MusicMeter logo menu
MusicMeter logo

Muziek / Muziekgames / Reis rond de wereld - Album top 20 - 47. Colombia, Ecuador, Guyana, Venezuela, Frans-Guyana

zoeken in:
avatar van dix
dix
Wel toepasselijk getiteld

avatar van EvilDrSmith
DE TOP 20 VAN BRUNEI, FILIPIJNEN, INDONESIË, MALEISIË,
NEDERLANDS INDIË, OOST-TIMOR, PAPOEA-NIEUW-GUINEA, SINGAPORE
https://www.datnarrenschip.nl/cdn/shop/products/[email protected]?v=1629972422
430 miljoen inwoners op een oppervlakte van zo'n 3 miljoen vierkante kilometer. Ter vergelijking: Europa heeft zo'n 750 miljoen inwoner op een oppervlakte van zo'n 10 miljoen vierkante kilometer.
Het is dus per km2 een stuk drukker daar dan hier.

Ik lees het lijstje met landen nog eens goed en vervolgens bekijk ik alle ingezonden lijsten.
Hmmm, zijn we een oud Hollandschen kolonie vergeten?

Niemand aan Boudewijn de Groot gedacht?
Of Ernst Jansz?
Sandra Reemer, Anneke Grönloh, The Blue Diamonds, of wat te denken van The Tielman Brothers?
Ja jezus, Patty Brard dan, forgodsake?!
Maar nee hoor, niemand.
Alleen Wieteke van Dort werd niet vergeten. Opdat we haar niet vergeten.

Enfin, de bersiap lijkt er behoorlijk te hebben ingehakt in ons muzikaal collectief geheugen.
Maar waar hebben we dan wel op gestemd?

Hoeveel nominaties: 165
Hoeveel unieke releases: 128
Hoeveel unieke artiesten: 90
27 releases zijn minimaal twee keer genoemd.
9 releases hiervan zijn drie keer genoemd.
Slechts één album is viermaal vermeld.

Oudste release: 1952 (IDN), 1956 (PHL) en 1957 (Nederlands-Indië)
Nieuwste release: 9 augustus 2024

50s = 3x
60s = 2x
70s = 11x (waarvan een compilatie die in 2011 is verschenen)
80s = 4x
90s = 18x
00s = 30x
10s = 52x
20s = 46x

Herkomst per land:
Indonesië = 86
Singapore = 29
Filipijnen = 24
Maleisië = 17
Nederlands-Indië = 3
Papoea Nieuw-Guinea = 3
Brunei = 1
Oost-Timor = 1
Een dubbele nationaliteit = Singapore/Maleisië

Verdeling genres:
Pop: 61
Rock: 40
Electronic: 31
Folk: 24
Wereld: 23
Metal: 21
Avant-Garde: 12
Jazz: 7
Dance: 6
Hip-Hop: 5
Neoklassiek: 3
Score: 2
Punk: 1
Soul: 1
Niet aanwezig in MuMe: 32 (wel verwerkt in het genre-overzicht)

Morgen komt de Top 20 online te staan, maar ik wil nu toch even stilstaan bij #21. Een lullige plek. En dan is het ook nog eens de enige vertegenwoordiger van Papoea-Nieuw-Guinea.
Er zijn twee albums van hem genoemd, dus was er volledige consensus over zijn beste album, dan had hij de Top 20 gehaald. Een 9e plaats zelfs. Maar dat is dus niet gebeurd.

Het album heeft één voorkeursstem voor een liedje. Die heb ik dan ook hieronder gekozen. Mooi hoor! Ik had een ander album van hem geluisterd ('Lukaut'), maar daar viel het kwartje niet. Hier nu wel.

