MusicMeter logo menu
MusicMeter logo

De Site / Algemeen / Het grote taaltopic

zoeken in:
avatar van Mjuman
chevy93 schreef:
(quote)
Daar staat anders niks over een dubbele betekenis.


Die is er niet - die is namelijk ingeruild voor de gangbare

Zoals wel vaker in taalprocessen slijten soms betekenissen en uitdrukkingen. Onlangs weer gehoord: "dat is geen wet van meten en persen".

avatar van Lukas
Zou Mjuman het foutloos gered hebben?

avatar van herman
Ik doe het dictee later via uitzendinggemist, dus niets verklappen.

avatar van Lukas
16 fout. Best trots op, want het was niet de makkelijkste editie.

avatar van dix
dix
herman schreef:
Ik doe het dictee later via uitzendinggemist, dus niets verklappen.

Uitzending Gemist

Spatie en twee hoofdletters.

avatar van dix
dix
En waarom staat daar eigenlijk 'Herman schreef' ...

'Herman typte'
zou correct zijn geweest.

'Route-informatiepaneel buiten bedrijf'

'Heeft U reeds betaald, dan kunt U deze herinnering als niet verzonden beschouwen'

'... en de eindbestemming van deze trein, Rotterdam'


Allemaal aantoonbare apekool.

avatar van Slowgaze
dix schreef:
(quote)

Uitzending Gemist

Spatie en twee hoofdletters.


avatar van bennerd
dix schreef:
En waarom staat daar eigenlijk 'Herman schreef' ...

'Herman typte'
zou correct zijn geweest.

'Herman typete'.

avatar
Stijn_Slayer
Bij de afgelopen IQ-test hadden ze een aantal van die rare woorden. Zodra woorden als 'chillaxen' met vervoegingen en al worden opgenomen in de taal..... Doe alsjeblieft toch normaal, denk ik dan.

Zal 't dictee misschien ook nog eens bekijken.

avatar van bennerd
Haha, is dat woord al officieel opgenomen? Ik voel me oud. Chillaxen... Neen, neem dan eerder 'chillen' over, dat wordt al vaker gebruikt.

avatar van stoepkrijt
Het dictee had dit jaar helemaal niet zoveel van die rare woorden. Vond het een leuke tekst en het dictee leek me helemaal niet zo moeilijk. Dat bleek uiteindelijk toch wat tegen te vallen... Met name alinea 5 (5 fout) en 8 (6 fout) hebben me genekt. In totaal had ik er 24, waarvan ik er 1 zou willen aanvechten. Kloteorang-oetangs.

avatar van herman
Ík had er 13 uituiteindelijk. Orang-oetans had ik wel goed, maar zat daar wel flink over te piekeren door Freriks' uitspraak. Gelukkig werd hij gecorrigeerd door de jury in deze. Hadden ze bij suède waar hij duidelijk een n achter liet volgen ook wel mogen doen. Ik ging vooral de mist bij dingen wel of niet met streepjes aan elkaar schrijven.

avatar van stoepkrijt
herman schreef:
Orang-oetans had ik wel goed daar wel flink over te piekeren door Freriks' uitspraak.
Nu je het zegt: hij werd inderdaad door de jury gecorrigeerd, maar tijdens het nakijken werd die extra g er weer gewoon achter geplakt. Ik heb het even opgezocht en het blijkt allebei te mogen, maar verwarrend vond ik het wel.

De uitspraak heeft me wel vaker aan het twijfelen gebracht. Zo duurde het vier keer voor ik clangebieden goed verstaan had en werd minutieus de ene keer met een u en de andere keer met een i uitgesproken.

Die streepjes gingen bij mij wel goed eigenlijk. Alleen bij deep down ging het fout.

avatar van herman
Deep down en minutieus heb ik eigenlijk niet over getwijfeld. Wel over spring-in-het-veldleeuweriken (dat had ik dus fout) en ja-en-amen (ook fout, want zonder streepjes). Clangebieden had ik wel goed. Verder heb ik kasuarissen eigenlijk vaker met een c dan met een k gezien, dus dat had ik ook fout.

avatar van stoepkrijt
Ja-en-amen had ik ook met streepjes geschreven. En kasuarissen heb ik nog nooit met een k danwel een c gezien. Ik zal eens opzoeken wat het betekent

Edit: Dat zijn dus loopvogels. Dat werd nota bene in de volgende regel van het dictee verteld Eerlijk gezegd heb ik heel weinig van de strekking van het dictee meegekregen.

Ik vond ge-sms'te trouwens een fijn woord. Die had ik dan ook helemaal goed

avatar van jasper1991
Gee, ik had 49 fout.

Met 13 fout ben je echt heel goed, wel helemaal eerlijk nagekeken?

avatar van herman
Moet wel zeggen dat ik een keertje had geoefend via Onze Taal. En ik had vorig jaar al gemerkt waar wat mankementen lagen (samengestelde woorden), dus wist waar ik op moest letten.

De strekking van het gedicht was me wel duidelijk ('het gras aan de overkant...').

