MusicMeter logo menu
MusicMeter logo
poster

John Coltrane - A Love Supreme (1965)

mijn stem
4,28 (634)
634 stemmen

Verenigde Staten
Jazz
Label: Impulse!

  1. Part I: Acknowledgement (7:44)
  2. Part II: Resolution (7:21)
  3. Part III: Pursuance (10:44)
  4. Part IV: Psalm (7:03)
  5. Introduction by Andre Francis [Live at the Antibes Jazz Festival, July 1965] * (1:16)
  6. Part I: Acknowledegment [Live at the Antibes Jazz Festival, July 1965] * (6:12)
  7. Part II: Resolution [Live at the Antibes Jazz Festival, July 1965] * (11:38)
  8. Part III: Pursuance [Live at the Antibes Jazz Festival, July 1965] * (21:32)
  9. Part IV: Psalm [Live at the Antibes Jazz Festival, July 1965] * (8:50)
  10. Part II: Resolution [Alternate Studio Take, December 1964] * (7:26)
  11. Part II: Resolution (Breakdown, December 1964) * (2:15)
  12. Part I: Acknowledgment [Alternate Studio Take (Sextet), December 1964] * (9:11)
  13. Part I: Acknowledgment [Alternate Studio Take (Sextet), December 1964] * (9:22)
toon 9 bonustracks
totale tijdsduur: 32:52 (1:50:34)
zoeken in:
avatar
pretfrit
josbosvos schreef:
(quote)


Ik snap het in principe wel, ik ben het niet met vortex eens, maar ik snap het wel. Mijn vader heeft zelf een hekel aan jazz, ten eerste omdat hij helemaal niks voelt bij de muziek, ten twee omdat hij helemaal tureluurs wordt bij alles wat richting freejazz neigt. Nu neigt dit niet naar free jazz, maar in zijn ogen wel, qua jazz is hij niet heel erg veel gewend. Als ik hem Peter Brötzmann - om maar eens een voorbeeld te noemen - zou voorschotelen zou hij wel bijdraaien, maar dat kan ik de arme man niet aan doen natuurlijk. Het punt is, voor degenen die niet super veel gewend zijn van het genre, kan dit nogal druk en hectisch overkomen. Zelf ben ik het daar niet mee eens, in tegendeel, maar ik snap het wel.


Ik snap hem ook wel. ik reageerde op een bericht waarin hij melding maakte dat dit geen goed album is. (objectief/subjectief..)

Evenals deze reactie was ook die reactie niet super serieus..

Maar toch bedankt voor de uitleg..

avatar van josbosvos
5,0
: )

avatar van kühnekxs
5,0
Net voor de eerste keer opgezet en vind het prachtig. Helemaal niet druk (zoals hierboven ergens geschreven), ingetogen, wat duister en donker juist; die langzame saxofoon begeleidt door de bas en pauken. Het lijkt wel of de drummer ze af en toe losjes op het vel laat stuiteren. Ondertussen lijkt de piano een eigen stuk te spelen, maar het past er wonderwel bij.
Het mooiste vind ik de bassolo aan het eind van Part III. Ik stel me voor dat Jimmy rustig aan zijn bas staat te plukken met ingehouden adem en dat John, McCoy en Elvin de handen laten rusten op hun instrumenten en goedkeurend meeknikken. (Het stimuleert in ieder geval de verbeelding..)

avatar van josbosvos
5,0
ja, die bassolo's zijn geweldig, ik heb een live uitvoering beluisterd op Spotify. Staat op een trippelaar genaamd Live in Europe, in ieder geval op die live uitvoering staat een bass-solo van ca. 8-9 min. Zeer de moeite waard om te beluisteren.

avatar van heinonlein
5,0
op de special edition dubbel-disc staat ook de gehele plaat live op. Geweldige sfeer!

avatar van josbosvos
5,0
Toch maar eventjes iets schrijven hierover, aangezien het toch op nummer 1 in m'n top 10 staat hè. Ik weet niet zo goed wat het is met John Coltrane's muziek. Het is alsof er een welkomst comité gestationeerd staat in m'n oorschelp die elke noot die door John's kwartet gespeeld een warm welkom geeft.