Bubbling under: Telek - Serious Tam (2000) [Wereld] (Papoea-Nieuw-Guinea)
https://m.media-amazon.com/images/I/61fTIVLTkZL._UF1000,1000_QL80_.jpg
Punten: 29
Aantal stemmen: 2 (Superbitch en Poek)
Hoogste positie: 8 (Poek)


avatar van EvilDrSmith
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_F_pGfQaHbi1pnD4oIQb6V36rHWYLS1AV7xVrAM9-PEmmHWmqxsj7fPw7S_qc-kB6KjxiL1Itc6T7LnWAXJwtCb9l5DGQqB0wQD8dwq8TT-WRr82UffHlwn6MP3Y4hZFOXWn2Iw9BwsK7/w1200-h630-p-k-no-nu/RedLantern4.jpg
De hekkensluiter, de rodelantaarndrager.

Raja Kirik - Rampokan (2020) [Electronic / Wereld] (Indonesië) https://www.musicmeter.nl/images/cover/832000/832609.jpg?cb=1638868414

Punten: 31
Aantal stemmen: 2 (Superbitch en Lying Mouth)
Hoogste positie: 2 (Lying Mouth)

Raja Kirk is een experimenteel duo uit Indonesië met elektronica, metalen percussie en zelfgemaakte instrumenten. Deze omschrijving komen we later in de lijst nog een keer tegen bij een... ander experimenteel duo uit Indonesië met elektronica, metalen percussie en zelfgemaakte instrumenten.
Raja Kirik geeft middels hun muziek uitdrukking aan het geweld, de onderdrukking en het verzet die het eiland Java gevormd hebben. Zo verwijst dit album naar de kolonisatie door Nederland. Destijds danste men zichzelf in trance uit verlangen naar vrijheid. Ah, zou dat iets te maken hebben met dat Kuda kepang-pauzemuziekje van hierboven?

De descriptors op RYM geven de sfeer van de muziek al behoorlijk prijs: ritualistic, mechanical, chaotic, noisy, rhythmic, dark, mythology, dissonant, dense, occult, avant-garde, instrumental, suspenseful, war, energetic, hypnotic, paranormal, tribal, scary, angry, pagan, surreal.

Nu vind ik de opvolger Phantasmagoria of Jathilan (2023) net iets meer in mijn straatje passen, maar twee van jullie besloten deze te prefereren. Misschien door de aanwezigheid van onvervalste gabberbeats, waardoor het album een Nederlands muziektintje krijgt? Of is dat geen hommage, maar juist het koloniaal onderdrukkende element die ze in hun muziek leggen? Magnum opus is dit lange nummer: dance yourself in a tribal technotrance!


avatar van EvilDrSmith
https://f4.bcbits.com/img/0019745486_23.jpg
yeule - Serotonin II (2019) [Electronic] (Singapore-UK)
https://www.musicmeter.nl/images/cover/764000/764195.jpg?cb=1584567181
Punten: 32
Aantal stemmen: 2 (Superbitch en Poek)
Hoogste positie: 9 (Superbitch)

De eerste "superster" in de lijst. Dat is misschien nog niet echt af te lezen aan het aantal stemmen op onze site, iets meer dan dertig, maar op RYM staat de teller al boven de 8000. Dat is vrij veel. Al zegt dat ook weer niet zoveel, want het populairste liedje van deze plaat (op MuMe) heeft slechts een goede 4200 Shazams. Dat vind ik juist weer vrij weinig.

Het debuutalbum van de toen 21-jarige Nat Ćmiel, die toen inmiddels al verhuisd was naar Londen, waar ze op een behoorlijk creatieve, introspectieve, vervreemdende, dromerige en, afgaande op mijn ouwelullenoren, moderne wijze art(y) pop verweeft met ambientklanken, synths, glitch en wave. Soms dansbaar, soms indie, soms tegelijk. Ze was er al vroeg bij, want haar eerste EP verscheen toen ze net 16 jaar was.


avatar van Poek
Zo laag? voskat natuurlijk weer vergeten te stemmen.

avatar van EvilDrSmith
Nog meer laaghangend fruit voor je, Poek. https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers18.png
beabadoobee - Fake It Flowers (2020)[Pop] (Filipijnen-UK)
https://www.musicmeter.nl/images/cover/792000/792612.jpg?cb=1596733620
Punten: 32
Aantal stemmen: 2 (Superbitch en Poek)
Hoogste positie: 4 (Poek)

