit moment de lijst net missen, maar dat over een paar dagen zomaar wel in kunnen staan.

1. Rolling Stones - Hackney Diamonds
Kon het ooit een andere plaat zijn die bovenaan deze lijst zou prijken? Toch wel. In eerste instantie was ik helemaal niet zo positief over Hackney Diamonds. De productie stond me tegen (nog steeds niet mijn favoriete onderdeel van de plaat) en de nummers vond ik niet sterker dat wat ze op eerdere late carrière platen hadden gedaan. Maar naarmate ik de plaat vaker luisterde begon die steeds meer te groeien en werd het steeds meer een geheel. Het werd een plaat die meer is dan een verzameling losse liedjes. Ofwel, het geheel werd meer dan de som der delen. En nu prijkt Hackney Diamonds dus fier bovenaan mijn eindejaarslijst van 2023. Voor degenen die het niet weten, ik ben een levenslange Stonesfan en beoordeel dit werk dus wel iets anders dan de ‘gemiddelde’ muziekliefhebber. Waar ik op dit moment vooral heel erg benieuwd naar ben is hoe ik over pakweg een jaar denk over deze plaat. Want pas in de loop der jaren zal blijken of Hackney Diamonds echt het late carrière meesterwerk is dat ik er nu van maak.

2. King Gizzard & The Lizard Wizard - PetroDragonic Apocalypse; or, Dawn of Eternal Night: An Annihilation of Planet Earth and the Beginning of Merciless Damnation
Na de Stones de plaat waar ik het meeste plezier aan heb beleeft dit jaar. Het speelplezier spat wekelijk uit groeven van deze plaat. Ze schudden de ene naar de andere oorwurmriff uit hun mouw alsof het niks is. Zelfs op de meest mistroostige dag zorgt deze plaat voor een brede glimlach op mijn gezicht. Terwijl het thema dat King Gizzard & The Lizard Wizard hier bezingt toch niet echt vrolijk genoemd kan worden…. De perfecte samenvatting van dit jaar dus. Hoe grauw en duister de toekomst er ook uitziet: altijd blijven lachen.

3. Horrendous - Ontological Mysterium
Beste death metal plaat van het jaar. Geweldige nummers, geweldige riffs en melodieën, die net als de nummers 1 en 2 spelplezier ademen. En de fantastische productie helpt ook mee. Kon elke metalplaat maar zo klinken! Hoewel er dit jaar een groot aantal goede death metalplaten zijn uitgekomen is er geen enkele waar ik met zoveel plezier naar luister als deze.

4. Sacred Outcry - Towers of Gold
Voor mij was metaljaar 2023 het jaar van de power metal. En bovenaan die lijst staat Sacred Outcry met deze majestueuze plaat. Het duurde even voordat de plaat goed landde bij mij, maar toen was het duidelijk: beter dan dit gaat power metal niet worden in 2023. Sacred Outcry heeft zelfs nog even op de tweede plaats gestaan in deze lijst, maar uiteindelijk zijn de nummers 2 en 3 als geheel toch net ietsje beter.

5. Twilight Force - At The Heart Of Wintervale
Je houdt ervan, of je vind het verschrikkelijk. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat er een tussenweg is bij deze band. Het zal duidelijk zijn in welke categorie ik val. Als ik de nummers 1 t/m 4 van deze lijst heb geluisterd en ik ben nog steeds niet vrolijk, dan gooi ik deze plaat er tegenaan. En als ik dan nog geen brede glimlach op m’n gezicht heb weet ik zeker dat het tijd wordt voor een bezoek aan de psycholoog. Gelukkig is het zo ver nog (lang) niet.

6. Frozen Crown - Call Of The North
De derde power metal plaat in deze lijst en wederom één met de meest prachtige melodieën die dagen in je kop blijven hangen. Het is allemaal net iets minder groots, majestueus en over the top dan bovenstaande twee platen, maar in kwaliteit doet Call Of The North nauwelijks onder voor die platen.

7. Godthrymm - Distortions
Net als Sacred Outcry en Frozen Crown kwam deze plaat volledig onverwacht. Ik kende de band niet, maar mijn hemel, wat een geweldige riffs! In dit geval in het doom genre, dus een stuk trager en slepender als de voorgaande platen. Deze plaat staat nu op plaats 7, maar vraag het me morgen en Godthrymm zou zomaar op plaats twee kunnen staan. Zo dicht ligt het allemaal bij elkaar dit jaar. Alleen de nummer 1 is eigenlijk maar zeker in deze lijst.

8. Enslaved - Heimdal
Na het in mijn oren mindere Utgard levert Enslaved weer een topplaat af met Heimdal. Er wordt geput uit een groot deel van het oeuvre van de band, waardoor het allemaal erg vertrouwd en misschien een beetje voorspelbaar klinkt. Maar ook de vertrouwde hoge kwaliteit is weer aanwezig en dus kan het niet anders dat Heimdal in mijn top 10 eindigt.

9. Katatonia - Sky Void Of Stars
Er zit iets in de stem van Jonas Renske waar ik totaal geen weerstand tegen heb. Technisch gezien is hij niet de beste zanger, maar hij raakt me recht in m’n hart. En als Katatonia dan ook nog een plaat vol sterke nummers weet te schrijven dan is een plek in m’n top 10 onvermijdelijk.

10. Fires In The Distance - Air Not Ment For Us
De vorige plaat van deze band vond ik al veelbelovend en deze doet er nog een schepje bovenop. In principe is dit doom/ death volgens het boekje, maar de toetsen maken dit een unieke en instant herkenbare band.

De volgorde van mijn top 10 is gedurende het schrijven van dit verhaal nog meerdere keren veranderd. Een aantal platen hebben het uiteindelijk net niet gered. Dit zijn:

- Moonlight Sorcery - Horned Lord Of The Thorned Castle
Een black metalband die power metal speelt. Mist op een haar na m’n top 10, maar ik vind dit een enorm gave plaat. Alleen zijn er 10 platen die ik op dit moment net iets gaver vind.
- Ahab - The Coral Tombs
Funeral doom vond ik lange tijd veel te traag (en iets als Bell Witch trek ik nog steeds voor geen meter), maar met Ahab is het kwartje dit jaar wel gevallen.
- Primordial - How It Ends
Eigenlijk heb ik Primordial pas echt ontdekt met dit album. Grootst en episch. Het album is wel te lang, vandaar vooralsnog niet in de top tien.
- Baroness - Stone
Een band die in m’n straatje ligt, maar de afgelopen platen werden vakkundig om zeep geholpen door een onluisterbare productie. Dat euvel is verholpen op deze plaat en gelukkig hebben ze weer een serie sterke en soms emotionele nummers geschreven. Dit zou op termijn nog wel eens in m’n top 10 kunnen komen.
- Angra - Cycles Of Pain
Net iets te generieke power metal om in m’n top 10 terecht te komen. Maar alsnog een meer dan prima plaat van deze veteranen.
- Blackbraid - Blackbraid II
Eén van de weinige black metalplaten waar ik dit jaar van begin tot eind van heb genoten.

avatar van Queebus
Ik kan met geen mogelijkheid een lijstje voor 2023 invullen want er zijn maar 4 albums die ik heb beluisterd. Depeche Mode, Peter Gabriel, Vreemde Kostgangers en de Stones. Ik loop sinds enkele jaren altijd achter de muziek aan dus wellicht in 2030 kan ik een fatsoenlijke lijst plaatsen.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 16:41 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 16:41 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.