Oorspronkelijk was ik altijd echt een hiphopper, in principe ben ik dat nog steeds wel, maar mijn muzikale horizon is intussen een stuk breder geworden. Bij hip hop platen was het altijd heel makkelijk om te zeggen wat ik wel of niet sterk vond aan het album, lyrics, beats, stem, zeg het maar. Ik kan zeggen hoe ik Trane's emotie in z'n spel kan horen, hoe goed de muzikanten wel niet zijn, hoe de kwaliteit ervan af springt, hoe geweldig de sfeer is, maar eigenlijk is mij dat allemaal te vaag. En dan nog, waarom zou het me dan moeten raken? Ik weet het niet. Wel weet ik dat het altijd heerlijk valt als ik dit draai. A Love Supreme heeft altijd een extra 'x' waarde voor me gehad waardoor dit gewoon mijn favoriete plaat is, maar wat die 'x' is weet ik niet en wat mij betreft is dat ook helemaal niet belangrijk .

avatar
WS da Badass
Woorden schieten tekort. Deze plaat is een wonderlijk geschenk van Coltrane aan ons stervelingen. Amen.

avatar
5,0
Karl schreef:
Alle vooroordelen over jazz komen hier toch wel aan bod: A Love Supreme is (te) druk en (te) friemelig, de nummers zijn (te) lang en kennen (te) weinig op het eerste gehoor hoorbare structuur, (te) veel lange solo's... Nee, een goede instapper kan ik het niet bepaald noemen. Wel is het knap dat de plaat tegelijkertijd spontaan en overdacht klinkt. Ook mag het duidelijk zijn dat de muzikanten op dit album hun instrument uitstekend beheersen. Maar: muziek is emotie, en op dit moment roept deze plaat niet veel meer dan een lichte irritatie bij me op. Ik kan me er niet in verliezen, het raakt me niet echt, en daarom begin ik dan ook met een lage 2,0*. Ik sluit echter niet uit dat het hier en daar wel wat kan stijgen, A Love Supreme klinkt namelijk wel als een plaat die je honderd keer met lichte tegenzin opzet en vervolgens geniaal vindt

Ik zat fout en ik had gelijk: het is heus wel een leuk plaatje, A Love Supreme. De opener blijkt nog best catchy, de emotie druipt van Coltranes saxofoonwerk af en het drumwerk mag gerust fantastisch worden genoemd. De bassolo aan het eind van het derde nummer vind ik niet altijd even prettig, maar dat ligt er vooral aan dat 'ie vrijwel onhoorbaar is als je met dit album op je mp3 over straat loopt. Anderhalf punt erbij.

avatar van Edwynn
5,0
Die bassolo in Pursuance vind ik ook juist geweldig, maar ik loop dan ook nooit op straat met een mp3 speler
Het drumwerk is om bij te likkenbaarden. En de meester zelf etaleert zijn emoties en diepreligieuze gevoelens op onnavolgbare wijze.
A Love Supreme is zinderend en opzwepend. Een avontuur dat ik op elke moment op de dag wel kan beleven.

avatar
voltazy
De hele wereld komt elke dag in beweging, de zon gaat onder, komt weer tevoorschijn... Mensen zijn actief, de natuur ontwikkeld zich en gaat weer ten onder. Een veer lijkt de wereld elke dag op te winden, energie te geven om zo in beweging te komen en in beweging te blijven.

Enkele weken terug had het uitzicht van waar ik woon mijn blik gevangen genomen en liet die voor een tijd niet vrij. Wat mijn blik op oneindig misdaan had is mij tot op de dag van vandaag een raadsel. In gedachten verzonken wachtte ik af tot mijn blik op borgtocht mocht gaan of tot dat de noodzakelijke tijd door mijn blik uitgezeten was. In die ogenblikken, ik heb daar geen dagen voor het raam naar buiten staan turen, besefte ik dat het Coltrane was op A Love Supreme...

Hij was het met zijn spel op dit album dat de wereld elke dag opwind. Als een veer gaf hij het energie. Zelfs jaren na z'n dood, dag na dag. Hij klinkt op dit album zo krachtig en intens dat hij het moet zijn samen met McCoy Tyner, Jimmy Garrison en Elvin Jones...