Nee, het is geen verkeerde copy-paste. Superbitch en Poek zijn in de onderste regionen van de Top 20 behoorlijk eensgezind. Net zoveel punten als yeule, maar door een hogere notering in een lijst plaats ik deze op #18. De vierde achtereenvolgende nominatie van Superbitch trouwens (zij vermeldde ook de bubblingplaat van Telek). Deze keer zijn ze het eens over de ultieme Filipijnse indiepoprock van Beabadoobee, waar ik een beetje een introvert Bettie Serveert-gevoel bij krijg. Dat bedoel ik niet negatief.

Net als yeule is Bea Kristi een jonge zangeres (bouwjaar 2000) die al voor haar 18e muziek uitbracht en in Londen woont. Maar ze heeft haar roots in de Filipijnen liggen (waar ze tot haar peutertijd rondkroop). Dus vooruit dan maar, ze mag hier meedoen.

Populairste liedje is 'Care'.

avatar van remcodulac
Ou, ik neem aan dat "mijn" yeu en bea nog komen.

avatar
zaaf
dat geldt ook voor mij, dus best kans

avatar van EvilDrSmith
https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers17.png
Luis Eduardo Aute - Rito (1973) [Folk] (Filipijnen-Spanje)https://www.musicmeter.nl/images/cover/363000/363131.jpg
Punten: 35
Aantal stemmen: 2 (Poek, herman)
Hoogste positie: 2 (Poek)

Wie er van Julio Iglesias houdt, die houdt van Luis Eduardo Aute.
Wie er niet van Julio Iglesias houdt, die houdt van Luis Eduardo Aute.
Als je deze plaat laat horen aan een van Julio's nazaten, Enrique bijvoorbeeld, dan zou hij zweren: "Hé, dat is papa! Ik ken deze plaat nog helemaal niet van hem, maar wat een goeie plaat van hem zeg!" Het folky vleugje aan zijn muziek zal zelfs mensen die niks met Julio hebben, zoals ik, toch over de streep trekken.

Aute was dan ook meer Spanjaard dan Filipijn: na diverse eerdere trips naar Spanje verhuisde hij definitief naar Spanje toen hij een jaar of tien was. Een fanatiek artistiek baasje trouwens: hij heeft een waslijst aan platen uitgebracht, maar was ook nog schilder, dichter en filmregisseur. Maar COVID maakte daar in april 2020 een bruut einde aan.

Omdat er zoveel toffe metalbands uit deze streken komen, zakte dit album bij mij, helaas, steeds verder weg, om uiteindelijk in mijn bubbling understapel te komen. Dus het doet me deugd dat een aantal van jullie dit album heeft genoemd, zodat het album toch wordt gehonoreerd met een plekje in de Top 20.

Aute op zijn meest melancholisch:

avatar van Poek
Ik vermoed dat voor de vergelijking met Iglesias hetzelfde geldt als toen ik Don Gibson met Elvis Presley vergeleek:

Shaky schreef:
Maar alle gekheid op een stokje, natuurlijk begrijp ik wat je bedoelt Poek. Ik denk alleen dat het komt vanuit een in de basis wat vluchtige luisterbeurt van zowel Gibson als Presley. Ik hoor ook nooit verschil tussen allerlei dj's enzo, terwijl sommige mensen mij in hele epistels proberen uit te leggen wat dan het verschil zou zijn. Voor die mensen een wereld van verschil, voor mij dezelfde aaneenschakeling aan eenzijdige geluiden.

Zo kan ik me heel goed indenken dat als iemand niet echt in de 50s zit, alles wel op elkaar vindt lijken. En dat is helemaal prima. Ik zie het niet als aanval; enkel als een observatie van iemand aan de zijkant.

Ik hoop trouwens niet dat dit negatief overkomt, want zo bedoel ik het werkelijk totaal niet. maar als ik het teruglees kan ik me voorstellen dat ik wat cynisch klink. Dat is het nadeel van typen in plaats van praten .