Die streepjes blijven wel lastig, da's dan iets voor de volgende keer. Bij uitdrukkingen ligt het blijkbaar anders:

spring-in-'t-veldleeuwerik
twee-onder-een-kapwoning
huis-tuin-en-keukendoek
tantebetjestijl
ja en amen

avatar van stoepkrijt
herman schreef:
huis-tuin-en-keukendoek
Is dit er niet een uit de categorie in- en intriest? Daar lijkt het mijns inziens wel op, dus zou het dan geen huis-, tuin- en keukendoek moeten zijn?

avatar
Stijn_Slayer
Wel jammer dat ze niet gewoon de vragen geven. Om nou die hele uitzending terug te kijken, gaat me wat te ver.

Een beetje achterhaald is het idee van een dictee wel sinds het 'Google-effect'. Google is ons externe geheugen voor allerlei zaken geworden en de meeste teksten maak je toch achter de computer.

avatar van FlyLo
Het dictee kan je online toch gewoon opnieuw doen? Dat was vorige jaren alleszins zo, dit jaar nog geen tijd gehad om te controleren

avatar
Stijn_Slayer
Ja, maar niet gewoon met statische tekst. Ik krijg dan zo'n video die gaat afspelen.

avatar van YoG
YoG
Stijn_Slayer schreef:
Ja, maar niet gewoon met statische tekst.

Wil je het dan gaan copy en pasten ..?

avatar
Stijn_Slayer
Toen ik op de basisschool zat lieten ze de woorden altijd heel kort knipperen. Of het was multiple choice.

Ik hoef niet vals te spelen op iets dat ik vrijwillig wel wil doen.

avatar van Arno
8 fouten hier, uiteraard zeer tevreden. Ik dacht dat ik de streepjesregel nu wel zou snappen, maar a-priorikeus en ja en amen heb ik toch respectievelijk zonder en met geschreven. Om nog maar te zwijgen over die dekselse 'orangoetangs'!

edit: toch 9 fouten. 'Volendammer broek' in één woord geschreven. In snap trouwens nog steeds geen ene jota van die hele zin.

avatar van ranboy
9 fouten, heel knap Arno. Zelf had ik er 17, wat ik ook niet verkeerd vind.

Die zin is trouwens juist heel helder. 'het extreme lokt meer dan het modale'; dat wordt in twee voorbeelden toegelicht. Vervolgens wordt in nog twee voorbeelden juist het omgekeerde beweerd. Ofwel: wie het modaal heeft, wil extreem, maar wie het extreem heeft, verlangt weer naar modaal. Ofwel 'Zijn waar wij niet zijn'.

Als ik mijn fouten nog eens bekijk, zijn ze bijna allemaal veroorzaakt door foute koppelstreepjes of foute aaneenschrijvingen. Verder drie 'gewone' spelfouten en twee hoofdletter-of-niet-fouten. Samengevat: drie spelfouten .

avatar van Ploppesteksel
25 fout hier, waarvan 4 in 'coûte que coûte'. Ik had coût-que-coût staan.
Verder vind ik het bedroevenswaardig van mezelf dat ik - omdat ik gewoon te hard begon te twijfelen en begon te schrappen - twee van de drie keer de ei/ij in weids/wijds verkeerd heb geschreven. Over de rest ben ik best tevreden. 'No go-area' en 'gesms-te' waren ook wel jammerlijke missers.

Gelukkig was Martine Tanghe terug want die Freriks zijn kromme uitspraak is echt afschuwelijk... Het lijkt soms of hij je er bewust probeert in te luizen, de smeerlap. Leuk van Weski dat ze even duidelijk maakte dat het 'orang-oetangs' waren en geen 'oerang-oetangs'. Op het einde zei Freriks ook nog heel opzettelijk 'zwiebertje', maar gelukkig heb ik al wat Opgezwolle geluisterd.

avatar van Lukas
'Coût-que-coût' lijkt me goed voor twee fouten: je vergeet de e's en de verbindingsstreepjes. Het zou gek zijn als je er daarvoor vier aan je broek krijgt, en als je volkomen inconsequent coûte-que coût zou schrijven maar twee.

avatar van Ploppesteksel
Ik dacht je voor elke fout die je schrijft je een fout aangerekend krijgt. Nuja, 23 of 25 maakt niet zo heel veel uit..
Het zou trouwens voor 0 fouten moeten meetellen, godverdomse Frans.

avatar van BlueVelvet
Ploppesteksel schreef:
Gelukkig was Martine Tanghe terug want die Freriks zijn kromme uitspraak is echt afschuwelijk...
Inderdaad, alhoewel haar uitspraak van snackbar ('snakbar') en comfort (letterlijk, met t) me pijn in de oren deed. Ik had 17 fouten, waarvan twee te wijten aan Freriks: hij spreekt 'vaarzen' uit als 'vaarsu' (de z en s zijn bij hem compleet inwisselbaar, of beter gezegd de z komt niet in zijn vocabulaire voor), en ik verstond toch echt 'klemgebieden' in plaats van 'clangebieden'.

avatar van Ploppesteksel
ComforT wordt in België door echt ie-de-reen gezegd hoor.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 13:32 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 13:32 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.