Aangezien ik pas in november 1988 ter wereld kwam kan ik me geen tijd herinneren voordat A Love Supreme opgenomen was. Daarom doe ik maar net alsof niks de wereld had moeten opwinden voor 9 december 1964. Ik kan me toch alleen maar herinneren dat Coltrane de aarde als een tol opwind en dat is een prima gedachte zo.

avatar van Edwynn
5,0
Wat een emotie brengt deze man teweeg, inderdaad. Hoewel Pursuance nog altijd mijn grote favoriet is (lees: 1 decimaal meer favoriet dan de rest), is het afsluitende Psalm ook wel iets bijzonders. De afsluiting van de zoektocht naar de ultieme religieuze ervaring, gaat gepaard met enkele bombastische elementen. Coltrane's spel klinkt hier bijna hees van de vreugdetranen. Ik zou bijna zelf op mijn knieën ter aarde storten met de handen geheven naar de hemel.

Ik heb het album al vrij lang en was altijd al onder de indruk van de virtuositeit. Maar sinds kort voel ik ook de emotie en de sfeer die erachter zit. Zodoende krijgt deze plaat ineens weer een nieuwe dimensie voor mij.

avatar van -SprayIt-
4,0
Leuk achtergrondmuziekje! 2,5* is welverdiend. Ideaal als je staat te koken of een boek aan het lezen bent. Zeer muzikaal en technisch, mooi sfeertje, maar ik ben gewoon niet zo'n saxo-fan en als ik er op ga letten is dat wisselende ritme zenuwslopend en bloeddrukverhogend.

avatar
5,0
-SprayIt- schreef:
Leuk achtergrondmuziekje!

Oei, ik weet niet of iedereen even blij gaat zijn met die opmerking!

avatar
Milestones
-SprayIt- schreef:
Ideaal als je staat te koken of een boek aan het lezen bent. wisselende ritme zenuwslopend en bloeddrukverhogend.

Je zenuwen slopen tijdens het lezen van een boek, en een te hoge bloeddruk krijgen tijdens het koken. Dat kan nooit de bedoeling zijn geweest van John Coltrane.

avatar
5,0
Weer 'n half puntje erbij. Afsluiter Psalm is echt machtig mooi, met een gedreven Coltrane die tegen het bombastisch slagwerk vecht. Alleen het tweede nummer vind ik iets minder - het thema vind ik weinig aan, maar de solo's zijn wel geweldig -, al kan ik het onmogelijk slecht noemen.

Lang geleden dat ik zo'n groeiplaat ben tegengekomen: de oorspronkelijke score is inmiddels al verdubbeld

avatar van chevy93
3,5
Is het niet tijd voor een nieuwe recensie?

avatar
5,0
Als de tijd rijp is, chevy...

avatar van thelion
5,0
chevy93 schreef:
Is het niet tijd voor een nieuwe recensie?


Wat let je

avatar van Yann
5,0
Ja, net een vijf sterren uitgedeeld aan The Black Saint and the Sinner Lady, dus dan heb ik hier iets recht te zetten. Opgehoogd van 4,5 naar 5 sterren.

avatar van Silky & Smooth
Zo nu en dan vind ik het leuk om jazz te luisteren en John Coltane behoort tot die jazz. Prachtig album waarin ik elke keer weer nieuwe dingen ontdek. Spannende stukjes worden perfect afgewisseld met rustige, gevoelige stukjes. Vooral de overgang van Persuance naar Psalm 7 vind ik erg mooi!

avatar van AOVV
5,0
Erg mooie plaat van één van de grootheden uit de jazzwereld. Afsluiter 'Psalm' is bloedmooi, maar de andere composities zijn ook niet mis! Meer kan ik er voorlopig nog niet over zeggen.

avatar van wibro
4,0
Uitstekende jazz maar ik moet hier wel voor in de stemming zijn. Dat betekent dat ik dit soort muziek altijd 's-avonds laat moet beluisteren. 's-Morgens trek ik dit niet. Dan wil ik iets stevigs, zeker geen jazz.. Verder ben ik niet zo'n jazzspecialist. Laatst wel voor een prikkie bij de FRS klassiekers gekocht van o.a. Miles Davis, Dave Brubeck die toch wel een stuk toegankelijker klinken dan John Coltrane. Als ik te lang dat saxophone geluid hoort van laatstgenoemde, dan kan dat op een gegeven moment wel eens op mijn zenuwen gaan werken.