Kort samengevat: ik begrijp je helemaal Poek, en I respectfully disagree. Enkel het feit al dat je reageert op iemand die Don Gibson in zijn lijst zet doet mij goed. Ik denk dat er nu al meer over Gibson gepraat is op deze site dan ooit tevoren

avatar van voskat
remcodulac schreef:
Ou, ik neem aan dat "mijn" yeu en bea nog komen.


Vroegere Bea vond ik ook stukken beter. Die van Apple Cider jwz.

avatar van voskat
Hee, als Beabadoobee mag, is bijvoorbeeld underscores dan ook toegestaan?

avatar van EvilDrSmith
https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers16.png
Vanessa-Mae - The Violin Player (1995) [Pop / Neoklassiek] (Singapore-UK)
https://www.musicmeter.nl/images/cover/6000/6179.jpg
Punten: 36
Aantal stemmen: 2 (Poek, Superbitch)
Hoogste positie: 1 (Superbitch)

En team Superpoekbitch strikes again! Moeten de overige deelnemers hier inmiddels wat van gaan denken? Ze leverden hun lijstjes ook binnen tien minuten na elkaar in bij mij. Maar ik suggereer hier verder niks.

Vanessa-Mae, de derde Britse dame in de lijst die dankzij haar, in dit geval, Singaporese roots een plekje verdient in de lijst, maar al sinds haar kleutertijd daar niet meer woont. Het begint wel een beetje op een importlijst te lijken, dames en heren.

Ze lag op ieders lippen eind jaren negentig, samen met Nigel Kennedy en Sarah Brightman, toen classical crossover best wel hip en trendy was. Ook bij mij liggen haar eerste albums op zolder stof te happen. Maar ik moest echt even koekeloeren of ze tegenwoordig nog wat uitspookt, of dat ze al vroeg aan het rentenieren in Zwitserland is geslagen.
Maar wat lees ik nu? Niks rentenieren, maar juist van de Zwitserse Alpen afroetsjen op haar ski's. Ze heeft zelfs voor Thailand (haar biologische vader is Thai) in 2014 meegedaan aan de slalom op de Olympische Winterspelen. Dat kind kan ook alles. Ze werd trouwens 67e van de 90. Dus ook weer geen wonderkind.

Weer eens even terugluisteren wat ze van Bach bakt.


avatar van remcodulac
voskat schreef:
(quote)


Vroegere Bea vond ik ook stukken beter. Die van Apple Cider jwz.
Ah, dan ga je mijn keuze van bea-album allicht niet waarderen...

avatar van remcodulac
voskat schreef:
Hee, als Beabadoobee mag, is bijvoorbeeld underscores dan ook toegestaan?
Heb ik wel op mijn shortlist voor WitteTrui-nominaties, maar is toch gewoon in USA geboren?

avatar van Poek
voskat schreef:
Hee, als Beabadoobee mag, is bijvoorbeeld underscores dan ook toegestaan?


Het mag, maar logisch is het niet, vanwege wat Remco zegt. Maar als je daar nou een jaar of vier eerder mee was gekomen had ze wel mijn Top 100 In with the Asian Ladies gehaald.

avatar van voskat
remcodulac schreef:
(quote)
Heb ik wel op mijn shortlist voor WitteTrui-nominaties, maar is toch gewoon in USA geboren?


Ohh ik dacht even dat Bea in Engeland geboren was.

Nee, dan zijn underscores en daine etc gewoon 2e generatie...

avatar van voskat
remcodulac schreef:
(quote)
Ah, dan ga je mijn keuze van bea-album allicht niet waarderen...