4,0*

avatar van LucM
4,5
Ik sluit mij volledig aan bij wibro, jazz beluister ik niet vaak en alleen 's avonds maar de klasse van dit album druipt er vanaf, het klinkt bezield en spontaan en toch doordacht.

avatar van kobe bryant fan
5,0
Een mooie Jazz plaat, van een van de grootste helden uit de Jazz geschiedenis.

avatar van kobe bryant fan
5,0
Heerlijke plaat om 's avonds te draaien.
De composities zijn heerlijk en de combinatie van bass, sax, piano en drums werkt heerljk.
En ook al lijkt het op het eerste zicht achtergrondmuziek, als je eens goed luistert merk je dat dit toch erg "spannende" jazz is. De opener is mijn favoriet. 4 met kans op meer.

avatar van IllumSphere
5,0
Bij het ontdekken van een nieuw genre kan je soms enthousiast zijn en soms niet enthousiast. En soms kun je zo enthousiast zijn dat je direct twee albums wilt belonen met een vijf. Zo ook in dit geval. Ik heb vorige week naar Kind of Blue van Miles Davis geluisterd en was zo enthousiast dat ik in een impulsieve bui dat album met een vijf beloond heb. Nu heb ik deze avond geluisterd naar dit album en ook dit album wil ik een vijf geven. Maar omdat ik momenteel bezig ben met mijn top tien in elkaar te flansen moet ik opletten met stemmen. Daarom beginnen we met een vier en een half, maar mag hij zeker zich in de strijd om een plek in mijn top tien voegen. Geweldig album!

avatar van kobe bryant fan
5,0
Ik heb verhoogd naar een 5*, en hem een plaats in mijn Top 10 gegeven.
Schitterende plaat, dit is zeker geen Jazz muziek om tijdens het studeren te draaien.
Daarvoor is hij te spannend en te afwisselend. 5*

avatar van Linius
Eén van mijn eerste kennismakingen met Jazz en na twee luister beurten bevalt deze uitstekend. Anderhalf jaar terug heb ik eens voor een album topic op een ander forum Thelonious Monk (Monk's Dream) geluisterd en sindsdien besloot ik de Jazz maar te laten voor wat het was, maar deze plaat heeft me in ieder geval weer enthousiast gemaakt voor het genre.

Ik kan nog niet precies beschrijven wat er nou zo leuk is aan deze plaat omdat ik eigenlijk geen idee heb waar ik nu precies op moet letten bij Jazz. Vandaar ook het ontbreken van een beoordeling, maar dat dit lekker klinkt is zeker

avatar van kobe bryant fan
5,0
Wat kan ik hiervan genieten.
Schitterende Jazz, die je zeker niet op de achtergrond mag draaien.
Hier moet je aandachtig naar luisteren. Blijft stevig staan in mijn top 10.

avatar van Mjuman
Linius schreef:
Eén van mijn eerste kennismakingen met Jazz en na twee luister beurten bevalt deze uitstekend. Anderhalf jaar terug heb ik eens voor een album topic op een ander forum Thelonious Monk (Monk's Dream) geluisterd en sindsdien besloot ik de Jazz maar te laten voor wat het was, maar deze plaat heeft me in ieder geval weer enthousiast gemaakt voor het genre.

Ik kan nog niet precies beschrijven wat er nou zo leuk is aan deze plaat omdat ik eigenlijk geen idee heb waar ik nu precies op moet letten bij Jazz. Vandaar ook het ontbreken van een beoordeling, maar dat dit lekker klinkt is zeker


Geen idee of je gitaar speelt of een ander instrument maar je zou eens kunnen letten op geringe aantal accoorden dat de basis vormt en die telkens in wiselende tempi en volgorde terugkeren - het is alsof je meerdere verschillende gerechten maakt met drie dezelfde componenten.

En "de jazz te laten voor wat het is" - er is geen andere muziek soort die in een live setting, in een kleine club zo goed uit de verf komt als jazz - waar musici zo in staat zo vrijelijk (improvisatie, een van de basiskenmerken van jazz) in staat zijn hun kunnen te tonen. Jazz-liefhebber word je vooral door naar concerten in (kleine) clubs/venues te gaan en het gevoel te ervaren. Jazz-musici zijn doorgaans toeschietelijker naar hun publiek - kunnen is belangrijker dan imago.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 22:15 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 22:15 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.