Oei ehh.. She Plays Bass en I WIsh I Was Stephen Malkmus waardeer ik ook nog.....

avatar van remcodulac
Poek schreef:
(quote)


Het mag, maar logisch is het niet, vanwege wat Remco zegt. Maar als je daar nou een jaar of vier eerder mee was gekomen had ze wel mijn Top 100 In with the Asian Ladies gehaald.
Ik voel een sequel aankomen

avatar van EvilDrSmith
https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers15.png
Freddie Aguilar - Anak (1978) [Pop / Wereld] (Filipijnen)
https://e.snmc.io/i/fullres/w/ac744d157b8ae7acc0371dc802a08261/11972677
Punten: 37
Aantal stemmen: (Superbitch, remcodulac)
Hoogste positie: 5 (Superbitch)

Hebben we al een plaat gehad die niét door Superbitch is genoemd? Of ben ik haar aan het voortrekken? Nou, in dit geval klopt dat wel een klein beetje. Het debuutalbum van Freddie verscheen in april 1978 en was 'Anak' genaamd, net als zijn overbekende liedje. Maar op MuMe staat dit album niet vermeld. Sterker, zijn gehele oeuvre van zo'n 30+ albums is op deze site samengevat in welgeteld één armetierig verzamelplaatje met diezelfde titel. Die werd door Superbitch genoemd, maar aangezien we hier zelden tot nooit verzamelaars noemen, geef ik er een arbitraire draai aan door haar nominatie onder het debuutalbum te scharen. Ha, wie doet mij wat?

Mooie reden namelijk om het titelnummer nog eens te luisteren, want doodgedraaid of niet, het blijft een allejezusmooie tranentrekker. Het verhaal achter het liedje is het waard om gelezen te worden. Trekken de traantjes nog wat harder.



avatar van Poek
remcodulac schreef:
(quote)
Ik voel een sequel aankomen


Tegen de tijd dat luigifort en johan de witt klaar zijn met hun ladies heb ik wel honderd nieuwe zangeressen met Aziatische roots gevonden ja.

avatar van remcodulac
Nou, ik doe je wat, evil Dr; je prijzen voor deze daadkracht.

avatar van herman
Grappig die Julio Iglesias vergelijking bij Luis Eduardo Aute. Ik hoor wel dat het iets verfijnder is, maar voor mij toch de reden dat dit ergens onderin mijn lijst staat.

avatar van EvilDrSmith
https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers14.png
Wormrot - Hiss (2022) [Metal] (Singapore)
https://www.musicmeter.nl/images/cover/839000/839840.jpg?cb=1647734419
Punten: 38
Aantal stemmen: (Lying Mouth, EvilDrSmith)
Hoogste positie: 7 (Lying Mouth, EvilDrSmith)

Eindelijk, ook een nominatie van eigen hand. Met wie anders dan met mijn partner in metalcrime? De
zinderende, knalharde grindcore van Wormrot, die net een puntje over Freddie heen toepte. Elke punt is kostbaar, alleen de Top 2 wist zich enigszins los te rukken van de rest van het spelersveld.
In het genre is Wormrot een van de smaakmakers van het genre, dus ze hoeven niet te teren op hun exotische achtergrond. De band speelde afgelopen maand nog bij mij om de hoek en ik snap er niks van waarom ik er niet naartoe ben gegaan. Oja, werkvoorbereidingen. Best behoorlijk balen, bummer...

Voor wie dit allemaal net even te snel is, de gitarist van deze groep herriemakers speelt tevens vijf versnellingen lager in een andere band genaamd Marijannah. Misschien meer je ding? Driemaal raden wat voor type metal ze daar spelen. En anders kijkt onderstaande clip ook wel lekker weg als een Asiamania-minifilm.


avatar van EvilDrSmith
https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers13.png
Anggun - Au Nom de La Lune (1997) [Pop] (Indonesië-Frankrijk)
https://cdns-images.dzcdn.net/images/cover/a2df0e4cafbf476845ce171f9df04933/0x1900-000000-80-0-0.jpg

Punten: 40
Aantal stemmen: 2 (Superbitch, Remcodulac)
Hoogste positie: 3 (Superbitch)

Slechts drie stemmen op deze site, serieus veel minder dan lager geklasseerde zangeressen als yeule, Vanessa en beaboopoopidou, maar toch hoger in deze rangorde. Maar ik snap dit wel. Hoe zij in onderstaande clip op 0'40" even in de camera kijkt: dat wordt zelfs de cameraman even te machtig.

Enfin, we zijn het procedé inmiddels gewend: een zangeres? Dat betekent: die is verhuisd. En ja hoor: deze keer naar Frankrijk. Al was Anggun inmiddels al 20 en had ze al een behoorlijk succesvolle carrière opgebouwd in Indonesië. Ze schijnt een grote fan te zijn (geweest) van Metallica, maar je moet verdomd goed luisteren om dat in haar popmuziek terug te horen. Ik vermoed dat ze, vooral in Frankrijk, een grote dame is. Ze heeft al eens aan het Songfestival meegedaan (2012) en haar Wikipedia-site is werkelijk oneindig lang. Voor een indicatie: het heeft alleen al 408 bronvermeldingen. Die digitale, encyclopedische biografie ga ik wel een andere keer lezen. Dan luister en vooral kijk ik liever.


avatar van EvilDrSmith
https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers12.png
Aspidistrafly - A Little Fable (2011) [Folk / Electronic] (Singapore)
https://www.musicmeter.nl/images/cover/480000/480287.jpg
Punten: 41
Aantal stemmen: 2 (Poek, zaaf)
Hoogste positie: 5 (Poek)

Ik ben dit album nu nogmaals aan het luisteren en ik begrijp niet waarom ik deze in mijn voorselectie had afgescheept met 2,5*. Blijkbaar was dat een geval van 'wrong time at the wrong place', want inmiddels snap ik volkomen waarom Poek en zaaf dit album hebben genomineerd. De hoge ratings en genreaanduidingen op RYM als Ambient Pop, Contemporary Folk, Chamber Folk, Dream Pop, Ambient, Psychedelic Folk & Nature Recordings hadden mij ook moeten waarschuwen dat dit echt wel beter is dan ik in eerste instantie dacht. Ik denk nu zelfs een beetje aan Linda Perhacs en dan moet je van goede huize komen. Op onze site slechts twee stemmen, dat is een beetje gênant.

Fijn dat dit soort herkansingen zorgen voor voortschrijdend inzicht (ingehoor?).
Ze weten live de esoterische, psychedelische minimal-folk ook erg fraai neer te zetten.


avatar van Poek
Ik had een ander album van hem geluisterd ('Lukaut'), maar daar viel het kwartje niet. Hier nu wel.


dat dit echt wel beter is dan ik in eerste instantie dacht


De volgende keer dat ik vroeg een lijstje stuur weet je wat je te doen staat he?

avatar van EvilDrSmith
https://affinitynumerology.com/images/NumerologyNumbers11.png
Senyawa - Vajranala (2024) [Avant-Garde / Folk] (Indonesië)
https://www.musicmeter.nl/images/cover/903000/903966.jpg?cb=1718110602
Punten: 43
Aantal stemmen: 2 (Lying Mouth, EvilDrSmith)
Hoogste positie: 1 (EvilDrSmith)

De hoogst genoteerde plaat met slechts twee nominaties. En laat dat nu ook de beste plaat uit deze regio zijn: de bewijzen gestaafd en na langdurig empirisch onderzoek, door jullie onwetenschappelijke reisleider vastgesteld. Toch weten jullie als collectief nog tien albums te noemen die hoger staan dan het kersverse magnum opus van dit experimentele duo uit Indonesië met elektronica, metalen percussie en zelfgemaakte instrumenten. Hé, waar ken ik deze zin van?

Een ritualistische, tribale doomdronetrip met een intimiderende, angstaanjagende punk-attitude door de Indonesische rimboe die je een auditieve nachtmerrie bezorgt bij klaar daglicht.



Morgen volgt de Top 10.

avatar van remcodulac
Ik heb een andere Senyawa. En een andere van de wormrot-gitarist.

En Anggun zou nog wel hoger zijn geëindigd als Poekie niet zo'n onverbeterlijke francofoob was dat hij zo nodig op de Engelstalige versie moest stemmen.

avatar van remcodulac
Heeft dynamo d eigenlijk nog een lijstje ingeleverd?

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 22:17 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 22:17 uur

Let op: In verband met copyright is het op MusicMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.